شمانیوز

دانشمندان کالیفرنیایی دریافتند افرادی که هنگام ایستادن دچار سرگیجه می شوند؛ ۴۰ درصد بیشتر احتمال دارد به زوال عقل مبتلا شوند.

 افرادی که هنگام ایستادن احساس گیجی می کنند، بیشتر در معرض زوال عقل هستند.احساس گیجی یا چرخیدن سر هنگام بلند شدن هشداری برای زوال عقل در آینده نزدیک است. این گیجی ناشی از افت فشار خون است که در اثر ایستادن به صورت غیر منتظره اتفاق می افتد. محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند افرادی که دچار این مشکل شده اند، ۴۰ درصد بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند اما این احتمال فقط برای افت فشارخون سیستولیک است.

فشار خون به دو دسته تقسیم می شود؛ دسته اول سیستولیک که فشار در عروق است، به طوریکه قلب ضربان می زند و خون در آن ها پر می شود. دسته دوم فشار دیاستولیک است، فشار خون دیاستولیک فشاری است که خون از درون شریان ها در بین هر ضربان قلب تخلیه می شود یعنی زمانی که قلب به طور فعال خون را به داخل شریان ها منتقل نمی کند.

دانشمندان کالیفرنیایی حدود ۲ هزار نفر از افراد بالای هفتاد سال را زیر نظر گرفتند تا شرایط موثر در زوال عقل را شناسایی کنند.

این محققان اظهار داشتند که عدم خون رسانی به مغز باعث می شود عملکرد شناختی به مرور زمان کاهش یابد. اگر بدن نتواند خون را به سمت بالا سوق دهد و اکسیژن مغز را تامین کند، فشار خون افت می کند و ممکن است فرد احساس گیجی کند.

هنگامی که افراد مسن تر می شوند شریان های اصلی سفت می شود و انعطاف پذیری آن ها کم می شود این بدان معناست که جریان خون به صورت مطلوب انجام نمی گیرد که یکی از دلایل افت فشار خون در افراد مسن محسوب می شود. این مشکل در افراد بالای پنجاه سال، ۵ درصد و در افراد بالای هفتاد سال ۲۰ درصد تاثیر دارد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied