شمانیوز

بافتی که فشرده و سخت شده «توده ی هیپواکو» نام دارد. نام این بافت توصیفی از تصاویر سونوگرافی است. سونوگرافی امواج صوت را به داخل بدن می فرستد؛ پژواک حاصل از این امواج میزان اکوژنیک اندام های داخلی را نشان می دهد.

توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو چیست؟

بافتی که فشرده و سخت شده «توده ی هیپواکو» نام دارد. نام این بافت توصیفی از تصاویر سونوگرافی است. سونوگرافی امواج صوت را به داخل بدن می فرستد؛ پژواک حاصل از این امواج میزان اکوژنیک اندام های داخلی را نشان می دهد. اکوژنیک مقدار صوتی است که پس از برخورد با اندام ها بازتاب شده یا به اصطلاح اکو می شود. زمانی که میزان بازتاب صوت زیاد باشد یعنی صوت به بافتی سخت تر برخورد کرده و موفق به عبور از آن نشده است و در نتیجه بازتاب شده است.

  

نحوه تشخیص توده ی هیپواکو :

این توده ممکن است در هرجای بدن شکل بگیرد و دلایل متعددی برای تشکیل آن وجود دارد. بعضی از انواع این توده بی خطر هستند. 

توده ی هیپواکو ممکن است علامت بروز تومور یا رشد ناهنجار یک بافت باشد. ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد؛ تومور خوش خیم ممکن است رشد کند اما در بدن پخش نمی شود و به اصطلاح متاستاز نمی کند، اما تومور بدخیم (سرطانی) در بدن پخش شده و به اندام های دیگر حمله می کند و متاستاز می کند.

 

معمولا از سونوگرافی برای تشخیص اولیه ی وضعیت بافت ها و اندام های بدن استفاده می شود، درست مثل چراغ قوه ای که برای دیدن یک محیط تاریک، تصویری اولیه از اشیا به ما می دهد. بنابراین سونوگرافی هیچ اطلاعاتی درباره دلیل یا چگونگی ایجاد این نوع توده را نمی دهد.

 

توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو چیست؟ + نحوه درمان توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو

 

در صورت وجود توده ی هیپواکو، معمولا پزشک دستور چند آزمایش دیگر را هم می دهد:

سی تی اسکن

ام آر آی

ماموگرافی 

بیوپسی

آزمایش خون

آزمایش سونوگرافی مجدد

 

اگر در تصاویر هریک از اسکن ها اشکال زیر مشاهده شود، ممکن است علامتی از وجود تومور باشد:

تصویر نامشخص شبیه به سایه یا بافت توخالی

خطوط بیرونی اندام نامشخص باشد یا شکلی نامتناسب و ناهموار داشته باشد.

شکل خوشه ای در اندام

تصویر اندام با زاویه های تند باشد در حالی که باید گرد و دایره ای باشد.

وجود رگ های خونی در داخل یا بیرون اندام

دیده شدن رسوب

رشد سریع

 

توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو چیست؟ + نحوه درمان توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو

 

انواع توده هیپواکو :

توده ی هیپواکو در سایر اندام ها از جمله کلیه ها، شکم و روده ها، بیضه ها، تخمدان ها، غدد تیروئید، پوست و ... هم ممکن است وجود داشته باشد اما شایعترین آنها موارد زیر می باشد:

 

توده ی هیپواکو در سینه  

سرطان سینه دومین سرطانی است که عامل مرگ در جامعه ی زنان مبتلا به سرطان است. بنابراین،معاینه سینه ها به طور منظم، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، البته رشد بافت ها در سینه معمولا خوش خیم هستند. در سونوگرافی، توده های خوش خیم و بدخیم در سینه ها به شکل توده ی هیپواکو ظاهر می شوند. گاهی توده های خوش خیم در سینه ها تصویری مشابه تومورهای سرطانی بدخیم دارند.

 

توده های رحمی

یکی از اندامهایی که به طور شایع درگیر این توده ها می شود رحم است، این توده ها که به نام میوم و یا لیومیوم نامیده می شوند در اغلب زنان ایجاد شده و اکثرا خوش خیم هستند، در ۷۰ درصد از زنان بالای ۵۰ درصد توده های خوش خیم ممکن است ایجاد شود و اکثر این افراد بیش از یک توده در رحم خود دارند.

 

توده ی هیپواکو در کبد 

توده های هیپواکو در کبد معمولا هنگام انجام آزمایش سونوگرافی از شکم تشخیص داده می شوند و معمولا به صورت یک نقطه در کبد نمایان می شوند، البته در بعضی موارد بیش از یک نقطه است. بیش از 20 درصد بزرگسالان در کبد خود دارای توده ی هیپواکو از نوع خوش خیم آن هستند. این توده میتواند در کبد سالم هم وجود داشته باشد و هیچ علایمی بروز نکند.

 

توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو چیست؟ + نحوه درمان توده ی هیپو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکو

 

نحوه ی درمان توده ی هیپواکو :

درمان این توده وابسته به اندازه، علایم و محل وقوع متفاوت است. 

 

صبر کنیم و ببینیم چه پیش می آید:

ممکن است این توده ها اصلا نیازی به درمان نداشته باشند. گاهی بروز این توده ها دلیل نهفته ای مثل التهاب و عفونتی در بدن دارند که با رفع آن، توده خود به خود کوچک شده و از بین میرود.

 

عمل جراحی :

این بهترین روش برای از بین بردن توده های هیپواکوی بزرگ است. گاهی توده های خوش خیم هم باعث درد و ناراحتی و سایر مشکلات نظیر انسداد در بدن می شوند. گاهی حتی این تومورها می توانند تبدیل به تومورهای بدخیم شوند یا در اثر پارگی خونریزی کنند. در مجموع به علت احتمال آسیب به سایر اندام ها، اعصاب، رگ های خونی و حتی به دلیل زیبایی ممکن است عمل جراحی بهترین گزینه باشد.

 

تخریب با جریان الکتریکی :

در این روش با جریان های برق تخریب و فرسایش توده های هیپواکو انجام می شود.

اگر توده هیپواکو بدخیم (سرطانی) باشد، در این صورت از روش های معمول درمان سرطان از جمله شیمی درمانی، پرتودرمانی و غیره استفاده می شود.

 

 

منبع: بیتوته

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه