شمانیوز

ضربان قلب و فشار خون هنگام صبح در پایین ترین حد خود است، بنابراین بیشترین تعداد سکته در این بازه زمانی اتفاق می افتد.

بیشترین تعداد سکته مربوط به اول صبح است. وقتی فردی شام پرچربی بخورد، حدود ۸ ساعت بعد (یعنی صبح خیلی زود که هوا هنوز تاریک است) شیرابه غذا از معده، وارد روده ها می شود و چربی زیادی جذب خون می شود به این ترتیب ویسکوزیته (چسبندگی) و غلظت خون بالا می رود.

زمانی که فرد خواب است به طور طبیعی ضربان قلب و میزان فشار خون کاهش می یابد و چون بدن در زمان خوابیدن در یک راستا و به صورت افقی قرار می گیرد برخی از اعضای بدن مخصوصا پا ها سرد می شود و باتوجه به اینکه چربی و غلظت خون هم افزایش پیدا کرده است در نتیجه مقداری قابل توجهی از خون درپا ها لخته می شود.

بعد از اینکه فرد از خواب بیدار شد، بدن به حالت اولیه برمی گردد لخته خون ایجاد شده در پا وارد جریان خون می شود و به سمت دیگر اعضای بدن حرکت می کند.

لخته خون ایجاد شده یا وارد کبد شده که در این حالت، چون کبد به بازسازی خود می پردازد، دچار مشکل نمی شود. بنابراین یا به سمت کلیه می رود که نارسایی و مشکلات کلیوی را به همراه دارد و یا به سمت قلب و مغز که موجب بروز سکته های قلبی و مغزی می شود.

۱) افراد بالای ۴۰ سال، شام غذا های چرب به خصوص در وعده شام نخورند.

۲ ) بعد میل کردن غذا های چرب حتما یک لیوان آب به همراه سرکه یا شاب لیموی طبیعی بخورند.

۳ ) قبل از خواب چند لیوان آب بخورند تا جلوی غلظت خون گرفته شود.

۴ ) در فصل سرما موقع خواب حتما جوراب بپوشند.راه های درمان سکته
درمان سکته بسیار سخت است و اغلب منجر به مرگ و در حالت خوش بینانه باعث فلج شدن فرد می شود که در این صورت سلامتی فرد بیمار دیگر قابل برگشت نیست، زیرا ضایعه های مغزی و اعصابی قابل ترمیم و درمان نیست.

اما یکی از راه های درمان، زالو درمانی است. اگر فردی که سکته کرده است در ساعات اولیه بروز این بیماری در پشت گوش ها و شقیقه اش زالو انداخته شود، می تواند سلامت خود را به دست بیاورد.چه افرادی در معرض خطر سکته قرار دارند؟


- افرادی که چربی خون، فشارخون ویا یا غلظت خون بالایی دارد.

- کسانی که در مصرف نمک زیاده رویی می کنند.

- افرادی که سابقه سکته در بین افراد خانواده دارند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied