شمانیوز
شما نیوز

مزایا و معایب لایه‌برداری پوست

یک متخصص پوست و مو گفت: میکرونیدلینگ روشی موثر برای درمان انواع جوش، آکنه و اسکار آکنه است که در آن یک لایه سطحی از پوست برداشته می‌شود.

کوروش صمدی متخصص پوست و مو اظهار کرد: میکرونیدلینگ روشی موثر برای درمان انواع جوش، آکنه و اسکار آکنه است که در آن یک لایه سطحی از پوست برداشته می‌شود؛ همچنین در این لایه برداری سطحی، لایه مرده پوست برداشته می‌شود که پوست را شفاف و روشن می‌کند، زیرا این دستگاه میکروکانال و حفره‌های متعددی را در پوست ایجاد می‌کند و از این حفره‌ها ترشحات خون، سرم و پلاسما خارج می‌شود، خروج این ترشحات جوان‌سازی پوست را درپی دارد. وی گفت: در میکرونیدلینگ، دستگاه از طریق سوزن‌های بسیار ریز میکروکانال‌هایی را در قسمت اپیدرم و درم پوست ایجاد می‌کند؛ در اثر این آسیب کنترل شده، القای کلاژن و الیاف کلاژن و الیاف الاستین و تحریک سلولی را شاهد خواهیم بود، این تحریک سلولی رشته‌های فیبروپلاست که از ترکیبات اصلی کلاژن پوست هستند را می‌سازد، به دنبال پاسخ التهابی بدن، ترمیم ایجاد و پوستی بهتر از پوست اول تشکیل می‌شود.
مزایا و معایب لایه‌برداری پوست صمدی بیان کرد: میکرونیدلینگ هیچ محدودیت سنی و جنسی ندارد و حتی زنان باردار هم می‌توانند این عمل را انجام دهند، اما توصیه می‌شود بعد از اتمام دوره بارداری این عمل انجام شود، زیرا در مصرف دارو‌ها محدودیت وجود دارد؛ برای درمان جوش و آکنه و رسیدن به نتیجه مطلوب به ۳ تا ۶ جلسه میکرونیدلینگ نیاز است. این متخصص پوست و مو تاکید کرد: این عمل باید به وسیله پزشک متخصص و یا فوق تخصص پوست در کلینک‌های دارای مجوز که از دستگاه مناسب و کارتریج‌های دارای غشای پلیمری ارتجاعی (مامبران) برای جلوگیری ازبرگشت خون و لنف به داخل هندپیس هستند، انجام شود تا از عوارض خطر آفرینی مانند عفونت‌های پوستی، ایدز و انواع هپاتیت جلوگیری شود. مراقبت‌های قبل از انجام میکرونیدلینگ وی گفت: بطور کلی میکرونیدلینگ یک روش درمانی مطمئن و کم عارضه و ممکن است کمی دردناک باشد، قبل از شروع میکرونیدلینگ سرم یا کرم بی‌حسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حین کار این سرم یا کرم از طریق میکروکانال‌ها و حفره‌های ایجاد شده وارد پوست و کاملا بی‌حس می‌شود، اگر فرد سابقه تبخال دارد بع از این عمل با تجویز پزشک می‌تواند داروی ضد تبخال مصرف کند. مراقبت‌های بعد از عمل میکرونیدلینگ صمدی تصریح کرد: میکرونیدلینگ ممکن است باعث تغییرات پوستی مانند قرمزی شود که معمولا بعداز۷۲ساعت برطرف می‌شود، گاهی بعد از عمل، تورم و خارش موقت که ناشی از خشکی پوست است نیز ایجاد می‌شود که مصرف آبرسان مناسب به میزان ۴ تا ۳ نوبت در روز می‌توان این مشکل را رفع کرد؛ همچنین افراد باید بعد از عمل میکرونیدلینگ به صورت مرتب از دارو‌های ترمیم کننده و ضد میکروب پوستی، دارو‌های ضد لک و ضد آفتاب غیررنگی استفاده کنند، البته پزشک می‌تواند برای افراد در شرایط خاص آنتی‌بیوتیک و ضد ویروس خوراکی و پوستی تجویز کند. عوارض انجام غیراستاندارد میکرونیدلینگ در صورتی که لایه برداری پوست با ضخامت‌های غیر استاندارد انجام شود؛ همچنین اگر بعد از لایه برداری پوست مراقب‌های لازم مرتب انجام نگیرد، باعث ایجاد لک و ضایعات پوستی می‌شود؛ استفاده نکردن از داروی مناسب و استاندارد عفونت‌های پوستی ایجاد می‌کند.
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied