شمانیوز

کیفیت خواب بر تمام جنبه‌های زندگی ما اثر می‌گذارد، اگر خواب خوبی نداشته باشیم ممکن است حتی نتوانیم انسان خوبی باشیم؛ زیرا بی‌خوابی ما را کج‌خلق می‌کند.

خواب بد بر ترشح نامتعادل هورمون‌ها، نقص عملکرد کبد، استرس داشتن و سیستم گوارش اثر دارد. برخی از کارهایی که قبل از خواب انجام می‌دهیم، کیفیت خواب را به‌شدت پایین می‌آورد و حتی اگر به اندازه‌ کافی در روز بخوابیم باز هم اثر مثبت بر ما نخواهد داشت. این موضوع به اندازه‌ ساعات خواب کافی در روز اهمیت دارد. در واقع بدترین کاری که می‌توانیم قبل از خواب انجام دهیم نگاه کردن به نمایشگر است مانند صفحه موبایل، تلویزیون، لپ‌تاپ و تبلت.

نمایشگرها ازبین‌برنده‌ خواب باکیفیت هستند

ناتالی واتسون، پروفسور نورولوژ، می‌گوید: «اگر می‌خواهید خواب خوبی داشته باشید باید حدود نیم‌ساعت قبل از خواب، از وسایل الکترونیکی فاصله بگیرید». متاسفانه بیش از ۹۰ درصد بزرگسالان قبل از خواب با وسایل الکترونیکی کلنجار می‌روند و فکر می‌کنند این‌گونه راحت‌تر خوابشان می‌برد. واتسون می‌گوید: «احساس نیاز مداوم به چک کردن صفحه‌ تلفن، مغز ما را در حالت هوشیار و آماده‌باش نگه می‌دارد که اجازه‌ خواب عمیق را نمی‌دهد».

 

توصیه‌هایی برای داشتن خواب باکیفیت

در واقع برای بالا بردن کیفیت خواب خود می‌توانیم از یک نور آبی در اتاق خواب استفاده کنیم که سطح ترشح ملاتونین (هورمون تنظیم ساعت خواب) افزایش می‌دهد. همچنین برای بالا بردن هوشیاری مغز و راحت‌ بیدار شدن در صبح، بهتر است قبل از خواب کتاب یا مجله بخوانید.

 

منبع: همشهری آنلاین

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied