شمانیوز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: از 4500 پرستاری که در مراکز درمانی استان داریم، تاکنون 1483 نفر آنها به بیماری کرونا مبتلا شده و شش نفر هم جانشان را از دست داده‌اند.

دکتر محمودرضا مرادی در مراسمی که به منطور تجلیل از پرستاران استان کرمانشاه امروز(3 دی) با حضور استاندار برگزار شد، با اشاره به نقش مهم کار تیمی، منسجم و برنامه ریزی شده در اقدامات بهداشتی و درمانی و پیشگیرانه از بیماریها، اظهار کرد: در کنار پزشکان، جایگاه پرستاران در این کارهای تیمی بسیار با اهمیت است.

وی به ارتقاء جایگاه پرستاری در چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: طی سالهای اخیر با پیشرفت علوم پزشکی، پرستاری هم به صورت رشته‌ای تخصصی در آمده و برای هرکدام از بخش های اتاق عمل، آی سی یو و... پرستاران تخصصی در جبهه سلامت برای درمان بیماران تلاش می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه متذکر شد: در سالهای گذشته نقش مهم پرستاران تحت الشعاع پزشکان قرار می گرفت و چندان تلاش هایشان پیدا نبود، اما با شیوع بیماری کرونا نقش آنها پررنگ شد و ایثارگری و تلاششان در درمان بیماران مبتلا به این بیماری مشخص شد.

وی در ادامه بااشاره به کمبود نیروی پرستار در استان، یادآورشد: بیماری کرونا زمانی شیوع پیدا کرد که مشکلات زیادی در بخش پرستاری داشتیم و از جمله آنها می توان به کمبود پرستار اشاره کرد، بگونه ای که ضریب نسبت پرستار به تخت در کرمانشاه 92 صدم درصد است، درحالیکه این آمار در کشور 1.2 درصد است.

مرادی تاکید کرد: کمبود پرستار در مراکز درمانی استان تا پیش از شیوع کرونا فشار مضاعفی را به پرستارانمان وارد می کرد و مجبور بودیم به آنها اضافه کاری بدهیم و بعد از شیوع کرونا این شرایط بسیار سخت تر شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر 4500 پرستار در مراکز درمانی کرمانشاه فعال هستند، اعلام کرد: حدود 40 درصد این افراد یعنی 1483 نفر تاکنون به بیماری کرونا مبتلا شده و در این میان شش نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: علیرغم نقش مهمی که پرستاران ما در مقابله با بیماری کرونا داشته اند، اما چالش های زیادی هم پیش روی فعالیتشان وجود دارد که مهمترین آن همان کمبود نیرو است.

وی اضافه کرد: همچنین مقررات جدیدی که هر روزه و هرماه از سوی وزارت بهداشت وضع می شود، هرچند که بالقوه مفید و علمی هستند، اما با توجه به کمبود پرستار فشار مضاعفی به آنها وارد می کند و وقت زیادی را از آنها می گیرد.

مرادی به عدم اطمینان خاطر از پایداری شغلی در میان تعداد زیادی از پرستاران استان هم اشاره کرد و گفت: از تعداد 4500 پرستار کرمانشاه 10 درصد آنها شرکتی، 35 درصد طرحی و مابقی پیمانی و رسمی هستند، لذا اغلب آنها این اطمینان خاطر را ندارد که شغل پایداری داشته باشند.

وی به تاکیدات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم بهبود وضعیت شغلی پرستارها اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری همواره از نقش پرستاران و مدافعان سلامت در مقابله با بیماری کرونا تقدیر کرده اند و حتی آنها را "فرشتگان رحمت الهی" نامیدند و دستوراتی برای بهبود وضعیت شغلی پرستاران دادند که امیدواریم بزودی شاهد اجرایی شدن آن از سوی دولت باشیم.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عدم تعرفه گذاری خدمات پرستاری و تعویق در پرداخت کارانه را از دیگر مشکلات پرستاران کرمانشاه دانست.

وی در ادامه اشاره ای هم به وضعیت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در رشته پرستاری داشت و اعلام کرد: در حال حاضر حدود هزار دانشجوی رشته پرستاری در استان داریم و 120 دانشجوی پرستاری هم در مهر ماه فارغ التحصیل شدند.

وی اضافه کرد: در طرح شهید سلیمانی هم که در استان اجرا شد، حدود 200 دانشجوی پرستاری کمک کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پایان سخنانش بااشاره به سختی هایی که پرستاران استان طی 10 ماه گذشته متحمل شده اند، از مردم خواست تا با رعایت پروتکل های بهداشتی کمک کنند تا فشار کمتری به سیستم درمانی و پرستاران وارد شود.

 منبع:ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied