شمانیوز

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر استفاده از ماسک ۸۵ درصد از ابتلا به بیماری کرونا را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت در اخبار شبکه یک با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره موضوع کرونا اظهار کرد: بر اثر فداکاری کادر درمانی و بهداشتی  همچنین مجاهدت داوطلبانه گروه‌های مردمی و همکاری عموم مردم، ایران به‌عنوان یک کشور موفق در دنیا معرفی شد اما این مربوط به ابتدای کار بود و اکنون متأسفانه آن حرکت و مجاهدت از جانب بعضی مردم و مسئولان سست شده است؛ وقتی شما که مسئول دولتی هستید در یک اجتماع مردمی ماسک نمی‌زند جوانی هم که در خیابان راه می‌رود تشویق می‌شود ماسک نزند.

او ادامه داد: امروزه آمار ابتلا و فوتی ها در کشور افزایش پیدا کرده است به طوری که در برخی از استان ها که مواردی از بیماری کرونا در آن مناطق را ابتدای کار هم نداشتیم امروزه وضعیت شان مناسب نیست.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در شرایط فعلی بازگشایی های درست به دلیل ملاحظات اقتصادی و به دلیل مسائل معیشتی مردم مثل سایر کشئورها در ایران انجام شده است اما در این میان با ساده انگاری شرایط توسط مردم و برخی مسئولان مواجه شده ایم.

حریرچی بیان کرد: از امروز پویش من ماسک می‌زنم در کشور شروع شده است زیرا این کار فایده‌های زیادی برای پیشگیری از بروز بیشتر بیماری کرونا دارد؛ به طوری که ماسک زدن در حدود ۸۵ درصد از ابتلا به بیماری جلوگیری می‌کند علاوه بر آن فاصله گذاری اجتماعی بیش از یک متر موجب کاهش ۸۲ درصدی ابتلا به بیماری و استفاده از شیلد‌های چشمی در حدود ۷۸ درصد از میزان ابتلا می‌کاهد.

او افزود: مسئولان قوه مجریه، مجلس و قضائیه باید الگو باشند و در هنگام رفت و آمدحتما از ماسک استفاده کنند چراکه امروزه مهم‌ترین موضوع کنش اجتماعی و امر به معروف است که مصداق آن تشویق به  زدن ماسک است.

حریرچی بیان کرد: افراد مبتلا‌ی بی علامت یا کم علائم خیلی سریع و بیماران با علامت پس از چند ماه آنتی بادی آن‌ها پایین می‌آید و این موضوع نشان می‌دهد که هیچ فردی مثل واکسن در برابر این بیماری ایمن نیست و احتمال ابتلای مجدد آن‌ها به بیماری کرونا وجود دارد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، تذکرمقام معظم  رهبری و درخواست وزیر بهداشت، بسته به وضعیت بیماری با هماهنگی وزارت کشور و بهداشت استان‌ها می‌توانند محدودیت‌ها و تغییراتی را در استان مربوطه اعمال کنند؛  تجربه نشان داده است تصمیم گیری کشوری در چنین شرایطی مناسب نیست و در روز‌های آینده بسته به شرایط استان‌ها تصمیم گیری خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه