شمانیوز

واسکولیت یا التهاب عروق خونی بیماری است که در آن عروق خونی تضعیف شده و احتمال لخته شدن خون در رگ ها افزایش میابد.

واسکولیت به التهاب عروق خونی گفته می شود. تغییر در دیواره عروق خونی از جمله ضخیم شدن، ضعیف شدن، تنگ شدن یا زخم شدن. این تغییرات میتواند جریان خون را محدود کرده در نتیجه باعث آسیب به اندام ها و بافت ها شود. انواع مختلف و علائم واسکولیت وجود دارد که اغلب آن ها نادر هستند، واسکولیت ممکن است تنها بر روی یک عضو یا چند عضو تاثیر بگذارد. این مشکل می تواند به صورت حاد و کوتاه مدت باشد یا مزمن وطولانی مدت شود.

 

واسکولیت بسته به نوعی که دارد ممکن است بدون درمان بهبود یابد. برخی از انواع داروها برای کنترل التهاب و پیشگیری از ایجاد زخم مورد نیاز است.

واسکولیت به نام آنژینیت و آرتریت هم شناخته میشود.

 

علائم واسکولیت چیست و چگونه ظاهر می شود

علایم واسکولیت بسیار متفاوت است چون به جریان خون در سراسر بدن مربوط می شوند. علایم عمومی برای انواع واسکولیت عبارتند از :

تب

سردرد

خستگی

کاهش وزن

درد و رنج عمومی

تعریق شبانه

راش مشکلات عصبی مانند بی حسی یا ضعف

 

علایم خاص انواع واسکولیت

برخی علایم با توجه به تفاوت نوع واسکولیت می تواند متفاوت باشد. علایم می توانند در اوایل و به سرعت یا در مراحل بعدی و پیشرفته بیماری ایجاد شوند.

 

علائم واسکولیت بچت

این بیماری باعث التهاب شریان ها و رگ ها می شود. علایم آن عبارتند از زخم دهان و اندام تناسلی ، التهاب چشم ها، آکنه و جراحت پوستی.

 

واسکولیت چیست؟ چه علائم و عوارضی دارد؟

 

علائم واسکولیت برگر

این بیماری باعث التهاب و لخته عروق خونی دست و پا در نتیجه درد و زخم در این نواحی می شوند. بیماری برگر در موارد نادر روی عروق خونی شکم ، مغز و قلب می شود. این بیماری به نام ترومبونجیتیس اوبلیترناس هم شناخته میشود.

 

علائم واسکولیت سندرم چارج استراس

این بیماری بسیار نادر است و اغلب ریه ها، پوست ، کلیه، قلب و اعصاب اندام ها را تحت تاثیر قرار می دهد. علایم آن بسیار متفاوت است و شامل آسم، تغییرات پوستی، درد عصبی و حساسیت بینی می شود.

 

علائم واسکولیت کریوگلوبولینمیا

این بیماری در نتیجه پروتئین های غیر طبیعی در خون ایجاد می شود علایم آن عبارتند از راش پوستی، درد مفاصل، ضعف و بی حسی و مور مور شدن.

 

علائم واسکولیت سلول های بزرگ عروق خونی

این بیماری التهاب عروق خونی سر به خصوص جمجمه است. این بیماری می تواند منجر به سردرد، حساسیت پوست جمجمه ، درد فک، تاری دید یا دید دوگانه و حتی  کوری شود. این بیماری به نام تمپورال آرتریت هم شناخته می شوند.

 

واسکولیت چیست؟ چه علائم و عوارضی دارد؟

 

علائم واسکولیت گرانولوماتوس با پولیانجیتیس

این بیماری باعث التهاب عروق خونی در بینی، سینوس ، گلو ، ریه ها و کلیه می شود. علایم آن عبارتند از گرفتگی بینی، عفونت سینوس ، خون دماغ و احتمال یرفه های خونی . ولی اغلب افراد تا زمانی که آسیب پیشرفت زیادی نکند علایم قابل توجهی ندارند.

 

علائم واسکولیت هنوچ اسکونلین پرپورا

این بیماری بیشتر در کودکان دیده می شود و باعث التهاب عروق خونی کوچکتر پوست ، مفاصل و کلیه می شود. علایم آن عبارند از درد شکم، خون در ادرار، درد مفصل و راش پوستی روی باسن و پشت پا.

 

علائم واسکولیت بسیار حساس

گاهی اوقات به نام واسکولیت آلرژیک شناخته می شود. علایم اولیه آن عبارتند از لکه های قرمز روی پوست معمولا در پایین پاها. می تواند به دلیل عفونت یا حساسیت به داروها ایجاد شود.

 

علایم بیماری کاوازاکی

این بیماری اغلب روی کودکان کوچکتر از ۵ سال تاثیر می گذارد. علایم آن عبارتند از تب ، راش پوستی و قرمزی چشم ها. این بیماری به نام سندرم گره های لنفاوی ماکوکاتانوس هم شناخته می شود. این نوع واسکولیت عروق خونی کوچک معمولا در کلیه ها، ریه ها و اعصاب را درگیر می کند. ممکن است با درد شکم ، راش پوستی، تب ، درد عضلات و کاهش وزن همراه باشد. اگر ریه درگیر شده باشد ممکن است سرفه خونی داشته باشید.

 

علائم واسکولیت پلی آرتریز نودوسا

این نوع واسکولیت معمولا روی کلیه ، دستگاه گوارش، اعصاب و پوست تاثیر می گذارد. علایم آن عبارتد از راش پوستی، احساس بیمای عمومی ، کاهش وزن، درد عضلات و مفاصل، درد شکم بعد از غذا خوردن، فشار خون بالا ، درد عضلات و ضعف و مشکلات کلیه.

 

واسکولیت چیست؟ چه علائم و عوارضی دارد؟

 

علائم واسکولیت تاکایاسوس

این نوع واسکولیت روی شریان های بزرگتر از جمله آئورت تاثیر می گذارد. علایم آن عبارتند از درد مفاصل، از دست دادن نبض، فشار خون بالا، تعریق شبانه، تب، احساس بیماری کلی، از دست دادن اشتها، سردرد و تغییرات بینایی.

 

علائم واسکولیت و علت آن چیست

علت دقیق واسکولیت کاملا مشخص نیست. برخی انواع آن مربوط به آرایش ژنتیکی فرد می شوند و برخی دیگر به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به عروق خونی است. مثلا عفونت هایی مانند هپاتیت B و C ، سرطان خون، بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوید، لوپوس، اسکرودرمی و واکنش به داروهای خاص می تواند موجب حمله سیستم ایمنی به عروق خونی شوند.

 

عروق خونی که تحت تاثیر واسکولیت قرار گرفته اند ممکن است دچار خونریزی یا ملتهب شوند. التهاب می تواند دیواره های عروق خونی را ضخیم تر کند. تنگ شدن عروق خونی مقدار خون در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به اندام ها و بافت ها را کاهش می دهد.

 

عوامل افزایش خطر ابتلا به واسکولیت

واسکولیت می تواند در هر دو جنس، هر نژاد یا سنی ایجاد شود. اما برخی عوامل می توانند خطر ابتلا به آن را افزایش دهند از جمله :

سیگارکشیدن

هپاتیت B یا C مزمن

بیماری های خود ایمنی از جمله آرتریت روماتوئید، اسکلوردرم یا لوپوس

 

علائم واسکولیت و عوارض آن

عوارض واسکولیت بستگی به نوع و شدن بیماری شما دارد. یا ممکن است به عوارض جانبی داروهای تجویزی که برای درمان بیماری استفاده می کنید، مربوط شود. عوارض واسکولیت عبارت است از :

آسیب اندام ها. برخی از ا نواع واسکولیت می تواند به قدری شدید باشد که باعث آسیب به اندام های اصلی شوند.

لخته های خون و آنوریسم. ممکن است لخته ای خون داخل رگ ایجاد شود که مانع جریان خون شود. در موارد نادر واسکولیت باعث ضعیف و جمع شدن عروق خونی و آنوریسم می شود.

از دست دادن بینایی یا کوری . یکی از عواض عدم درمان آرتریت سلول های غول پیکر است.

عفونت که مشکلی جدی و تهدید کننده زندگی است مانند پنومونی با عفونت  خونی

 

 

 

منبع: پرشین وی

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied