شمانیوز

بعد از انتصاب جدید در رأس هدایت نیروی قدس سپاه این سؤال در ذهن مردم به وجود آمد که فرمانده جدید قدس سپاه کیست؟ چه سوابقی دارد؟ و دشمنان سپاه درباره او چه مطالبی را گفته‌اند؟

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، سردار حاج قاسم سلیمانی در سحرگاه روز جمعه ۱۳ دی ماه در اثر تجاوز وحشیانه و اقدام تروریستی بالگردهای ارتش آمریکا در فرودگاه بغداد به شهادت رسید که علاوه بر این سردار رشید سپاه، ۹ نفر دیگر هم به خصوص ابومهدی المهندس به‌شهادت رسیدند.

 

حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده معظم کل فوا بلافاصله بعد از چند ساعت از تأیید خبر شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی در حکمی «سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل قاانی» را به‌عنوان فرمانده جدید نیروی قدس سپاه منصوب کردند.

 

در حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به فرمانده جدیدی نیروی قدس سپاه آمده است: متن حکم فرمانده معظم کل قوا به شرح زیر است: «درپی عروجِ شهید عالی‌مقام سردار پرافتخار حاج قاسم سلیمانی رضوان‌الله علیه، فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به سردار سرافراز سرتیپ اسماعیل قاآنی که در شمار برجسته‌ترین فرماندهان سپاه در دفاع مقدس بوده و در طول سالیان متمادی در نیروی قدس در کنار سردار شهید در منطقه خدمت کرده است، می‌سپارم».

 

این حکم در تشریح اهداف نیروی قدس سپاه پاسداران تأکید می‌کند: «برنامه‌ آن نیرو عیناً همان برنامه‌ دوران فرماندهی شهید سلیمانی است. از همه‌ همکاران آن نیرو حضور و همکاری آنان را با سردار قاآنی خواهانم و توفیق و تأیید و هدایت الهی را برای ایشان مسئلت می‌کنم».

بعد از انتصاب جدید در رأس هدایت نیروی قدس سپاه این سؤال در ذهن مردم به وجود آمد که فرمانده جدید قدس سپاه کیست؟ چه سوابقی دارد؟ و دشمنان سپاه درباره او چه مطالبی را گفته‌اند؟

سردار اسماعیل قاآنی در ۱۷ مرداد سال۱۳۳۶ در مشهد به دنیا آمد. از ابتدای انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست.

 

فرمانده جدید نیروی قدس سپاه از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۲ فرماندهی گردان لشکر ۲۱ امام رضا(ع) خراسان که مقر آن در نیشابور بود را برعهده داشت و از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۶ فرمانده لشکر ۲۱ امام رضا(ع) بود و بعد از آن تا پایان هشت سال دفاع مقدس فرماندهی لشکر ۵ نصر خراسان را برعهده گرفت.

محسن رضایی فرمانده اسبق کل سپاه،‌ سردار قاآنی را پس از پایان یافتن جنگ تحمیلی به قائم مقامی واحد هشتم عملیاتی نیروی زمینی سپاه در مشهد منصوب کرد، اما بعد از پایان دفاع مقدس مسئولیت‌های دیگری هم بر عهده داشته که در ادامه به آنها اشاره شده است.

 

سردار قاآنی از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه و بعد از آن به مدت ۱۲ سال جانشین سردار سلیمانی در سپاه قدس بود. وی از همان سال ۱۳۶۱ خورشیدی و در جلسه‌های مناطق علمیاتی با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی دوستی خود را شروع کرد و این دوستی و همکاری تا زمان شهادت سردار سلیمانی ادامه یافت.

اما نکته بسیار قابل توجه درباره سردار قاآنی که برای رسانه‌ها و محافل تحلیلی غرب بسیار مجهول بوده، نقش او در پیشبرد فعالیت‌های سپاه قدس در منطقه وجهان است.

 

در واقع فرمانده جدید سپاه قدس مسئول تأمین مسائل مالی و تسلیحاتی نیروهای مقاومت در آفریقا و بخشی از شمال خاورمیانه بوده و همچنین با مقامات و نیروهای حزب‌الله لبنان رابطه بسیار خوبی دارد.

همچنین بسیار از تحلیل‌گران خارجی سردار قاانی را مرد در سایه معرفی‌ می‌کنند که با تجربه ۱۲ سال جانشینی در سپاه قدس نفش بسیار تأثیرگذاری در عملیات‌های برون‌مرزی سپاه و مقابله با نیروهای داعش و تکفیری در عراق و سوریه داشته است.

 

فرمانده جدید سپاه قدس به خاطر ارتباط با حزب‌الله لبنان و نقش مؤثری که در پیشبرد اهداف عالی جبهه مقاومت علیه جبهه استکبار داشته، در سال ۲۰۱۲ توسط آمریکا در لیست سیاه و تروریستی وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت و از مصادره اموال خارجی او صحبت کردند، البته سردار قاآنی اعلام کرد این موضوع مایه افتخار اوست و هیچ مالی هم در خارج از ایران ندارد که آمریکایی‌ها بخواهند آن را توقیف کنند.

 

به نظر می‌رسد کشورهای غربی و مرتجعان منطقه بعد از شهادت سردار سپهبد سلیمانی، از فرمانده جدید و در سایه سپاه قدس هراس زیادی داشته باشند؛ چون علاوه بر اینکه در تمام جبهه‌های محور مقاومت در خاورمیانه حضور داشته، ارتباط بسیار خوبی با نیروهای مقاومت در کشورهای مسلمان آفریقایی دارد و این می‌تواند به معنای گسترش دایره نفوذ سپاه قدس از خاورمیانه به آفریقا و سایر مناطق جهان باشد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied