کد خبر : 894425

از این پس برای شناسایی ویروس‌های مرگبار پشه‌ها می‌توان فضولات آن‌ها را بررسی نمود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مایعات و پسماند حشرات روشی ارزان قیمت برای یافتن ویروس‌های خطرناک در بدن آنهاست.

از این پس برای شناسایی ویروس‌های مرگبار پشه‌ها می‌توان فضولات آن‌ها را بررسی نمود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مایعات و پسماند حشرات روشی ارزان قیمت برای یافتن ویروس‌های خطرناک در بدن آنهاست. معمولا برای شناسایی ویروس‌های خطرناکی که پشه‌ها حامل آن‌ها هستند، از روش جمع آوری و بررسی تعداد زیادی از این حشرات استفاده می‌شود. اما روش یادشده گران قیمت و وقت گیر است. در مقابل بررسی فضولات تنها یک پشه هم می‌تواند به شناسایی ویروس‌های مهلک مخفی شده در بدن آن‌ها کمک کند.

این روش حتی در مقایسه با روش بررسی نمونه خون برخی حیوانات نیز سرعت و دقت بیشتری دارد و استفاده از آن به خصوص در کشور‌های کمتر توسعه یافته یا نقاط دورافتاده که به امکانات آزمایشگاهی دسترسی ندارند، منطقی‌تر به نظر می‌رسد. محققان پیش از این در تلاش بوده اند که شناسایی ویروس‌های مهلک را از طریق بررسی بزاق حشرات هم ممکن کنند. آن‌ها می‌گویند این روش نیازمند حداقل ۱۵ روز تحقیق و تجزیه و تحلیل است. این در حالی است که روش تازه مبتنی بر بررسی فضولات حشرات به تنها ۳ روز زمان نیاز دارد. این بررسی با همکاری محققان دانشگاه جیمز کوک استرالیا انجام شده و تا به حال با استفاده از آن ویروس‌های مهلکی مانند ویروس غرب نیل، ویروس Ross River و ویروس ورم مغز در پشه‌ها شناسایی شده اند.
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید