شمانیوز

والبنازین (Valbenazine) برای درمان حرکات ناخواسته صورت، زبان یا سایر قسمت‌های بدن (بیماری به نام دیسکینزی تاردیو یا تاخیری ) استفاده می‌شود. تصور می‌شود که والبنازین با کاهش مقدار مواد طبیعی خاصی در مغز که بر اعصاب و عضلات شما تاثیر می‌گذارند، کار…

والبنازین (Valbenazine) برای درمان حرکات ناخواسته صورت، زبان یا سایر قسمت های بدن (بیماری به نام دیسکینزی تاردیو یا تاخیری (Tardive Dyskinesia)) استفاده می شود. تصور می شود که والبنازین با کاهش مقدار مواد طبیعی خاصی (مانند دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین) در مغز که بر اعصاب و عضلات شما تاثیر می گذارند، کار می کند.

 

موارد منع مصرف داروی والبنازین

    به تاریخ انقضای والبنازین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است،از آن مصرف نکنید.

    هرگز والبنازین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

    تداخل دارویی والبنازین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

 

مصرف والبنازین در دوران بارداری و شیردهی

این دارو در دوران بارداری و شیردهی، باید با مشورت پزشک مصرف شود.

با مرکز ویرایش مقالات علمی انگلیسی اشنا شوید

یک راه خوب برای پیشگیری از آرتروز!؟

 

تاثیر مصرف والبنازین بر رانندگی

والبنازین ممکن است باعث خواب آلودگی شود و در هشیاری و عملکرد شما در رانندگی تاثیر منفی ایجاد کند، اگر این علائم را داشتید از رانندگی کردن بپرهیزید.

 

تداخلات دارویی والبنازین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل برقرار کنند عبارتند از: تترابنازین و دیو تترابنازین.

سایر داروها می توانند بر حذف والبنازین از بدن شما تاثیر گذازند و ممکن است بر عملکرد آن نیز تأثیر بگذارند، این داروها عبارتند از: ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین) و داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، مخمر سنت جان و غیره.

والبنازین با مهارکننده های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid) ، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phenelzine) ، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline) ، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده های MAO حتی نباید تا 2 هفته قبل و بعد از شروع استفاده از داروی والبنازین ، استفاده شوند.

 

هشدارها درباره مصرف والبنازین

بعضی دارو ها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی والبنازین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

    در صورتی که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می دهید.

    اگر به مصرف الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارید.

    در صورتی که مشکلات کبدی دارید.

    اگر مشکل ریتم قلب (QT) دارید.

    اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

 

عوارض مصرف والبنازین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه ای بروز نمی دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می بایست به پزشک اطلاع داده شود:

    خواب آلودگی . سرگیجه

    مشکلات تعادل

    بی حوصلگی

    استفراغ

    خستگی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می کنید به خاطر استفاده از داروی والبنازین می باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

 

عوارض مصرف بیش از حد والبنازین

والبنازین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 

شرایط نگهداری از داروی والبنازین

    دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

    دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

 

منبع : ساعدنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied