شمانیوز
کد خبر : 921578

وکیلی در گفت‌وگو با شمانیوز:

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از حامیان برنامه‌های پرمخاطب صداوسیما، نرم‌افزارهای تلفن همراه هستند که گاهی از عدم آگاهی مردم سوءاستفاده می‌کنند.

محمدعلی وکیلی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز درباره عدم شفافیت اقتصادی حامیان مالی برنامه‌های تلویزیونی اظهار کرد: متأسفانه برخی از شرکت‌ها برای تبلیغ محصول خود مانند یک نرم‌افزار تلفن همراه، هزینه‌های بسیاری را صرف تبلیغات در رسانه ملی می‌کنند و مشخص نیست که این هزینه‌کردها چگونه انجام می‌شود یا در ازای این هزینه‌کردها چه چیزی می‌خواهند یا چه خدماتی به مخاطبان آن برنامه ارائه می‌دهند.

 

وی با بیان اینکه گاهی حامیان مالی برنامه‌های پربیننده تلویزیونی شرکت‌های نرم‌افزاری هستند، گفت: این شرکت‌ها از عدم آگاهی مردم سوءاستفاده می‌کنند و مبالغی را از مردم دریافت می‌کنند بدون اینکه مشخص شود این مبالغ چقدر است و در ازای پولی که از بینندگان دریافت کرده‌اند چه خدماتی ارائه می‌دهند‌؛ در کل ابهام در عملکرد شرکت‌های تولیدکننده اپلیکیشن‌های تلفن همراه که جدیداً حامی مالی برنامه‌های پرطرفدار تلویزیونی می‌شوند، وجود دارد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: عملکرد این‌گونه حامیان با اعتراض مردم مواجه شده و صداوسیما را سیبل اعتراضات قرار داده است. مثلاً در یکی از برنامه‌های پرمخاطب تلویزیونی، یکی از اپلیکیشن‌های تلفن همراه حامی مالی آن برنامه بود که فعالیت آن ابهام‌آمیز بود؛ زیرا ظاهراً مردم را تشویق به ارسال عددی به یک سامانه پیامکی می‌کرد و چون مردم آگاهی نداشتند پس از ارسال آن پیامک، مبلغ قابل توجهی از حساب سیم‌کارت آنها کسر می‌شد و به همین دلیل اعتراض مردم را به همراه داشت؛ بنابراین پول‌هایی که بدون رضایت مردم دریافت می‌شود، جزء پول‌های کثیف و حرام محسوب می‌شود و مشمول پیگیری قضایی است.

 

وکیلی با انتقاد از عدم شفافیت مالی سازمان صداوسیما گفت: معلوم نیست شکل برآورد هزینه‌های صرف‌شده در سازمان صداوسیما، چگونه انجام می‌شود یا اصلاً این نهاد هرگز درباره هزینه‌هایی که انجام می‌دهد و پول‌هایی که در برنامه‌های تولیدی شبکه‌های مختلف این سازمان صرف می‌شود، پاسخ نداده است.

وی ادامه داد: درآمدهای این سازمان از محل آگهی‌ها مبهم است و کسی درباره میزان درآمدهای صداوسیما از محل آگهی‌ها هیچ اطلاعی ندارد. 

 

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از برنامه‌های صداوسیما هزینه‌های چند 10 میلیاردی یا چند 100 میلیاردی به خود اختصاص می‌دهند که مردم نمی‌دانند این هزینه‌ها از کجا تأمین می‌شود یا حامیان مالی این برنامه‌ها کدام نهاد یا چه اشخاصی هستند و یا اگر هم حامیان مالی آنها مشخص باشد، اصلاً مشخص نیست این حاملی مالی به دنبال چیست و در ازای هزینه‌کرد چه چیزی به مشتری ارائه می‌دهد.

 

وکیلی خاطرنشان کرد: ناظران مختلف هیچ اطلاعی از خرج و مخارج این سازمان ندارند و حتی اطلاعی از بودجه‌ای که برای صداوسیما اختصاص داده می‌شود، ندارند؛ لذا از نهادهای نظارتی این انتظار وجود دارد بر روی نوع حامیان مالی برنامه‌هایی که بر روی آنتن صداوسیما می‌رود یا بودجه و هزینه‌های این سازمان نظارت داشته باشند.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه