شمانیوز

گاهی اوقات برای هر کدام از ما پی می آید که در انگشتان پایمان احساس سوزش بکنیم. اما لازم است بدانید که نباید به سادگی از کنار این مشکل نگذرید و به فکر درمان آن باشید. برای این که بتوانید احساس سوزش در انگشتان پا را درمان کنید لازم است ابتدا با دلایل احساس سوزش در انگشتان پا آشنا شوید.

گاهی اوقات برای هر کدام از ما پی می آید که در انگشتان پایمان احساس سوزش بکنیم. اما لازم است بدانید که نباید به سادگی از کنار این مشکل نگذرید و به فکر درمان آن باشید. برای این که بتوانید احساس سوزش در انگشتان پا را درمان کنید لازم است ابتدا با دلایل احساس سوزش در انگشتان پا آشنا شوید.

 

دلایل احساس سوزش در انگشتان پا

دیابت:

دیابت می تواند باعث بالا رفتن اندازه قند خون و چربی هایی مثل تری گلیسیرید، از حالت نرمال شود و در طول زمان، می تواند به اعصاب دست و پا آسیب برساند و باعث احساس سوزش همیشگی یا گاه به گاه، در آنها شود. اگر متوجه نشانه های اولیه ای مثل مور مور شدن یا بی حسی در انگشتان دست و پایتان شده اید، با پزشکتان صحبت کنید و به طور منظم قند خونتان را چک کنید تا مطمئن شوید آن را با بهترین روش مدیریت کرده اید.

 

نوروپاتی محیطی:

این به معنای آسیب رسیدن به اعصاب مرتبط به نخاع در دست ها، پاها، بازوها و انگشتان پا ست. دیابت رایج ترین عامل آن است اما مشکلات زیاد دیگری مثل داروهای درمان سرطان (شیمی درمانی)، نارسایی کلیوی، بیماری های خود ایمنی (مثل روماتیسم مفصلی)، مواد شیمیایی سمی، عفونت و مشکلات تغذیه، نیز وجود دارد که می تواند باعث بروز این مشکل شود.

 

مصرف زیاد الکل

مصرف زیاد الکل می توانند باعث بروز مشکلات جسمی زیادی شود. سال های طولانی، استفاده از الکل، ممکن است بر اعصاب مرتبط به پا آسیب برساند. همچنین می تواند باعث کاهش مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت اعصاب، شود. هر کدام از مشکلات یا هردویشان، می تواند منجر به خارش یا سوزش پا، برای ماه ها یا سال ها شوند. اگر مصرف الکل را ترک کنید به بهتر شدن این علائم یا مانع شدن از آسیب ها آتی کمک خواهید کرد. از پزشکتان راهنمایی بخواهید.

 

پای ورزشکاران

پزشکتان ممکن است آن را “تینه آی  پدیس” بنامد. پای ورزشکار نوعی بیماری قارچی است که در مناطق گرم و مرطوب بین انگشتان پا و زیر پا رشد می کند  و ممکن است با سوزش و خارش همراه باشد. این قارچ در کفش و جوراب مرطوب و قفسه اتلق های تعویض لباس رشد می کند. تعویض کردن پاپوش شانس خشک شدن را به آنها میدهد. در اتاق های تعویض لباس و استخر های عمومی، دمپایی های لا انگشتی بپوشید. کرم، اسپری و پودرهای ضد قارچ، می تواند به کنترل این عفونت ها کمک کند.

 

کم بودن ویتامین B12

اعصاب بدن به این ویتامین برای سالم بودن نیاز دارند. ممکن است مقدار کافی آن را از غذاها بخصوص اگر گیاه خوار باشید و هیچ یک از محصولات حیوانی را نخورید، نگیرید.  با بالا رفتن سن یا انجام جراحی لاغری، جذب این ویتامین سخت تر می شود. در افراد الکلی نیز ممکن است جذب ویتامین B12، فولات، تیامین و انواع دیگر ویتامین B  در بدن متوقف شود.

 

نارسایی مزمن کلیه:

نارسایی کلیه بیشتر در دیابتی ها یا افرادی که فشار خون بالایی دارند، رایج است. در این شرایط کلیه ها به تدریج درست کار کردنشان متوقف می گردد. زمانی که کلیه ها نارسایی پیدا کنند، مایعات داخل بدن را هدر داده که می تواند باعث آسیب به اعصاب (اورامیک نوروپاتی) از جمله پاها و سوزش در پاها شوند.

 

سندرم تونل تارسال:

تونلی بین استخوان قوزک پا و گروهی از رباط های بالاتر پا وچود دارد. عصب داخلی تیبیال (یا درشت پی) موجب احساس سوزش در پاها می شود. ورم دیدن این نقطه بر اثر ضربه، آرتروز و ورم مفاصل، اسپور استخوانی، تورم گودی کف پا و یا شرایط دیگری که می تواند بر اعصاب فشار وارد کند، باعث بروز سندرم تونل تارسال می شود. در چنین شرایطی ممکن است احساس درد، بی حسی، مور مور شدن و یا سوزش در پاهایتان داشته باشید.

 

آسیب به رشته های عصبی کوچک (نوروپاتی):

اغلب در پاها با درد، سوزش و خارش در نقطه آسیب دیده، شروع می شود. این درد در شب یا زمانی که استراحت می کنید، می تواند شدیدتر شود. گرما یا سرما گاهی اوقات باعث این دردها می شود، اگرچه شرایط گاهی اوقات سخت شده و نمی توان فرق بین این دو را تشخیص داد. مشکلات قندخون مثل دیابت، می تواند باعث آسیب به رشته های عصبی کوچک شود، اما گاهی اوقات دلیلش واضح نیست. مسلما ژن احتمال بروز این مشکل را برای افراد بیشتر می کند.

 

کم کاری تیروئید

این مشکل زمانی رخ می دهد که غده تیروئید فرد (غده پروانه ای شکل در گردن)، هورمون کافی تولید نمی کند که به این معناست که بدن او انرژی را به سرعت نخواهد سوزاند. در این وضعیت فرد ممکن است دچار خستگی، یبوست، حساس شدن نسبت به سرما، فراموشکاری و کم شدن تمایلات جنسی، شود. همچنین ممکن است احساس سوزش در پاها داشته باشد. پزشکان درمورد دلیل این سوزش در پا مطمئن نیستند، اما ممکن است برای این باشد که در طول زمان، کم کاری تیروئید باعث شده است، بدن مایعات بیشتری را نگه دارد و این مایعات اضافی، بر اعصاب فشار می آورد.

 

آمیلوئیدوز

پروتئین غیرطبیعی ساخته شده در مغز استخوان، در نقاط مختلف بدن تجمع می یابد که ممکن است تا زمانی که پیشرفته نشده، متوجه اش نشوید و سپس ممکن است احساس خستگی زیاد و ضعیف داشته باشید، پوستتان ضخیم  شده و به راحتی کبود شود. ممکن است زیر چشمتان کبود شود. مایعات اضافی می تواند تجمع یابد. تورم قوزک پا و پا می تواند بر اعصاب آن فشار آورده و موجب مور مور شدن و سوزش در پاها شوند. درمان قطعی برای آمیلوئیدوز وجود ندارد، اما می تواند باعث کاهش علائم آن شود.

 

 اریتروملالژیا ( قرمزی و سوزش کف دست و پا)

پزشکان دلایل دقیق بروز چنین مشکلی را نمی دانند، اما می تواند به علت این باشد که عروق خونی راه درست برای عبور آن را گسترش نداده یا تنگ کند. احتمالا این مشکل همراه با قرمز ، گرم و ورم با سوزش پوست، اغلب در پاها خواهد بود. اما هر از گاهی در دست ها نیز دیده می شود. این حمله ها می تواند چند دقیقه یا چند روز زمان ببرد. قرار دادن پایتان در آب یخ ممکن است آرامتان کند اما می تواند نشانه های دیگری هم باشد. پزشکتان شما را در مورد قرص ها و لوسیون هایی که دارویی بوده و علائم این مشکل را کاهش می دهند، می تواند راهنمایی کند.

 

HIVو ایدز

حدود یک سوم افرادی که HIV یا ایدز دارند، این بیماری در نهایت منجر به آسیب در اعصاب بدن می شود. خود این ویروس می تواند به اعصاب آسیب بزند، داروهایی که برای آن مصرف می شود نیز می تواند موجب آسیب به اعصاب شود. بیماری هایی نیز که فرد به خاطر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنش می گیرد، مثل هرپس (تب خال تناسلی)، سل، عفونت های قارچی (برفک)، می تواند منجر به آسیب اعصاب بدن شود. در چنین شرایطی ممکن است فرد احساس چوب شدگی، مورمور، بی حسی و سوزش در انگشتان و کف پا، داشته باشد. پزشکتان قادر است بهترین درمان را برای شما پیدا کند.

 

تماس با مواد شوینده شیمیایی:

مواد پاک کننده، صابون، شوینده ها، موم یا هر ماده شیمیایی دیگر می تواند پوست را تحریک کند. کارکنان خدمات درمانی، گل فروش ها، آرایشگر ها، ماشین کارها و نظافتچی ها، بیشتر به این مشکل دچار می شوند. ممکن است این واکنش آلرژی گونه در نتیجه برخورد شوینده های شیمیایی با لایه رویی چرب محاظ پوست، برای چند ساعت یا زمان بیشتری طول بکشد. با پزشک خود در مورد علائمی که دارید صحبت کنید، چرا که درمان بستگی به علت بروز آن دارد.

 

منبع : الودکتر

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه