`
شمانیوز
شما نیوز

کاربرد قرص یدوفولیک چیست؟ + عوارض و موارد مصرف قرص یدوفولیک

قرص یدوفولیک به عنوان یکی از مکمل های اصلی در دوران آماده شدن برای بارداری، دوران بارداری و دوران شیردهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این قرص ترکیب مناسب و کاملی از ید و اسید فولیک می باشد و بر همین اساس استفاده از آن در دوران های یاد شده توصیه می گردد.

کاربرد قرص یدوفولیک چیست؟ + عوارض و موارد مصرف قرص یدوفولیک

قرص یدوفولیک به عنوان یکی از مکمل های اصلی در دوران آماده شدن برای بارداری ، دوران بارداری و دوران شیردهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . این قرص ترکیب مناسب و کاملی از ید و اسید فولیک می باشد و بر همین اساس استفاده از آن در دوران های یاد شده توصیه می گردد.

 

عوارض و موارد مصرف قرص یدوفولیک :

در ۲۰ سال گذشته طی تحقیقاتی نشان داده شد کمبود ید ، تا ۱۵ درصد موجب عقب ماندگی ذهنی در کودکان می شود ، این در حالی است که با مصرف ید توسط مادران در دوران بارداری ، ۵۰ درصد آی کیو افزایش یافته و به بالای ۱۰۰ رسیده است .

 

کاربرد قرص یدوفولیک چیست ؟

 

برخی از فواید ید :

ید در بدن یک انسان سالم و بالغ حدود ۲۰ تا ۵۰ میلی‎گرم وجود دارد که دو سوم آن در غده تیروئید (غده‎ ای که در جلوی گردن است) می ‎باشد.

    ید موجب نشاط، شادابی، سرزنده بودن و تناسب اندام می ‎گردد.

    ید برای رشد و نمو و روئیدن مو لازم است .

    در حفظ سلامت مو، ناخن، پوست و دندان مؤثر است .

    در سوزاندن چربی‎ ها برای لاغر شدن کمک می‎ کند .

    کمبود آن باعث بیماری گواتر می ‎گردد .

    کمبود ید باعث کم‎ هوشی و کوتاهی قد می ‎گردد .

    مصرف زیاد کلم خام باعث می‎ شود بدن به اندازه کافی ید جذب نکند .

    ید فشارهای عصبی را کاهش می‎ دهد .

    ید به ساخت کلسترول خون کمک می‎ کند و همچنین از رسوب کلسترول در عروق جلوگیری نموده و چربی ‎های ناخواسته و اضافی بدن را می ‎سوزاند .

 

کاربرد قرص یدوفولیک چیست ؟

 

    ید در دوران بارداری

 

کمبود ید در سه ماهه اول بارداری که هورمون تیروئید از جفت ترشح نمی شود و هم در سه ماهه دوم و سوم که بدن جنین هورمون های تیروئید را ترشح می کند، منجر به بروز مشکلاتی در رشد مغزی جنین می شود . بنابراین :

همچنین در دوران شیردهی مصرف مکمل ید ضروریست زیرا از طریق شیر مادر ید ضروری نوزاد تامین می شود. با توجه به نیاز ضروری زنان باردار به مقدار ید مورد نیاز و افزایش میزان این نیاز در زمان شیردهی و به دلیل اینکه نمک ید دار به تنهایی قادر به تامین این میزان ید نمی باشد لزوم استفاده از مکمل های حاوی ید در دوران بارداری و شیردهی توسط محققان سرشناس داخلی و خارجی تایید گردیده است .

 

تولید قرص یدوفولیک در ایران

رئیس سازمان غذا و داروی ایران  با اشاره به اینکه قرص یدوفولیک یکی از فرآورده‌ های مکمل تغذیه‌ ای محسوب می‌ شود که برای اولین بار در ایران به تولید انبوه رسیده ، خاطر نشان کرده است : مطالعات نشان می‌ دهد که در زنان باردار نمک یددار نمی‌ تواند به اندازه کافی کمبود ید را برطرف کند و نیاز به مکمل‌ یاری دارند و قرص یدوفولیک مکملی است که به میزان ۱۵۰ میلی‌ گرم دارای ید و اسیدفولیک است.

 

وی افزود: با توجه به ضروری بودن مصرف این دو مواد در زنان باردار و با توجه به پروتکلی که در معاونت بهداشتی تصویب شده آنها می‌ توانند قبل از بارداری و در طول شیردهی از این مکمل استفاده کنند که باعث می‌ شود سطح هوشمندی و IQ کودکان و نوزادان ایرانی پائین نباشد .

 

کاربرد قرص یدوفولیک چیست ؟

 

وی افزود ایران اولین کشور در خاورمیانه است که توانست با تولید، توزیع و مصرف نمک ید دار کم کاری تیروئید را در کشور مهار کند البته ید موجود در این نمک ها برای مادران باردار و زنان شیرده کافی نیست و آنها به میزان بیشتری از ید نیاز دارند.

 

رئیس انجمن متخصصین غدد درون ریز و متابولیسم ایران ، یادآور شد به همین دلیل پزشکان در سه ماهه دوم و سوم بارداری به زنان مکمل های حاوی ید و قرص های مولتی ویتامین تجویز می کنند که البته این مکمل ها در سه ماهه اول بارداری قابل مصرف نیست.

 

وی افزود دریافت ید کافی در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است به همین دلیل پزشکان و داروسازان ایرانی موفق به تولید دارویی بنام «یدوفولیک» شدند که قابل استفاده برای زنان باردار در سه ماهه اول بارداری و شیرده است.

 

 

منبع: گهر

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۵۷ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • مهری

    عالی بود