شمانیوز
کد خبر : 931377

با ورود امیر قطر به تهران، این دومین مقام بلندپایه سیاسی این کشور است که طی چند روز گذشته به ایران سفر می کند. اگر چه برخی ادعاها درباره مشارکت پایگاه های قطر در عملیات ترور سردار شهید سلیمانی تا کنون توسط مقامات رسمی ایران تأیید نشده است اما برخی ناظران بر این باور هستند که ارتباطی میان سفرهای مقامات رسمی قطر به تهران و این ادعاها وجود دارد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز وبه نقل از فرارو : شیخ «تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر لحظاتی قبل برای دیدار و گفتگو با مقامات ایران وارد تهران شد.

شبکه خبری المیادین پیش از ورود امیر قطر به تهران گزارش داد؛ شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» قرار است در این سفر با رییس جمهوری اسلامی ایران ملاقات و درباره مسایل دو جانبه و امور منطقه ای بحث و تبادل نظر کند.

این سفر در حالی صورت می گیرد که پیش از این، «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، معاون نخست‌وزیر و وزیر أمور خارجه قطر، در یک سفر از پیش اعلام نشده، روز شنبه ۱۴ دی/۴ ژانویه، با محمد جواد ظریف وزیر أمور خارجه ایران، در تهران، دیدار و گفتگو کرد. محمد بن جاسم آل ثانی، پس از این دیدار با حسن روحانی دیدار و گفتگو کرد. رییس‌جمهوری ایران، در این دیدار خطاب به معاون نخست‌وزیر قطر، اظهار داشت: « در شرایط کنونی از کشورهای دوست و همسایه توقع داریم که با لحن صریح، آمریکا را در این جنایت محکوم کنند چرا که آمریکا یک فرمانده بزرگ نیروهای مسلح ایران را در کشور دیگری با جنایت‌بارترین شکل به شهادت رسانده است».

وزیر خارجه قطر پس از این دیدار در توئیتی نوشت: «امروز (شنبه) در تهران با رییس جمهوری و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کردم. در این دیدار در خصوص تحولات عراق به طور خاص و در منطقه به صورت عام بحث و تبادل نظر شد».

 
د
دیدار وزیر امور خارجه قطر با حسن روحانی رئیس جمهور ایران

علی رغم اینکه مقامات رسمی قطر هدف این سفر را تلاش برای کاهش تنش در منطقه عنوان کرده بودند اما پیش از این سفر، یکی از دیپلمات‌های سابق کشورمان مدعی شد وزیر امور خارجه قطر حامل پیام رئیس‌جمهور آمریکا برای ایران است. امیر موسوی در حساب کاربری خود در توییتر به زبان عربی نوشت: وزیر امور خارجه قطر در سفر به تهران حامل پیامی از سوی دونالد ترامپ به ایران است. وی افزود: رئیس‌جمهور آمریکا قطر را میانجی قرار داده است تا مانع واکنش ایران به ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش شود.

این در حالی بود که در همان زمان، روزنامه دیلی‌میل طی گزارشی مدعی شد که بر اساس برخی اطلاعات، پهپادی که خودروی حامل سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را هدف گرفته، از مقر ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در العدید قطر پرواز کرده است! به دنبال این ادعای دیلی میل برخی گمانه زنی ها، علت سفر وزیر خارجه قطر به تهران را در راستای ارائه توضیحاتی در این خصوص به تهران دانسته اند.

با وجود این ادعای روزنامه دیلی میل، سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه، در جریان تشریح جزئیات حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در عراق، از مشارکت پایگاه‌های تاجی، عین الاسد، شهید معفر اردن و علی السالم کویت در نقشه ترور سردار سلیمانی و شناسایی این پایگاه ها توسط سپاه پاسداران خبر داد. بر این اساس نامی از پایگاه العدید قطر، در میان پایگاه های دخیل در شهادت سردار سلیمانی آورده نشد.

چند روز پس از این ادعاها و سفر وزیر امور خارجه قطر به تهران، روز گذشته (شنبه 11 ژانویه) خبرگزاری ان بی سی نیوز آمریکا (NBC News) در گزارشی به ارائه جزئیاتی جدید از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی پرداخت. ان بی سی نیوز مدعی شد این جزئیات را از دو منبع مطلع آمریکایی به علاوه مسئولان آمریکایی دیگری که از این موضوع مطلع بوده‌اند، کسب کرده است.

به گزارش ان بی سی، این عملیات از دمشق آغاز شده، جایی که اطلاعات آمریکا حاکی از حرکت سردار سلیمانی از فرودگاه دمشق به فرودگاه بغداد بوده است و آمریکایی‌ها در انتظار او بوده‌اند. این گزارش می افزاید، پس از تعقیب خودروها در فرودگاه بغداد و تأیید هویت سرنشینان آن توسط عوامل میدانی، ناظران اتاق عملیات که در مقر فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا «سنتکام» در دوحه پایتخت قطر حضور داشتند دستور شلیک چهار موشک به خودروها را دادند.

پس از این گزارش ان بی سی نیوز بود که خبرگزاری المیادین در خبری اعلام کرد که شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر تا ساعاتی دیگر برای گفتگو با مقامات ایران «در خصوص مسایل دو جانبه و امور منطقه ای» به تهران سفر می کند. اگر چه ادعاهای دیلی میل و ان بی سی نیوز درباره مشارکت پایگاه های قطر در عملیات ترور سردار شهید سلیمانی تا کنون توسط مقامات رسمی ایران تأیید نشده است اما برخی ناظران بر این باور هستند که ارتباطی میان سفرهای مقامات رسمی قطر به تهران و این ادعاها وجود دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه