شمانیوز
کد خبر : 919458

مرگ سیاسی نتانیاهو

اعلام خبر ناکامی نتانیاهو در تشکیل کابینه یک پیام بسیار مهم داشت و آن پایان عمر سیاسی شخصی است که از سال ۱۹۹۶ در سرزمین های اشغالی به صورت های مختلف در قدرت حضور داشته و به «بی‌بی»شهرت دارد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از مهرنیوز ؛, شب گذشته «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، با اعتراف به شکست در تشکیل کابینه انصراف خود از ادامه این روند را به صورت رسمی اعلام کرد و اختیار تشکیل کابینه را به «روون ریولین»، رئیس رژیم صهیونیستی برگرداند.

بدنبال آن ریولین اعلام کرد که به «بنی گانتز» رهبر حزب آبی و سفید، فرصت می دهد برای چند هفته تلاش مشابهی را دنبال کند.

قانونگذاران عرب اسرائیل قول حمایت از گانتز را داده اند با این حال وی همچنان بیش از ده کرسی برای این کار کم دارد. تشکیل دولت نیازمند اکثریتی ۶۱ کرسی ای در پارلمان است.

درحالی که در سال جاری در اسرائیل دو بار انتخابات برگزار شده، ریولین گفته سعی خواهد کرد از اعلام برگزاری مجدد انتخابات پرهیز کند. در رای گیری ماه سپتامبر لیکود به رهبر ی نتانیاهو  ۳۱ کرسی کسب کرد و حزب آبی و سفید گانتز ۳۳ کرسی به دست آورد. بنی گانتس صراحتا پیش از انتخابات گفته بود که هدفش از تشکیل دولت کنار گذاشتن نتانیاهوست.

پایان عمر سیاسی نتانیاهو

این تحولات را باید به معنای پایان عمر سیاسی نتانیاهو دانست چون وی با قبول دو شکست ظرف چند ماه و ناتوانی در تشکیل کابینه و همچنین نظر به اینکه سایر احزاب رژیم صهیونیستی تمایلی برای همکاری با وی ندارند، او شانس بسیار کمی برای حضور در کابینه آتی صهیونیست ها حتی به عنوان وزیر دارد.

لحظه شماری برای انتقال به زباله دان تاریخ 

این وضعیت در حالی برای نتانیاهو رقم خورده است که وی با چهار پرونده سنگین در خصوص فساد مالی مواجه است. نتانیاهو تا کنون توانسته برگزاری دادگاه و صدور حکم در خصوص این پرونده ها را به تعویق بیاندازد اما اکنون با کنار رفتن وی از روند تشکیل کابینه، سیستم قضایی رژیم صهیونیستی به راحتی می تواند وی را پای میز محاکمه بکشاند. 

در شهریورماه سال جاری شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل فاش کرد که  نتانیاهو  در صدد است به شرط تبرئه شدن از اتهامات، از صحنه سیاسی کناره گیری کند. پیش از این نیز «آویخای مندلبیت» دادستان کل اسرائیل گفته بود نتانیاهو در سه زمینه متهم به قانون‌شکنی است.

نتانیاهو ماه‌هاست که در صدد است از رووین ریولین رئیس اسرائیل بخواهد که وی را از اتهامات تبرئه کند و در مقابل او هم از صحنه سیاسی کناره گیری کند.

به گزارش شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل، نتانیاهو دستکم در این خصوص با یک نفر صحبت کرده اما وی نسبت به جلب نظر ریولین در این مورد خوش بین نیست، بویژه آن که آویخای مندلبیت دادستان کل اسرائیل قاطعانه با آن مخالفت خواهد کرد، چرا که این اقدام را نقض قانون می داند.

پرونده های فساد و تکرار تاریخ

نتانیاهو در چهار پرونده فساد شامل ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۴۰۰۰ متهم به دریافت رشوه، سوء استفاده از قدرت و خیانت است. وی در پرونده نخست متهم است که حدود ۳۰۰ هزار دلار رشوه به عنوان هدیه از سرمایه داران یهودی دریافت کرده است. در پرونده دوم نیز متهم به زد و بند با ارنون موزس صاحب امتیاز روزنامه معروف یدیعوت آحارونوت است تا پوشش مثبتی از او و فعالیت هایش در این روزنامه منعکس شود و روزنامه خصوصی اسرائیل هیوم (اسرائیل امروز) یعنی رقیب یدیعوت آحارونوت توسط دولت زیر فشار قرار گیرد.

پر سر و صداترین پرونده نتانیاهو پرونده ۳۰۰۰ مربوط به خرید سه زیر دریایی از آلمان است و در سال ۱۳۹۵ جنجال زیادی به راه انداخت و برخی نمایندگان کنست (پارلمان) و سیاستمداران اسرائیلی، به شدت از نتانیاهو انتقاد کردند.

پرونده موسوم به ۴۰۰۰ نیز مربوط به زد و بند نخست وزیر رژیم صهیونیستی با مالک شرکت بزک که خود صاحب امتیاز پایگاه خبری واللا است که بر اساس گزارش دادستانی رژیم اسرائیل، وی در این پرونده متهم به فساد گسترده است.

نتانیاهو در این پرونده متهم است که میلیون ها دلار تسهیلات مالی در اختیار شاؤول الویچ مالک این شرکت قرار داده است تا پایگاه خبری واللا رسانه زیر نظر این شرکت از نخست وزیر و خانواده اش حمایت رسانه ای کند.

کارشناسان و همکاران دادستان کل اسرائیل پیشتر اعلام کرده بودند که آماده اند پس از دو سال تحقیق و رایزنی های فشرده تصمیم نهایی در خصوص به جریان افتادن این پرونده را اعلام کنند.

این تصمیم در حالی اعلام می شود که پلیس اسرائیل پیش از این در ماه دسامبر از در دست بودن مدارک کافی برای اثبات اتهام فساد مالی و رشوه علیه بنیامین نتانیاهو و همسرش خبر داده بود.

فساد مقامات ارشد رژیم صهیونیستی موضوعی فراگیر است و بعد از محاکمه و زندانی شدن افرادی چون «موشه کاتساف» رئیس اسبق و «ایهود اولمرت» نخست وزیر پیشین این رژیم به دلیل فساد اخلاقی و مالی اکنون نوبت به بنیامین نتانیاهو رسیده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه