شمانیوز

اینداکاترول (Indacaterol) متعلق به گروهی از داروها به نام گشاد کننده‌های برونش (برونکودیلاتور) است. این دارو در واقع راه‌های هوایی ریه‌های شما را باز می‌کند، به طوری که هوا می‌تواند در ریه‌های شما آزادانه‌تر جریان پیدا کند.

اینداکاترول (Indacaterol) متعلق به گروهی از داروها به نام گشاد کننده های برونش (برونکودیلاتور) است. این دارو جریان هوا در ریه های شما را بهبود می دهد. در واقع راه های هوایی ریه های شما را باز می کند، به طوری که هوا می تواند در ریه های شما آزادانه تر جریان پیدا کند. اینداکاترول در تسکین علائم بیماری های مزمن انسداد ریه (COPD) مفید است. در این بیماری ها، جریان هوا در ریه ها محدود شده و این باعث علائمی مانند سرفه، خس خس و تنگی نفس می شود. اینداکاترول برای کمک به کاهش این علائم تجویز می شود، اما این دارو برای درمان تنگی نفس ناگهانی نمی باشد و دارویی برای درمان بلند مدت علائم بیماری ریوی است. اینداکاترول باید به طور منظم و روزانه استفاده شود. دستگاه بریژالر (Breezhaler) مناسب ترین دستگاه برای مصرف کپسول های استنشاقی اینداکاترول می باشد که همراه با این دارو به شما داده می شود.

اینداکاترول نباید برای مشکلات شدید تنفسی / ناگهانی تنفس استفاده شود. برای مشکلات تنفسی ناگهانی باید از داروهای استنشاقی دیگری برای تسکین سریع استفاده شود. این دارو جایگزین کورتیکواستروئیدها (مانند بکلومتازون ، فلوتیکازون ، پردنیزون) نیست.

 

مقدار و روش مصرف کپسول اینداکاترول

قبل از شروع درمان با کپسول اینداکاترول، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی اینداکاترول، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو را باید معمولاً یک بار در روز استنشاق کنید.

کپسول اینداکاترول را نباید قورت دهید بلکه پودر کپسول را باید با استفاده از دستگاه بریژالر (Breezhaler) استنشاق کنید. این دستگاه را تنها 30 روز می توانید استفاده نمایید، بعد از این زمان یک دستگاه دیگر همراه با کپسول ها به شما داده می شود.

دو دوز 150 و 300 میلی گرمی از کپسول اینداکاترول وجود دارد که باید در هنگام خرید به تجویز پزشک توجه کنید.

قبل از استفاده از داروی اینداکاترول ، طرز استفاده از دستگاه بریژالر (Breezhaler) را از پزشک خود یاد بگیرید تا بتوانید از این دارو استفاده نمایید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی اینداکاترول روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر نزدیک به دوز بعدی، به یاد آوردید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

توجه داشته باشید اینداکاترول برای معالجه آسم تأیید نشده است. افراد مبتلا به آسم که از آگونیست های بتا استنشاقی طولانی اثر (مانند اینداکاترول) بدون استفاده از کورتیکواستروئید استنشاقی استفاده می کنند ممکن است در معرض خطر جدی (گاهی اوقات کشنده) مشکلات تنفسی قرار بگیرند.

 

نکات قابل توصیه برای مصرف کپسول اینداکاترول

بعضی دارو ها را نمی توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردارید یا تصمیم به بچه دار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می دهید.

 • اگر مشکلات قلبی-عروقی و یا تپش قلب نامنظم دارید.

 • اگر سطح پتاسیم خون شما پایین است.

 • در صورتی که مشکل کبدی یا کلیوی دارید.

 • اگر دچار صرع یا تشنج هستید.

 • اگر مشکل پرکاری تیروئید دارید.

 • در صورتی که به بیماری دیابت مبتلا هستید.

 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

 

شرایط نگهداری کپسول اینداکاترول

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

 

منبع : ساعدنیوز

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
  تبلیغات متنی
  
  روی خط رسانه