شمانیوز
کد خبر : 931050

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه تلاش‌ خود برای توجیه اقدام تروریستی کشورش، با این ادعا که اگر ترور سردار سلیمانی انجام نمی‌شد آمریکایی‌ها در خطر فوری بودند، این تصمیم را درست دانست.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از ایرنا : «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه‌شب در چندین رسانه آمریکایی حضور یافت تا اقدام تروریستی دولت دونالد ترامپ را اقدامی قانونی و در راستای حفاظت از آمریکایی‌ها جلوه دهد.

 

پمپئو در برنامه «رودر رو با رسانه‌ها» (Meet the Press) در شبکه خبری ان‌بی‌سی، ایران را در حمله به پایگاه‌های محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق در چند ماه گذشته و همچنین کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی را مقصر عنوان کرد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا درباره انتقام ایرانی‌ها از ترور سردار قاسم سلیمانی گفت: شاید در کوتاه‌مدت کمی سر و صدا باشد و ایرانی‌ها تصمیم به پاسخ دادن بگیرند. امیدوارم که این کار را نکنند. رییس جمهوری ترامپ صریحا گفته است که ما در پاسخ به واکنش آن‌ها چه خواهیم کرد، و واکنش ما همچنان که تاکنون بوده، قاطع و شدید خواهد بود.

پمپئو در موضوع ترور سردار سلیمانی با بیان اینکه "خطر انجام ندادن هیچ کاری بیشتر از انجام اقدامی بود که ما اتخاذ کردیم"، مدعی شد که "۱۰۰ درصد" مطمئن است که آمریکا اکنون به خاطر این اقدام امن‌تر است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه خود این ادعای تکراری را مطرح کرد که سردار سلیمانی در حال طراحی  حملاتی به منافع آمریکا در سراسر منطقه بوده است.

وی افزود: ما اگر این کار را نمی‌کردیم، به صورت مجرمانه‌ای غفلت کرده بودیم و مردم آمریکا می‌گفتند که ما کار درست را برای حفاظت از آمریکایی‌ها انجام نداده‌ایم.

پمپئو همچنین برای توجیه تهدید جنایتکارانه رئیسش ترامپ پیرامون هدف گرفتن ۵۲ مکان از جمله اماکن فرهنگی در ایران، گفت: مردم آمریکا باید بدانند که ما برای این کار آماده‌ایم و واکنش‌های ما قانونی است.

ترامپ پیشتر در پیامی توئیتری تهدید کرده بود در صورتی که ایران اقدامی در تلافی ترور سردار سلیمانی انجام دهد، ۵۲ مکان در ایران را که برخی از آن‌ها به لحاظ فرهنگی برای ایرانیان مهم است، هدف قرار خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا درباره واکنش تلافی‌جویانه ایران گفت: ما پیام خود را درباره انتظار خود به صراحت و به طور دقیق به آن‌ها رسانده‌ایم. ما همچنین پیام خود را درباره اینکه اگر آن‌ها مسیر دیگری را انتخاب کنند، پاسخ ما چه خواهد بود، به صراحت و به طور دقیق رسانده‌ایم.

تهدید ترامپ انتقادهای بسیاری گسترده‌ای را حتی در میان شخصیت‌ها و مقام‌های آمریکایی برانگیخت. سناتور الیزابت وارن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا این تهدید ترامپ را "تهدید به جنایت جنگی" توصیف کرد.

پمپئو در ادامه مصاحبه‌های توجیهی خود در برنامه «این هفته» (This Week) شبکه خبری " ای‌بی‌سی" نیز حضور یافت و با تکرار ادعای طراحی حملات به پایگاه‌های آمریکایی توسط سردار سلیمانی، مدعی شد که سران ارشد اطلاعاتی آمریکا که دسترسی به همه داده‌های اطلاعاتی دارند گفته بودند که تردیدی در این موضوع نبوده است.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با «مارگارت برنان» مجری برنامه «رو در رو با ملت» (Face the Nation) در شبکه خبری "سی‌بی‌اس" در پاسخ به این پرسش که آیا تهدید از سوی ایران پس از ترور سردار سلیمانی از میان رفته، مدعی شد: تهدید به صورت مستمر هست. ما دست کم از سال ۲۰۱۵ که دولت پیشین [آمریکا] با تصمیمی اشتباه وارد آن توافق هسته‌ای فاجعه‌بار شده و به حکومت ایران پول و منابع داد، از سوی جمهوری اسلامی ایران تحت تهدید هستیم.

پمپئو همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا همه مشاوران امنیت ملی ترامپ و همه کابینه دولت او درباره ترور سردار سلیمانی توافق داشتند، گفت: بله. این یک تصمیم جمعی بود. تحلیل اطلاعاتی این بود که انجام ندادن هیچ کاری خطر بسیار بیشتری از انجام این ترور داشت.

وزیر خارجه ترامپ در واکنش به پرسش مجری مبنی بر اینکه آیا آمریکا به تصمیم پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکایی از این کشور گردن خواهد نهاد، از پاسخ دادن طفره رفت و مدعی شد که مردم عراق علیه دخالت‌های ایران در سیاست این کشور به خیابان‌ها آمده‌اند و نخست‌وزیر این کشور به همین خاطر استعفا کرده است.

مجری شبکه خبری سی‌بی‌اس پرسید: آیا واقعا اعتقاد شما این است که ایران اکنون پای مذاکره می‌آید؟ پمپئو در پاسخ گفت: بستگی به میزان هوشمندی آن‌ها دارد. بستگی به این دارد که آن‌ها پیام رییس جمهوری ترامپ را چقدر جدی بگیرند.

پمپئو در مصاحبه دیگری نیز درباره تهدید جنایتکارانه ترامپ مورد پرسش و چالش مجری قرار گرفت.

«جیک تپر» مجری شبکه خبری سی‌ان‌ان از وی پرسید آیا ترامپ با تهدید اماکن غیرنظامی قصد نقض قطعنامه سازمان ملل که در دولت آمریکا در سال ۲۰۱۷ رای موافق به آن داد را دارد؟ پمپئو بار دیگر در پاسخ به این پرسش طفره رفت و با تکرار صحبت‌های خود درباره واکنش واشنگتن در صورت اقدامی تلافی‌جویانه از سوی ایران به ترور سردار سلیمانی، گفت که هرگونه واکنش ایالات متحده در چارچوب قوانین بین‌الملل و قانون اساسی این کشور خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به اصرار مجری که "تهدید ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی" و "اقدام در چارچوب قوانین بین‌المللی" را دو چیز متفاوت می‌دانست، همچنان به تکرار صحبت‌های خود بسنده کرد.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد روز جمعه در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند. 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه