شمانیوز

بررسی های جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که مردان جوان ۲۰ تا ۳۹ ساله با داشتن بیماری های جانبی از قبیل چاقی، فشارخون بالا، دیابت، نسبت به افراد مبتلا به کرونا بدون این مشکلات، ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند.کرونا چیست ؟

همان طور که همه می دانیم بیماری همه گیر کووید ۱۹ به ویژه برای افراد مسن و کسانی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، خطرناک است. در واقع سن، قوی ترین عامل پیش بینی کننده مرگ و میر ناشی از بیماری همه گیر کووید ۱۹ به حساب می آید.

در روزهای ابتدایی این همه گیری، متخصصان مشاهده کردند که افراد مسن بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از این بیماری ویروسی هستند. اما با گذشت زمان، آنها شاهد بودند که بسیاری از بیماران جوان نیز گرفتار خطر مرگ این بیماری می شوند.

محققان دانشگاه مریلند در ایالات متحده آمریکا حدود ۶۷ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ بستری در ۶۱۳ بیمارستان در سراسر این کشور را ارزیابی کردند تا بتوانند ارتباط بین برخی از ویژگی های مشترک بیماران و خطر مرگ ناشی از این بیماری را مشخص کنند.

برخی از ویژگی های رایج کووید ۱۹ که توسط این پژوهشگران شناسایی شد نشان دهنده افزایش خطر مرگ ناشی از این بیماری است. قابل توجه است که مردان جوان دارای برخی از عوامل خطرزا، ۳۰ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از این بیماری قرار دارند.

محققان پس از تجزیه و تحلیل داده ها، دریافتند که بیماران مرد مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان در صورت چاقی یا داشتن عوارضی همچون دیابت یا فشار خون بالا، بیشتردر معرض خطر مرگ ناشی از کرونا هستند.

به گزارش سیناپرس، در حقیقت نتایج این مطالعه نشان می دهند که این گروه از مردان در مقایسه با زنان هم سن خود با وضعیت سلامتی مشابه ۳۰ درصد بیشتر در خطر مرگ ناشی از بیماری کووید ۱۹ قرار دارند .

پیش از این محققان اعلام کرده بودند که میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان که از چاقی، فشار خون بالا یا دیابت رنج می برند، بیشتر از بیمارانی است که هیچ کدام از این مشکلات را ندارند. بررسی های جدید اما نشان می دهد افراد ۲۰ تا ۳۹ ساله با همین شرایط، بیشترین تفاوت را در میزان خطر مرگ نسبت به همسالان سالم خود داشتند.

تعداد موارد بستری در بیمارستان های آمریکا که با موج دوم این بیماری دست و پنجه نرم می کنند، در حال افزایش بوده و پیش بینی اینکه بیشترین میزان خطر مرگ و میر را کدام گروه از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تهدید می کند، بسیار حیاتی بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گفته محققان، سن همچنان قوی ترین پیش بینی کننده مرگ و میر ناشی از کرونا است. می توان گفت نرخ مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بستری در بیمارستان ها با هر دهه زندگی افزایش می یابد. آمارهای رسمی نشان می دهد تقریبا ۱۹ درصد از بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان ها جان خود را از دست داده اند که این امار کودکان کمتر از دو درصد است.

در این میان ۳۴ درصد از مرگ و میرها متعلق به افراد ۸۰ ساله و بالاتر است. اگرچه این بررسی ها نشان می دهد میزان مرگ و میر افراد جوان بین ۲۰ تا ۳۹ سال به نسبت سایر گروه های دارای بیماری های جانبی از قبیل چاقی یا فشار خون بالا، بیشتر است اما بیماران مسن هنوز بالاترین نرخ خطر مرگ را دارند.

محققان معتقد هستند که برای پایین آوردن میزان مرگ و میر در میان بیماران جوان، پزشکان بایدهنگام بستری شدن این افراد در بیمارستان، توجه بیشتری به آنها نشان دهند تا اطمینان حاصل کنند که دارای عارضه جانبی دیگری هستند یا خیر.

علاوه بر این، محققان در بررسی های اخیر خود دریافتند که به طور کلی در سطح جهانی میزان مرگ و میر بیماران کرونایی بستری در بیمارستان نسبت به اوایل همه گیری به طرز چشمگیری کاهش یافته است که دلیل آن می تواند در دسترس بودن روشهای درمانی جدید و دانش بیشتر در مورد نحوه مدیریت صحیح و مراقبت از بیماران بستری در جامعه پزشکی باشد.

شرح کامل این تحقیقات و نتایج حاصل از آن در اخرین شماره مجله بیماری های عفونی بالینی (Clinical Infectious Diseases) به چاپ رسیده و قابل دسترس است.

 
 
 
منبع:سیناپرس
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied