شمانیوز

پروتیفندیل Prothipendyl (یا فرنوتروپین ، آزافنوتیازین ) برای تسکین اضطراب و گر گرفتگی در بیماری‌های روحی روانی استفاده می‌شود. پروتیفندیل جزء آزافنوتیازین ها است و موجب تعادل مواد شیمیایی در مغز می‌شود.

پروتیفندیل  Prothipendyl (یا فرنوتروپین ، آزافنوتیازین ) برای تسکین اضطراب و گر گرفتگی در بیماری های روحی روانی استفاده می شود. پروتیفندیل جزء آزافنوتیازین ها است و موجب تعادل مواد شیمیایی در مغز می شود.  پروتیفندیل  فاقد اثرات ضد روانپریشی است و مطابق با آن ، به نظر می رسد آنتاگونیست گیرنده دوپامین ضعیف تر از سایر فنوتیازین ها می باشد.

 

عوارض مصرف داروی پروتیفندیل

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه ای بروز نمی دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می بایست به پزشک اطلاع داده شود:

    احساس خواب آلودگی

    خشکی دهان

    خستگی

    علائم آلرژی به دارو مانند راش پوستی و تنگی نفس: اگر چنین عوارض جدی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می کنید به خاطر استفاده از داروی پروتیفندیل می باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض مصرف بیش از حد پروتیفندیل

قرص پروتیفندیل را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، اضطراب، تشنج، ضربان قلب نامنظم، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 

هشدار درباره مصرف Prothipendyl

بعضی دارو ها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی پروتیفندیل ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

    در صورتی که باردار هستید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می دهید.

    اگر بیماری مغر استخوان دارید.

    اگر مشکل کبدی و کلیوی دارید.

    در صورتی که مشکل قلبی دارید.

    اگر فشار خون شما پایین است.

    اگر مشکل صرع یا تشنج دارید.

    اگر سابقه ضربه به سر یا جراحی مغزی دارید.

    اگر روده شما مسدود شده است.

    در صورتی که فئوکروموسیتوم دارید.

    در صورتی که سرطان سینه دارید.

    اگر پارکینسون دارید.

    در صورتی که شما آب بدنتان را از دست داده اید و بدن شما دهیدراته است.

    در صورتی که مشکل تنفسی مانند آسم یا آمفیزم دارید.

    اگر سابقه مصرف الکل یا مواد مخدر دارید.

    اگر بیماری گلوکوم چشم دارید.

    اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

    اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

 

تداخل دارویی پروتیفندیل

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهای خاصی که در ادامه نام می بریم، می توانند خطر عوارض جانبی داروی پروتیفندیل (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند   دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی هیستامین ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل کننده های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین و هیدروکدون) را استفاده می کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن ها از موادی تشکیل شده اند که باعث خواب آلودگی می شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

 

شرایط نگهداری از قرص پروتیفندیل

    دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

    دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

 

منبع : ساعدنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied