شمانیوز
شما نیوز

جاسوس زن مشهور شوروی در ایران

گوهر وارطانیان به همراه همسرش موفق شد طرح آلمان نازی برای ترور ژوزف استالین رهبر شوروی، فرانکلین روزولت رئیس‌ جمهور آمریکا و وینستون چرچیل نخست‌ وزیر بریتانیا در تهران را خنثی کند.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرارو: گوهر وارطانیان با نام مستعار آنیتا جاسوس پیشین شوروی در ایران  در 93 سالگی درگذشت.

گوهر وارطانیان همراه همسرش گئورگ وارطانیان به عنوان جاسوسان اتحاد جماهیر شوروی بیش از 30 سال از دوره کاری خود را در ماموریت های خارجی از جمله در ایران سپری کردند.

مهمترین ماموریت این دو در تهران تامین امنیت جلسه سران متفقین بود که از 6 تا 9 آذرماه 1322 در سفارت روسیه در تهران برگزار شد.

ژوزف استالین رهبر شوروی، فرانکلین روزولت رئیس‌ جمهور آمریکا و وینستون چرچیل نخست‌ وزیر بریتانیا در کنفرانس تهران شرکت داشتند که در پایتخت ایران به طور محرمانه برگزار شد. هدف کنفرانس‌ تهران گفت و گوی رهبران متفقین درباره آینده جهان پس از پایان جنگ جهانی دوم بود.

گوهر وارطانیان به همراه همسرش موفق شد طرح آلمان نازی برای ترور این سه رهبر را خنثی کند.

خانم وارطانیان متولد ارمنستان بود اما در خردسالی همراه خانواده اش به ایران مهاجرت کرد.

وی در 16 سالگی به گروه ضد فاشیسم شوروی پیوست و با همسر آینده خود که سرهنگ اتحاد جماهیر شوروی بود آشنا شد. آقای وارطانیان 10 سال پیش درگذشت.

ماموریت خانم وارطانیان و همسرش تا هشت سال پس از کنفرانس تهران ادامه داشت. او در سال 1364بازنشسته شد.

سرگئی ایوانف سخنگوی سازمان اطلاعات خارجی روسیه گفته است که گوهر وارطانیان پس از بازنشستگی فعالیت خود در آموزش متخصصان جوان روسی را با انتقال تجربیاتش به آنها ادامه داد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied