کد خبر : 894432

سنگ مرداب یکی از اقلامی است که زیاد در مترو‌ها فروخته می‌شود و مردم نیز این ماده را خریداری می‌کنند و به عنوان ضد عرق مورد استفاده قرار می‌دهند. اما سنگ مرداب دارای عوارض پوستی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دکتر روزیتا خوئینی، سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآروده‌های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به استقبال مردم از سنگ مرداب برای جلوگیری از تعریق شدید و بوی بد بدن، گفت: این سنگ از پودر کردن سنگ نقره به دست می‌آید که اغلب در عطاری‌ها به فروش می‌رسد که البته فروش آن در مترو هم دیده شده است. در ارتباط با عوارض خطرناک استفاده از این ماده معدنی باید گفت: وقتی سنگ نقره پودر می‌شود، فلزات سنگینی دارد که ۷۰ درصد آن‌ها را اکسید سرب تشکیل می‌دهد که بسیار خطرناک است. استفاده از این ماده معدنی برای بدن خیلی خطرناک است، هر چند در جلوگیری از تعریق و بوی بد بدن موثر است. اما، باعث حساسیت پوستی، چشمی و تنفسی می‌شود و بافت لثه، سیستم عصبی مرکزی، خون و کلیه‌ها را تهدید می‌کند.

سنگ مرداب چه عوارض پوستی دارد؟ این محصول که به صورت غیر مجاز عرضه می‌شود و مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیست. وجود فرآورده‌ای به این شکل، به هیچ وجه مورد تایید نیست و مردم باید دقت داشته باشند که محصولات سلامت محور دارای مجوز وزارت بهداشت و برچسب اصالت، را تهیه کنند. وقتی یک محصول و فرآورده‌ای که در جعبه‌ای که فقط یک شماره تلفن روی آن نوشته شده است، به فروش می‌رود، مشخص است که نباید مورد استفاده قرار گیرد. وقتی، عوارض و خطرات یک محصول بیشتر از فواید آن است، ما به هیچ وجه استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم.
منبع: سیمرغ
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید