شمانیوز

قرص بیزاکودیل دارویی برای درمان یبوست است که در مواردی برای تمیز کردن روده پیش از جراحی روده نیز تجویز می‌شود.

قرص بیزاکودیل دارویی برای درمان یبوست است که در مواردی برای تمیز کردن روده پیش از جراحی روده نیز تجویز می‌شود. قرص بیزاکودیل  به‌عنوان یک ملین تحریک‌کننده شناخته می‌شود که با افزایش حرکت روده‌ها به بیرون آمدن مدفوع کمک می‌کند.

 

نکات مهم در مصرف بیزاکودیل

در حدود یک‌ساعت از مصرف این دارو به هیچ‌ عنوان از آنتی‌اسیدها، شیر و  فرآورده‌های شیری استفاده نشود، چون این کار خطر ناراحتی معده و حالت تهوع را افزایش دهد.

مصرف این دارو به سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بیمار بستگی دارد. بنابراین نباید بدون دستور پزشک دوز دارو را افزایش داد. این دارو نباید بیش از ۷ روز مصرف شود.

مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند منجر به بروز عوارض جانبی جدی شود.

  معمولاً ۶ تا ۱۲ ساعت زمان نیاز است تا این دارو باعث حرکت روده شود.

 در صورت عدم بهبود، وخیم شدن وضعیت بیمار و  خونریزی روده پس از مصرف دارو حتماً باید پزشک معالج نسبت به این موارد مطلع شود.

   مصرف بیزاکودیل در کودکان کمتر از ۱۰ سال تنها با تجویز و نظر پزشک ممکن است.

   رعایت یک رژیم غذایی مناسب حاوی فیبر (مانند نان با آرد کامل، غلات، میوه و سبزیجات با برگ سبز)، نوشیدن حداقل ۶ لیوان آب در روز و فعالیت ورزشی می‌تواند در کنار مصرف دارو به عملکرد مناسب روده کمک کند.

    برای افراد دارای یبوست، مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده یبوست را تشدید می‌کند.

 

عوارض جانبی مصرف بیزاکودیل چیست؟

حالت تهوع، استفراغ مداوم یا اسهال، گرفتگی عضلات یا ضعف، ضربان قلب نامنظم، سرگیجه، غش، ضعف، کاهش ادرار و تغییرات روحی و روانی از عوارض شایع مصرف بیزاکودیل است.

 

منبع : برنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه