شمانیوز

مرکز کنترل بیماری های واگیردار آمریکا با صدور بیانیه ای از مردم خواست به جای پوشیدن دستکش، دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویند.

تحقیقات جدید نشان می دهد پوشیدن دستکش می تواند بیشتر از آنکه مانع از انتقال ویروس کرونا شود، شدت شیوع بیماری را افزایش دهد.

در حالی که در آمریکا و برخی کشور های غربی استفاده کردن از ماسک محل بحث و جدل میان موافقان و مخالفان است، محققان می گویند برای جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ از دستکش استفاده نکنید.

مرکز کنترل بیماری های واگیردار آمریکا و اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کردند استفاده از دستکش لزوما در مقابل ویروس کرونا موثر عمل نمی کند. پوشیدن دستکش نه تنها افراد را در مقابل کووید ۱۹ محافظت نمی کند، بلکه می تواند باعث گسترش بیشتر ویروس شود.

الیسون بارتلت، رئیس بخش بیماری های عفونی دانشگاه شیکاگو در این باره می گوید: استفاده از دستکش می تواند باعث خود فریبی شود، زیرا فرد تصور می کند با پوشیدن دستکش جلوی انتشار ویروس را می گیرد. دستکش به هیچ عنوان جایگزین مناسبی به جای شستن مداوم دست ها و ضدعفونی کردن آن نیست.

او بیان کرد: بر این باورم دستکش های جراحی نمی تواند در مقابل ویروس کرونا محافظت ایجاد کند. مردم زمانی که از دستکش استفاده می کنند احساس اشتباهی درباره محافظت در مقابل ویروس دارند، در حالی که این احساس مطلقا درست نیست.

امکان دارد زمانی که دستکش را از دست خارج می کنید بصورت اتفاقی دست هایتان با آن برخورد داشته باشد و در این حالت اگر دستهایتان را نشویید، شما آلوده خواهید شد. مردم تصور می کنند، چون جایی را لمس نکرده اند، دستانشان تمیز است، در حالی که لمس خود دستکش نیز آلوده کننده است.

مرکز کنترل بیماری های واگیردار آمریکا اعلام کرد: شما می توانید زمانی که در حال تمیز کردن خانه هستید از دستکش استفاده کنید، اما این امر نه برای محافظت در برابر ویروس کرونا، که برای محافظت از آسیب به دستانتان از مواد شوینده است.

این مرکز پیشنهاد می کند تنها کادر درمانی بیمارستان ها که با بیماران کرونایی در ارتباط هستند و نحوه استفاده صحیح از دستکش را می دانند باید از آن استفاده کنند. مردم عادی بهتر است به جای پوشیدن دستکش، به طور مداوم دست های خود را با آب و صابون بشویند و یا با مواد ضدعفونی کننده پاک کنند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied