شمانیوز

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: امسال هنوز شاهد طغیان آنفلوآنزا در کشور نبودیم و طغیان احتمالی این بیماری در کشور زمانی شروع می‌شود که زائران از عراق بازمی‌گردند؛ زیرا در چند سال اخیر نیز شاهد این مساله بوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار شمانیوز وبه نقل از خبرگزاری برنا؛ محمد مهدی گویا، در سمپوزیوم کشوری آنفلوآنزا درباره همه گیری جهانی این بیماری افزود: در وزارت بهداشت در حال تهیه برنامه استقرار واکسیناسیون در حوزه آنفلوآنزا با همکاری یک تیم متخصص و کارشناس هستیم. سازمان جهانی بهداشت به همه کشورها تاکید کرده که پاندمی (همه گیری جهانی) آنفلوآنزا در آینده نه چندان دور رخ خواهد داد. آنفلوآنزا یک بیماری پیچیده و غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان تفاوت‌ها و تشابه‌های هر فصل آنفلوآنزا را با فصل قبل از آن سنجید مگر اینکه فصل به اتمام برسد.

وی بیان کرد: سال ۲۰۰۹ آخرین پاندمی آنفلوآنزا رخ داد. در آن زمان همه تصور می‌کردند که پاندمی ۲۰۰۹ همچون پاندمی مرگبار سال ۱۹۱۸ که حدود ۱۰۰ میلیون کشته در جهان بر جای گذاشت یا پاندمی‌های ۱۹۵۷ و ۱۹۶۸ مرگبار خواهد بود، اما پاندمی سال ۲۰۰۹ به آن شدتی که تصور می‌شد نبود و همین موضوع انتقادات زیادی را در جهان برانگیخت و برخی عنوان کردند که پروپاگاندای صورت گرفته در مورد پاندمی آنفلوآنزا بیش از حد بزرگ بوده، در حالی که پاندمی آنفلوآنزا سال ۲۰۰۹ آن‌قدر خفیف بود که حتی برخی اسم پاندمی را هم از سوی آن برداشتند.

گویا ادامه داد: بر اساس تجزیه و تحلیل کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پاندمی سال ۲۰۰۹ اگرچه خفیف بود، اما غیرقابل پیش‌بینی هم بود. همیشه این بدبینی بین صاحب‌نظران و به خصوص پزشکان بوده که آیا نگرانی درباره پاندمی آنفلوآنزا درست است یا خیر. پاسخ آن است که پاندمی آنفلوآنزا در هر شکل خطرناک است و می‌تواند خسارت‌های سنگینی را به جامعه تحمیل کند. در یک فصل معمولی آنفلوآنزا، حدود ۲۰ درصد مردم مبتلا به آنفلوآنزا می‌شوند که در شرایط پاندمی این رقم بسیار بیشتر خواهد بود و این یعنی بخش زیادی از مردم یک جامعه در معرض آنفلوآنزا قرار می‌گیرند که این وضعیت به خودی خود خطرناک است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه