شمانیوز

یک دندانپزشک با اشاره به فواید جرم‌گیری دندان، گفت: جرم‌گیری تنها یک شیوه زیبایی و فقط برای سفیدی دندان نیست بلکه به عنوان روشی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هم استفاده می‌شود.

محمد امامداد جراح و دندان پزشک در ارتباط با جرم‌گیری دندان، اظهار داشت: بسیاری از افراد جامعه بر این باورند که جرم‌گیری باعث از بین رفتن مینای دندان و تراش خوردن سطح براق دندان می‌شود؛ حتی برخی تصور می‌کنند که در جرم گیری، درمانگر لایه‌ای از دندان را می‌تراشد که البته این موضوع به هیچ وجه درست نیست و رسانه‌ها باید در این زمینه اطلاع رسانی گسترده‌ای انجام دهند.

وی تصریح کرد: جرم گیری تنها یک شیوه زیبایی و فقط برای سفیدی دندان نیست، بلکه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، افراد حداقل باید در طول سال یک تا دو بار برای جرم‌گیری دندان به پزشک مراجعه کنند که البته تعداد مراجعه به کیفیت مسواک زدن، نخ دندان و رعایت بهداشت دهان بستگی دارد.

این دندانپزشک با تاکید بر اینکه جرم‌گیری هیچ آسیبی به مینای دندان نمی‌زند، افزود: جرمی که روی دندان قرار گرفته اگر از بین نرود به سرعت باعث پوسیدگی دندان، عفونت لثه و حتی از بین رفتن ریشه دندان می‌شود؛ به همین دلیل افراد به فرآیند جرم گیری باید نگاه درمانی داشته باشند.

امامداد گفت: در جرم‌گیری پزشک به کمک یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن، پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد؛ البته بیمار در حین جرم گیری هیچ دردی را احساس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرمگیری با ایجاد لرزش و ضربه‌های بسیار کوتاه روی جرم‌ها آن‌ها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد؛ به همین دلیل جرم‌گیری هیچ دردی ندارد.

وی با اشاره به اینکه افرادی که سیگار و قلیان مصرف می‌کنند بیش از سایرین در معرض جرم گرفتگی دندان قرار دارند، تصریح کرد: مصرف بیش از اندازه دخانیات، چای و قهوه باعث رسوب و ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان می‌شود؛ حتی افرادی که زمان مسواک زدن آن‌ها کمتر از ۱۵ ثانیه است مستعد جرم گرفتن دندان هستند.

امامداد ابراز کرد: افرادی که با جستجو در سایت‌های اینترنتی به دنبال دستورعمل‌های خانگی یا خرید پودر و یا مواد جرم‌گیر هستند باید بدانند که این مواد عملا مضر و فاقد ارزش درمانی جرم‌گیری است که به علت بالا بودن درصد ساینده‌ها، مینای دندان را برداشته و دندان‌ها را براق می‌کنند، ولی بر جرم تشکیل شده روی دندان‌ها تاثیری ندارند.

امامداد خاطر نشان کرد: صرف نظر از مواردی که اشاره شد باید اذعان داشت که بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شود؛ بر همین اساس همه افراد جامعه در معرض جرم گرفتگی دندان هستند و دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ها باید در خصوص مراجعه سالانه مردم برای انجام جرم گیری به طور گسترده فرهنگ‌سازی کنند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید