شمانیوز

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: نگرانی سازمان انتقال خون کاهش سطح ذخایر خون در کشور است و باید توجه کرد که ایران سالانه به دو میلیون و ۱۰۰هزار واحد خون اهدایی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از فارس : بشیر حاجی‌بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه ۱۶ تا  ۱۷درصد اهداکنندگان خون در تهران هستند، گفت: ۲۵درصد خون و فرآورده‌های خون کل کشور در تهران مصرف می‌شود چرا که تعداد مراکز درمانی در تهران بیشتر و جراحی‌های بزرگ در این استان گسترده‌تر و به همین دلیل مصرف این فرآورده های حیات بخش در پایتخت بالاتر است.

 

وی با اشاره به کاهش اهدای خون به دنبال سردتر شدن هوا، اظهار کرد: باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست ودر برخی استان‌های بزرگ مانند تهران از طریق شبکه خون‌رسانی میزان خون مورد نیاز را تامین می‌کنیم.

حاجی‌بیگی یادآور شد: میزان اهدای خون وابسته به شرایط مختلف اعم از وضعیت جوی ودیگر عوامل موثر در مشارکت جویی مردم است.

وی تغییرات آب‌وهوایی، ترافیکی ودیگر عوامل مداخله گر را از دلایل کاهش حضور شهروندان در مراکز اهدای خون برشمرد و افزود: به همین دلیل است که در روزهای سرد زمستان که به دلیل نزولات جوی و برودت هوا، تردد شهروندان دشوار می‌شود، میزان مراجعه جهت اهدای خون نیز کاهش می‌یابد.

حاجی‌بیگی در خصوص مراکز درمانی مصرف کننده خون گفت: در کشور ۸۳۰ بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد که ۷۲۰مورد از آن ها دارای بانک خون مستقل بوده و خون و فرآورده‌های خونی مورد نیازشان را از اداره‌ کل‌های انتقال خون دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان ساخت: تهران با ۱۶۰بیمارستان و مرکز درمانی یکی از استان‌های پرمصرف خون و فرآورده‌های آن محسوب می‌شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون ضمن یادآوری اینکه مردم همچنان برای اهدای خون مراجعه می‌کنند و به صورت روزانه خون تامین می شود، گفت: نگرانی سازمان انتقال خون کاهش سطح ذخایر خون در کشور است و باید توجه کرد که ایران سالانه به دو میلیون و ۱۰۰هزار واحد خون اهدایی نیاز دارد.

حاجی‌بیگی از رسانه‌ها درخواست کرد که با توجه به گستره مخاطبان و وسعت عملکرد و قابلیت‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی، جلب مشارکت و تاثیرگذاری ، ضمن ترویج فرهنگ اهدای خون در فضای عمومی و نزد مخاطبان، ‌سازمان انتقال خون را در امر انسان‌دوستانه اهدای خون همراهی کنند.

گفتنی است مراکز جامع اهدای خون در تهران هر روز از ساعت ۸ تا ۱۹فعال هستند، همچنین مراکز اهدای خون در استان ها نیز در دو شیفت صبح و بعد از ظهر میزبان اهداکنندگان نوع دوست است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied