شمانیوز
کد خبر : 922341

دبیر کل حزب آزادگی ایران اسلامی در گفت‌وگو با شمانیوز:

دبیر کل حزب آزادگی ایران اسلامی با اشاره به تحولات عراق گفت: ظهور و فعال شدن مجدد داعش و حزب بعث در عراق وجود دارد که باید همه طرف‌های درگیر مستقیم و غیرمستقیم، به این خطر احتمالی دقت ویژه داشته باشند.

عیسی کاکویی دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، در تحلیل مسائل عراق و لبنان و احتمالات پیشِ رو اظهار کرد: دقت در تحلیل، اعلام مواضع و اقدام در خصوص تحولات اخیر منطقه از الزامات اکید دولت و مردم ایران است.

وی افزود: مسائل تاریخی، نژادی، قومیتی و جغرافیایی، کمین‌گاه‌های خطیری هستند که اگر دولت‌ها و ملت‌ها به دام آنها بیفتند نتایج فاجعه‌باری ایجاد می‌شود.

دبیرکل حزب آزادگی ایران اسلامی خاطرنشان کرد: مبادا در تحلیل‌های خود چه در سطح کلان بین‌المللی و چه در سطح داخلی و بومی سرزمین خودمان گرفتار تله‌هایی از این قبیل بشویم و نتوانیم آن طور که شایسته است این بحران‌های منطقه‌ای را پشت سر بگذاریم. در دنیای مبتنی بر اصول انسانیت و انصاف، هیچ‌گونه برتری سرزمینی و قومی وجود ندارد و آنچه هست؛ علقه سرزمینی است که تفاوت آشکار و بنیادین با مسائل نژادی و جغرافیایی دارد.

کاکویی با بیان اینکه در آینده پیشِ روی منطقه با توجه به ناآرامی‌هایی که ایجاد و تشدید شد، چند احتمال وجود دارد، گفت: یکی، ظهور و فعال شدن مجدد داعش و حزب بعث است که باید همه طرف‌های درگیر مستقیم و غیرمستقیم، به این خطر احتمالی دقت ویژه داشته باشند. در این شرایط باید بسیار مراقب باشیم درگیری و خشونت میان شیعه و سنی به وجود نیاید و اگر در مواردی پیش آمد؛ بالا نگیرد.

وی افزود: از طرفی ممکن است حمایت آمریکا از اسرائیل افزایش یابد تا جبهه مقاومت و فضاهای اطراف آن را تضعیف کند. از نظر شرایط سیاسی داخلی عراق، امکان دارد سیستم پارلمانی به سیستم ریاستی تبدیل شود و تغییراتی در اختیارات دولت مرکزی عراق به وجود بیاید که در آن صورت، تحولات داخل عراق، حتماً بر شرایط و معادلات منطقه نیز تاثیر خواهد داشت.

دبیر کل حزب آزادگی ایران اسلامی به نقش و اقدامات سایر کشورها از جمله آمریکا، عربستان و فرانسه در شرایط فعلی عراق و لبنان و به تبع آن منطقه اشاره کرد و یادآور شد: سطح درگیری‌های عملیاتی در منطقه و همچنین زورآزمایی‌های سیاسی و برخوردهای دیپلماتیک در منطقه نیز دچار تغییراتی خواهد شد و حتی نشانه‌هایی از برخوردهای غیرنظامی با آمریکا از جمله مسائل مرتبط با تجارت نفت و سایر بهره‌گیری‌های اقتصادی و تجاری که تاکنون داشته نیز دیده خواهد شد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه