شمانیوز

در این مطلب قصد داریم درباره ی راه های تشخیص خال سرطانی از خال معمولی صحبت کنیم.

خال هر نوع تغییر رنگ مشخص در پوست را گویند. خال‌ می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی باشند. خال‌ در همه جای پوست بدن مانند صورت و اندامها امکان رشد دارند. خال‌ها معمولاً به رنگ قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره یا مشکی با لبه واضح دیده می‌شوند. رنگ خال به دلیل وجود سلول‌های رنگدانه دار پوستی (ملانوسیت) است.

همه ی انواع سرطان ها امکان تشخیص زودهنگام ندارند اما سرطان پوست این امکان را دارد که بتوان با علائم و مشخصه هایی که دارد آن را زودهنگام تشخیص و برای درمان آن اقدام کرد.خال ها خوشه های سلولی هستند که یک رنگدانه در پوست تولید می کنند.هر چه تعداد خال های بدن فردی زیاد باشد، خطر سرطان پوست در او بالاتر می رود. همچنین اگر که دارای پوست روشن و موهای قرمز باشید و اگر که از حمام آفتاب استفاده می کنید این خطر بالاتر می رود.البته همه ی خال ها خطرناک نیستند، داشتن خال طبیعی است. اگرچه، می توان آن هایی را که ارزش نگران شدن دارند را به راحتی شناسایی کرد.

 

تصویر

متخصصین پوست از لیست ساده ای از ۵ علائم هشدار دهنده استفاده می کنند، که آن استفاده از قانون ABCDE است.

الف- مقایسه نیست

این به معنی لکه بینی یک خال به شکل نامنظم است.

B- لبه ها

نگاه کنید ببینید که لبه های خال ناصاف است.

C- تغییر رنگ

اگر که رنگ یک خالی تغییر کند یا در یک بخش، رنگ متفاوتی از سایر بخش ها داشته باشد.

 

D- قطر

هر گونه افزایش اندازه باید بررسی شود، اما به طور ویژه اگر بیشتر از ۶ میلی متر قطر داشته باشد.

 

E- ارتفاع

این گروه به عنوان "ارتفاع” طبقه بندی می شوند، و به شما می گویند که مراقب خال هایی که از سطح پوست افزایش ارتفاع دارند باشید، به ویژه اگر که به طور نامنظم افزایش ارتفاع داشته باشند.با این حال، دکتر فیشر توضیح می دهد که، بسیاری از متخصصین طبقه بندی متفاوتی برای خال ها دارند.

 

قانون ABCDE

قانون ABCDE می تواند به شما در تشخیص خال سرطانی کمک کند:

 • Asymmetry (عدم تقارن): شکلِ نیمی از خال با نیمه دیگر یکسان نیست.

 • Border (مرز): لبه ها، زاویه دار، ناصاف یا محو شده اند.

 • Color (رنگ): رنگ، اغلب یکنواخت نیست. ممکن است سایه های سیاه، قهوه ای و قهوه ای مایل به زرد وجود داشته باشد. مناطق سفید، خاکستری، قرمز یا آبی نیز دیده می شود.

 • Diameter (قطر): قطر، معمولاً (و نه همیشه) بزرگ تر از ۶ میلی متر است.

 

تصویر

 • خال معمولی

خال معمولی مجموعه ای از سلول های دارای رنگدانه هستند که خوش خیم بوده و خطری ندارند. این نوع خال ممکن است در هنگام تولد وجود نداشته باشد و در کودکی یا نوجوانی ظاهر شود. خال های معمولی می توانند لکه هایی با رنگ صورتی، قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای تیره و در شکل های گرد، بیضی و با سطحی صاف باشند.بیشتر خال ها مشکلی برای انسان ایجاد نمی کنند؛ اما فردی که بیش از ۵۰ خال معمولی یا بیش از ۵ خال غیرمعمول دارد، در خطر بیشتری برای ابتلا به ملانوما که نوعی سرطان خطرناک پوست است، قرار دارد.

 

ویژگی های خال معمولی

تصویر پایین یک نمونه از یک خال طبیعی است. توجه داشته باشید که تقریباً به طور کامل، گرد است. در صورتی که تومورهای ملانوما معمولاً نامتقارن هستند. همچنین، خال های معمولی اندازه ها و رنگ های مختلفی دارند:

 • یک نقطه رنگی کوچک پوست شبیه کک و مک،

 • یک نقطه رنگی بزرگ تر،

 • یک خال برآمده از سطح پوست

 • خالی که رنگ تیره خود را از دست داده و روشن شده است.

فراموش نکنید که هیچ یک از این نمونه ها خطرناک نیستند. توجه داشته باشید که رنگ، در نقاط مختلف خال معمولی، کاملاً یکسان است و هیچ گونه سایه ای ندارد؛ برخلاف آنچه که معمولاً در خال های ملانوما دیده می شود.

 

 • خال غیرمعمول

خال های غیرمعمول اغلب بزرگ تر از قطر یک مداد هستند و ممکن است بیش از یک رنگ داشته باشند. گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین خال غیرمعمول خوش خیم و ملانوما دشوار است.افراد دارای خال های غیرمعمول، اگر سابقه خانوادگی ملانوما در یکی از اعضای درجه اول خود داشته باشند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به آن در سنین پایین و کم تر از ۴۰ سال هستند.

 

ویژگی های خال سرطانی

این نوع خال ها اغلب شکلی نامنظم و غیر عادی دارند و چند رنگ هستند.تفاوت دیگری که خال های سرطانی با معمولی دارند، حدود و مرز آنهاست. تومور ملانوما دارای حدود و مرز نامنظم، لبه دار یا زاویه دار است، درحالی که خال های معمولی دارای مرزهایی صاف هستند.هنگامی که ملانوما در یک خال موجود ایجاد می شود، قوامِ خال ممکن است تغییر کند و سفت یا ناهموار یا پوسته پوسته شود. اگرچه پوست ممکن است تغییر کند و دچار خارش، سوزش یا خونریزی شود، اما ملانوما معمولاً درد ایجاد نمی کند.اگر ابعاد، شکل، رنگ و ظاهر یک خال قدیمی تغییر کرده یا در ناحیه ای از پوست رشد کرده که قبلا وجود نداشته است، نشانه خوبی نیست و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.ملانوما هرچه زودتر تشخیص داده شود، درمان موفق تر خواهد بود. پس براساس سایت “وری ول هلث” حداقل سالی یک بار پوست خود را به طور کامل معاینه کنید. اگر ۵۰ یا بیشتر خال معمولی (یا ۵ یا بیشتر خال غیرمعمول) داشته باشید، باید پوست خود را چندین بار در طول سال بررسی کنید.

در این معاینه ها اگر چیز غیرطبیعی دیدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اغلب اولین شاخصه ملانوما، تغییر اندازه، شکل یا رنگ یک خال موجود روی پوست است. به طور کلی تغییرات نگران کننده شامل موارد زیر است:

 • یک لکه جدید، احتمالاً بزرگ، با شکل غیرعادی، قهوه ای تیره یا سیاه که رنگ آن یکدست نیست.

 • یک خال ساده که تغییر رنگ، اندازه، یا قوام دارد و یا پوسته پوسته شده یا خونریزی می کند.

 • لکه ای با حدود محو، نامنظم و نواحی یا نقاط قرمز، سفید، آبی، خاکستری یا سیاه

 • ضایعات تیره زیر ناخن دست یا پا، روی کف دست ها و پاها، انگشتان، یا غشاهای مخاطی که دهان، بینی، واژن و مقعد را می پوشاند.

 

چگونه خال سرطانی را تشخیص دهیم؟

تفاوت خال های سرطانی و معمولی که شامل رنگ و اندازه و نکات دیگر می شود، در ادامه آورده شده است. هرگاه به یکی از خال های خود شک کردید، حتما هر چه سریع تر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع : ساعدنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
  
  روی خط رسانه