شمانیوز
کد خبر : 930295

شبکه "الجزیره" قطر امروز (یکشنبه) از نایروبی گزارش داد که یک گروه مسلح به پایگاه نظامی "کمپ سیمبا" آمریکا در کنیا حمله کرده است.

به گزارش شما نیوز به نقل از ایرنا ، با وجود اینکه دولت کشور آفریقای کنیا بعد از ترور سردار "قاسم سلیمانی" در عراق توسط آمریکا، تدابیر امنیتی برای حفاظت از منافع آمریکا در این کشور را افزایش داد، شبه نظامیان گروه "الشباب" صبح امروز موفق شدند به پایگاه نظامی کمپ سیمبا در منطقه "لامو" حمله کرده و به آن خسارت وارد کنند.

 

وزارت دفاع کنیا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که گروه الشباب وابسته به "القاعده" در ساعت 5،30 صبح امروز (به وقت محلی) با شکستن دیوار امنیتی در محدوده هوایی جزیره "ماندا" به این پایگاه که محل استقرار نیروهای آمریکایی و کنیایی است، حمله کرد .

 

این بیانیه بدون اشاره به تعداد تلفات و یا آسیب های وارد آمده به این پایگاه افزود: اگرچه دیوار امنیتی این پایگاه شکسته شد، اما نیروهای امنیتی موفق شدند تروریست های را شکست داده و چهار تن از آنها را به قتل برسانند.

 

اما گروه الشباب با صدور اطلاعیه ای ضمن قبول مسئولیت این حمله، اعلام کرد که موفق شده خسارت های سنگینی به نیروهای آمریکایی-کنیایی مستقر در این پایگاه نظامی وارد کند.

 

در این اطلاعیه آمده است: نیروهای الشباب موفق شدند با شکستن استحکامات امنیتی دشمن با موفقیت وارد این پایگاه به شدت محافظت شده شوند به گونه ای که در حال حاضر کنترل بخشی از این پایگاه را در اختیار دارند.

 

"عبدالله برقاش" یک شاهد از شهروندان جزیره ماندا که منطقه گردشگری معروف کنیا است، در گفت وگو با خبرگزاری "رویترز" انگلیس گفت که حمله الشباب به کمپ سیمبا به قدری شدید بود که شعله های آتش و دود ناشی از آن براحتی از این جزیره در جزیره لامو قابل مشاهده بود.

 

این در حالی است که روزنامه "نیشن" کنیا به نقل از یک منبع امنیتی کنیا اعلام کرده بود که براساس فرمانی که صبح دیروز به ارتش و پلیس این کشور ابلاغ شد، بر تعداد محافظان و گشت های امنیتی همه ساختمان ها و تاسیسات  آمریکایی مستقر در کنیا افزوده شد.

 

این منبع که خواست نامش فاش نشود، این موارد را شامل سفارتخانه، کنسولگری ها، پایگاه های نظامی، مراکز فرهنگی، شرکت های فعال در بخش انرژی و بازرگانی و تاسیسات صنعتی آمریکا در کنیا عنوان کرد و گفت که از عصر دیروز فقط 50 نیروی امنیتی بر محافظان از هتل "هیلتون" نایروبی در مرکز تجاری شهر افزوده شده تا امنیت قراردادهای بین المللی که در این محل امضاء می شوند، تامین شود.

 

این منبع همچنین از استقرار دو خودروی جمعی حامل نیروهای امنیتی در محل اقامت اتباع خارجی در منطقه مسکونی بین المللی مجاورت هتل هیلتون خبر داد و گفت: اگرچه هرسال در طول ایام تعطیلات سال جدید میلادی مردم و نیروهای امینتی به تعطیلات سالانه می روند، اما امسال به دلیل حمله هوایی پهپادهای آمریکایی به اهداف مشترک ایرانی و عراقی در خاک عراق، دولت کنیا با هماهنگی مستشاران آمریکایی تصمیم گرفته برای محافظت از منافع آمریکا در این کشور آفریقایی تدابیر امنیتی برای حفاظت از آنها را چند برابر کند.

 

وی با اعلام اینکه فرمان امنیتی دولت کنیا شامل محافظت از منافع رژیم صهیونیستی در این کشور هم می شود، گفت که نیروهای امنیتی موظف شدند از این پس با دقت بیشتری از منافع دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی در این کشور محافظت کنند.

 

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه هشت نفر دیگر بامداد روز جمعه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) به شهادت رسیدند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه