شمانیوز
کد خبر : 917458

روزنامه انگلیسی "میدل ایست آی" فحوای مکالمه تلفنی رؤسای جمهوری ترکیه و آمریکا قبل از اینکه آنکارا انجام عملیات نظامی در شمال سوریه در چارچوب تلاش‌ها برای ایجاد "منطقه امن" را اعلام کند، فاش کرد.

به گزارش شمانیوز به نقل از ایسنا : روزنامه انگلیسی "میدل ایست آی" فحوای مکالمه تلفنی رؤسای جمهوری ترکیه و آمریکا قبل از اینکه آنکارا انجام عملیات نظامی در شمال سوریه در چارچوب تلاش‌ها برای ایجاد "منطقه امن" را اعلام کند، فاش کرد.

 

روزنامه انگلیسی "میدل ایست آی" به نقل از یک منبع ترکیه‌ای مطلع از مکالمه تلفنی میان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و دونالد ترامپ، همتای آمریکایی او نوشت: اردوغان در جریان این گفت‌وگوی تلفنی خطاب به ترامپ گفت: یا با ترکیه در عملیاتش همکاری کنید یا راه را باز کنید.

 

این منبع همچنین اعلام کرد: این بلند کردن صدا توسط اردوغان و این لحن صحبت کردن در شرایطی عنوان شده که آنکارا به دلیل جدی نگرفتن نگرانی‌هایش ازبابت سوریه شاهد تنش رو به فزونی است.

 

بر اساس این گزارش، بعد از این تماس تلفنی واشنگتن در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد از عملیات ترکیه بدون اینکه در آن مشارکتی داشته باشد، حمایت می‌کند.

 

رؤسای جمهوری ترکیه و آمریکا عصر یکشنبه در جریان تماسی تلفنی توافق کردند که در ماه نوامبر در واشنگتن با یکدیگر دیدار کنند.

بر اساس بیانیه رسمی ریاست‌جمهوری ترکیه، اردوغان تاکید کرده ایجاد منطقه امن شرط نابودی تهدیدات "تروریستی" ناشی از شبه‌نظامیان کرد و بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان است.

 

وی همچنین تاکید کرد که ترکیه مصمم به نبرد با اعضای گروه تروریستی داعش در سوریه است و تمامی اقدامات لازم را برای جلوگیری از بروز مشکل مشابه در منطقه اتخاذ می‌کند.

 

پس از این تماس تلفنی، اردوغان در جریان نشست مشورتی حزب عدالت و توسعه تاکید کرد که همتای آمریکایی‌اش تصمیم گرفته نیروهایش را از منطقه شرق فرات خارج کند اما اطرافیان او تاکنون به توصیه‌های وی عمل نکرده‌اند.

 

این منبع ترکیه‌ای همچنین اعلام کرد که اردوغان چندین دلیل را طی این تماس برای ترامپ مطرح کرد از جمله آنها اقدامات آمریکاست که با دستورالعمل‌های کاخ سفید تناقض دارد و دلیل دیگر تداوم تجهیز یگان‌های مدافع خلق کرد به محموله‌های تسلیحاتی است.

 

همچنین منبع مذکور که خواسته نامش فاش نشود، تاکید کرده است، کشورش توانسته ۶۰۰۰ شبه نظامی خارجی را طی سال‌های گذشته به کشورشان بازگرداند و دو رهبر می‌توانند با هم در این باره کار کنند.

 

به گفته این منبع، ترامپ آنقدر که به پرونده‌ بازداشتی‌های داعش در نزد کردها در شمال و شمال شرق سوریه توجه داشته به نگرانی‌ها و شکایت‌های همتای ترکیه‌ای خود توجه نداشته است.

این منبع می‌افزاید: رئیس‌جمهوری ترکیه در این تماس تلفنی هیچ تعهدی را مطرح نکرد، ترامپ نیز بلافاصله قولی درباره منطقه امن نداد.

بعد از آن موضع واشنگتن درباره عملیات ترکیه منتشر شد.

 

رجب طیب اردوغان پیشتر در روز دوشنبه تاکید کرده بود، کشورش عزم خود را برای عملیات نظامی در شمال شرق سوریه جهت پاکسازی منطقه از وجود "یگان‌های مدافع خلق کرد" که آنکارا آنها را شاخه تروریستی از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) می‌داند، جزم کرده است.

همزمان با این موضع‌گیری و صحبت‌های نهایی اردوغان با دونالد ترامپ،‌ آمریکا شروع به خارج کردن نیروهایش از منطقه شمال شرق سوریه در نزدیکی مرزهای ترکیه کرد تا زمینه برای عملیات نظامی ترکیه آماده شود.

 

در این راستا ترامپ خط و نشان‌هایی نیز برای اردوغان کشیده از جمله اینکه اگر اردوغان در سوریه پا را از حد خود فراتر بگذارد اقتصاد ترکیه را نیست و نابود می‌کند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه