شمانیوز
شما نیوز

افراد در اثر عوامل مختلفی ممکن است دندان های خود را ازدست بدهند. بالا رفتن سن بیمار، وارد شدن ضربه و رعایت نکردن بهداشت دندان ها می توانند هرکدام از جمله از عواملی باشند که منجر به از بین رفتن دندان ها شوند. از دست دادن دندان ها می تواند برای فرد بسیار ناخوشایند باشد زیرا علاوه بر تاثیرات منفی که بر ظاهر و زیبایی چهره ی افراد دارد مشکلات دیگری را هنگام غذا خوردن و صحبت کردن برای فرد به وجود می آورد. افراد همواره به دنبال روشی برای درمان و حل مشکلات بی دندانی خود بوده اند. در گذشته بیشتر افراد از دندان مصنوعی استفاده می کردند. این روش عوارض و مشکلات زیادی داشت که باعث شد بسیاری از افراد تمایل نداشته باشند که از آن استفاده کنند. پیشرفت در زمینه ی دندان پزشکی منجر به کشف راه درمان جدیدی برای بی دندانی شد. این روش درمان ایمپلنت نامیده شد. مزیت های زیاد این روش باعث شده تعداد زیادی از افراد برای انجام این درمان ترغیب شوند. 

خوشبختانه درمان ایمپلنت دندان باعث شده که افراد دیگر دغدغه ی بی دندانی نداشته باشند و به راحتی بتوانند ایمپلنت های دندانی را جایگزین دندان های از دست رفته ی خود کنند. 

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی ساختاری دو بخشی دارند. ساختار آن ها شامل دو بخش fixture  وabutment می شود. ایمپلنت ها جنس فلزی دارند. این فلز تیتانیوم است که با ساختار بدن انسان سازگاری دارد. جراح، پایه های ایمپلنت را درون فک قرار می دهد و بعد از گذشت مدت زمانی، روکش های مورد نظر را که حکم تاج دندان ها را دارند روی پایه های ایمپلنت قرار می دهند. 

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

هر فردی که به سن رشد کامل یعنی 18 سال رسیده باشد می تواند از ایمپلنت دندان استفاده کند. برای انجام ایمپلنت دندان محدودیت خاصی وجود ندارد. البته در صورت ابتلا به بعضی بیماری ها مانند پوکی استخوان و دیابت کنترل نشده ممکن است فرد نتواند از این روش درمانی استفاده کند. 

احتمال موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار زیاد است البته این میزان تا حد زیادی به مراقبت های فردی که از ایمپلنت دندان استفاده می کند وابسته است. ایمپلنت های دندان به اندازه ی دندان های طبیعی فرد و یا حتی بیشتر از آن نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. بهداشت دندان ها و ایمپلنت های دندان با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باید به دقت حفظ شود. 

بعد از کاشت ایمپلنت دندان فرد باید به صورت دوره ای برای بررسی شرایط و وضعیت ایمپلنت ها به پزشک مراجعه کند. این مراجعات دوره ای می تواند به پیش گیری از مشکلات احتمالی کمک زیادی کند. 

مزایای ایمپلنت های دندان نسبت به روش های دیگر چیست؟

ایمپلنت های دندانی ظاهری بسیار طبیعی دارند. این در صورتی است که دندان مصنوعی ظاهری بسیار غیر طبیعی دارد. دندان مصنوعی از دندان های طبیعی فرد، قابل تشخیص است.

ایمپلنت ها دوام و ماندگاری بسیار بالایی دارند. اگر از ایمپلنت های دندانی به درستی مراقبت شود تا آخر عمر همراه فرد خواهند بود. 

حتما تا به حال با افرادی مواجه شده اید که زمانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند نمی توانند بعضی کلمات را به درستی ادا کنند و این که هنگام میل کردن بعضی از خوراکی ها با چالش هایی رو به رو می شوند. ایمپلنت های دندانی در استخوان فک بیمار کاملا ثابت هستند و در ادا کردن کلمات و خوردن غذا، برای فرد مشکلی را ایجاد نخواهند کرد. 

زمانی که فرد دندانی را از دست می دهد و یا از دندان مصنوعی استفاده می کند. به مرور زمان بافت استخوان فک تحلیل می رود. ایمپلنت ها همانند ریشه ی دندان طبیعی فرد درون استخوان فک قرار می گیرند و این باعث می شود از تحلیل بافت استخوان فک جلوگیری شود. 

بعد از انجام ایمپلنت دندان چه مراقبت هایی لازم و ضروری است؟

سعی کنید تا 24 ساعت بعد از کاشت ایمپلنت  دندان ناحیه ی جراحی را مسواک نزنید این کار ممکن است باعث وارد شدن صدمه به محل جراحی شود. 

تا چند روز بعد از جراحی از سیگار، مشروبات الکلی و نوشیدنی هایی مثل قهوه و چای استفاده نکنید. 

حداقل تا دو هفته بعد از جراحی از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید. این کار ممکن است باعث افزایش خونریزی شود. 

در روزهای اولیه ی بعد از جراحی مایعات داغ و گرم میل نکنید. گرما ممکن است خونریزی فرد را افزایش دهد. 

پیشنهاد می کنیم در روزهای اولیه غذاهای ولرم و نرم میل کنید. از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند جدا خودداری کنید. 

اگر اصول و پروتکل های مراقبتی و بهداشتی به درستی رعایت شوند، ایمپلنت ها ماندگاری قابل توجهی خوهند داشت. 

بدون شک ایمپلنت دندان بهترین روش جبران دندان از دست رفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را راهنمایی کنند. 

www.daya-dent.com

09907575065

09905776468

02177978249


 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied