شمانیوز
کد خبر : 924736

جهانگیری:

معاون اول رئیس جمهور گفت: آمریکا تصور می‌کرد می تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند. اما ایران علی رغم اینکه حتی همسایگان و دوستان نزدیک بین المللی ایران نیز جرأت خرید نفت از ایران را نداشتند ولی از طریق روشهای دیگر نفت خود را به فروش می‌رساند.

به گزارش شمانیوز و به نقل از  تسنیم، اسحاق جهانگیری در بیست و سومین سالروز ملی صادرات با اشاره به اینکه نزدیک دو سال است از فشار جدید دولت آمریکا به ایران می‌گذرد اظهار داشت: علی رغم همه توافقاتی که در برجام انجام شده بود رئیس جمهور امریکا به بهانه های مختلف همه این توافقات را لغو و فشار بی سابقه ای را به ملت ایران وارد کرد و اعلام کرده است که این تحریم‌ها بیشترین تأثیر را بر روی ملت ایران خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه به صراحت مقامات آمریکایی از شروع جنگ اقتصادی علیه ایران و ملت ایران صحبت می‌کنند گفت: تصور می‌کردند در اثر فشار تحریم‌ها و جنگ اقتصادی بتوانند زمینه فروپاشی ایران را فراهم کنند. اما از اردیبهشت سال گذشته که این تحریم‌ها مجدد شروع شد ایران با همه این سختی‌ها توانست خود را روی پا نگه دارد.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: باید اقتصاددانان و صاحب نظران اقتصادی ارزیابی دقیقی از تأثیر این تحریم‌ها بر روی ملت ایران داشته باشند و مردم را متوجه ایستادن ایران در مقابل این تحریم‌ها را نشان دهند.

جهانگیری با اشاره به تحریم‌های چند جانبه بانک مرکزی ایران توسط امریکا تصریح کرد: آمریکا تصور می‌کرد با این شرایط صادرات نفت ایران را به صفر برساند. اما ایران علی رغم اینکه حتی همسایگان و دوستان نزدیک بین المللی ایران نیز جرأت خرید نفت از ایران را نداشتند ولی از طریق روشهای دیگر نفت خود را به فروش می‌رساند و در این راه نیز آمریکا نتوانست به هدف خود برسد.

وی افزود: آمریکا پس از نفت پتروشیمی و شرکت‌های این حوزه و همچنین فلزات و شرکت‌های فولادی و مس را تحریم کرد. همچنین تحریم همه شرکتهای حمل و نقل دریایی و بیمه‌های کشتی نیز از دیگر فشارهایی بود که آمریکا برای زمین زدن اقتصاد ایران انجام داد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: با همه این شرایطی که در دو سال اخیر آمریکا برای ایران رقم زده، ایران توانسته است، سرافرازانه روی پای خود بایستد و بخش عظیمی از این مسئله مربوط به صادرکنندگان کشور است.

جهانگیری با اشاره به اینکه صادرکنندگان نشان دادند با توجه به اینکه تحریم‌ها همه مسیرهای صادراتی را بسته است می‌توانند مسیر توسعه صادرات را ادامه دهند تصریح کرد: باید دست این صادرکنندگان را بوسید و رزمنده جنگ و دفاع از تمامیت ارزی چیزی جز این نیست و قطعا در تاریخ ایران ثبت خواهد شد.بنابراین باید بدانیم که آمریکا، عربستان سعودی و اسرائیل می‌خواهند با همه توان ایران را به زمین بزنند. بنابراین نباید در داخل دچار تحلیلهای اشتباه شویم و هر اتفاقی که در ایران رخ می‌دهد اقدامات امریکا برای زمین زدن ایران است.

وی ادامه داد: درست است که صادرات نفت و درامدهای ارزی حاصل از فروش آن کاهش یافته اما با همه این وجود تولید و صادرات ایران کم نشده و حتی در برخی از بخشها نیز افزایش یافته است و رشد 16 درصدی صادرات از نظر وزنی می‌تواند گویای این موضوع باشد.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: کاهش ارزشی صادرات ایران به دو دلیل شرایط ارزی کشور و مقررات وضع شده برای ارز صادرکنندگان بوده و بخشی دیگر نیز در فضای تحریم‌ها و شرایط موجود یک امر طبیعی است.همچنین صادرات 88 میلیون تن کالا در هشت ماهه گذشته با توجه به تحریم کشتیرانی و ارزش 27 میلیارد دلار صادرات در هفت ماهه گذشته نشان می‌دهد اقتصاد ایران همچنان روی پا ایستاده است.

جهانگیری با تأکید براینکه در این شرایط وضعیت مردم طبقه متوسط وضعیف در سخت ترین شرایط نسبت به بعد از انقلاب اسلامی است، گفت: در دهه 90 ایران شاهد دو شوک بزرگ بود یکی از آنها درسال 90 و 91 پس از تحریم شورای امنیت رخ داد اما در این تحریم‌ها نیز ایران اجازه فروش بخشی از نفت خود را داشت و در همان سالها 68 میلیارد دلار از محل فروش نفت درآمد کسب کردیم.

وی دومین شوک بزرگ به اقتصاد کشور را تحریمهای سال 97و 98 امریکا دانست و گفت: این دو شک و تورمی که در اثر آن ایجاد شد قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داد بنابراین در این وضعیت دو مأموریت بزرگ داشتیم که نخست اقتصاد، تولید و صادرات و اشتغال را روی پا نگه داریم که نتیجه آن نیز در آمار صادرات و تولید کشور مشهود است.

معاون اول رئیس جمهور در مورد موضوع معیشت مردم در این شرایط اظهار داشت: در بخش معیشت و کمک به مردم همیشه سرتعظیم فرود می‌آوریم و بابت اینکه این شرایط سخت را تحمل کرده و صبورانه پای ایران ایستاده اند تشکر می‌کنیم.

جهانگیری تصریح کرد: در شرایط فعلی باید برنامه دقیقی برای تاب آوری اقتصاد کشور درنظر گرفته می‌شد که بتوانیم فشارهای اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و سیاست خارجی را در این وضعیت مناسب و بهتر حرکت دهیم.

وی تأکید کرد: راه حل مسائل اقتصادی کشور بیش از اینکه در راهکارهای اقتصادی باشد در راه حلهای سیاسی اجتماعی است و باید یک اجماع مهم و همبستگی در این بخش ایجاد شود که حضور در انتخابات پیش رو و همبستگی مردم بخشی از این اجماع همگانی است. بنابراین نباید برخی از افراد به دنبال تسویه حساب‌های شخصی باشند زیرا موضوع ایران مطرح است و تنها راه مقابله اجماع است. تا بتوانیم همه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم همانطور که صادرکنندگان این کار را انجام دادند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اعتماد، امید و مشارکت مردم مهمترین سرمایه کشور است و نیاز داریم همه با هم کمک کنیم تا این اعتماد ومشارکت مردم در انتخابات پیش رو به نحوی باشد که مردم بدانند کاندیداهای مورد نظر آنها از هر جناح و حزبی که باشد در این انتخابات حضور دارد تا امنیت ملی و منافع ملی کشور را تثبیت کنیم.

جهانگیری در خصوص درخواست‌های وزیر صنعت و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: قبول داریم که بخشنامه‌هایی در حوزه صادرات وضع شده که مناسب نبوده ولی همه دستگاه‌های تولیدی و اقتصادی وظیفه دارند که سنگهای پیش روی صادرات را بردارند و هر کس مانع این موضوع شود قطعا به فکر منافع کشور نبوده و به دنبال منافع شخصی است.

وی با تأکید براینکه صادرات یعنی جنگیدن و ممنوعیت صادرات لطمه زیادی به این بخش وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: در قانون صراحتا بیان شده به هیچ وجه در مقابل صادرات ممنوعیتی ایجاد شود مگر اینکه در شرایط خاص و موضوع تأثیر آن بر زندگی مردم در میان باشد بنابراین اگر قرار است ممنوعیتی برای صادرات وضع شود حتما باید با هماهنگی اتاق بازرگانی و صادرکنندگان انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: صادرات یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور است و وقتی قرار شد 10 هزار میلیارد تومان تا پایان سال جاری برای سرمایه در گردش رشته‌های پیشران اقتصاد کشور درنظر گرفته شود، به شخصه اعلام کردم صادرکنندگان و صادرات در رأس پیشران‌ها هستند.

جهانگیری در خصوص ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت اظهار داشت: این موضوع در بین مسئولان مطرح شده و قرار شد وزیر صنعت سازمان بورس و وزیر اقتصاد در یک مهلت کوتاهی این موضوع را حل کنند. همچنین اینکه گفته می‌شود مسئول صادرات کشور کیست، باید بگویم وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت متولی صادرات هستند و اگر لازم است در جایی از قانون برای سازمان توسعه تجارت و نقش آن تغییراتی ایجاد شود آمادگی آن را داریم.

وی یکی از مهمترین محورهای صادرات را گردشگری دانست و گفت: دستاوردهای شرکت‌های دانش بنیان اهمیت به این حوزه یکی از مهمترین برنامه‌های دولت است زیرا شرکتهای دانش بنیان صادرکننده مغز هستند نه کالا.

معاون اول رئیس جمهور یکی از موضوعات مهم در بخش توسعه تجارت را توجه به کشورهای همسایه دانست و خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه وصادرات به آنها از اهداف توسعه تجارت کشور بوده و طی جلسه‌ای که در هفته گذشته با 15 کشور همسایه داشتیم، این کشورها اعلام کردند یک میلیارد و 100 میلیون دلار ظرفیت صادراتی به این کشورها وجود دارد که ما با توجه به شرایط کشور و تولیداتی که داریم می‌توانیم بخش عظیمی از این ظرفیت‌ها را پوشش دهیم. همچنین ظرفیت صادرات به افغانستان بیش از ظرفیت صادرات به اتحادیه اروپاست بنابراین باید بازارهای همسایه را جدیتر بگیریم.

جهانگیری در پایان با اشاره به تفاهمنامه ایران با اوراسیا اظهار داشت: از سمت اتحادیه ارواسیا بیش از 500 قلم کالا برای معاملات اعلام شد که این کشورها معافیت‌های مالیاتی کالاهای خود به ایران را با تعرفه صفر درنظر گرفتند اما ایران رقمی بالاتر را تعیین کرد. اما باید بتوانیم در این موضوع تعادل ایجاد کنیم تا پس از گذشت چند سال با مشکل از دست دادن بازار کشورهای اوراسیا مواجه نشویم. همچنین روسیه نیز اعلام کرده می‌تواند با توجه به اینکه بازار بزرگی در واردات دارد بازار خود را در اختیار ایران قرار دهد اما مشکل ما نداشتن شرکت‌های بزرگ صادراتی است که باید علاوه بر تشکیل این شرکت‌ها برندهای بزرگ را نیز در داخل ایجاد کنیم تا بتوانیم جایگاه مناسبی در بازار این کشورها داشته باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه