شمانیوز
کد خبر : 931670

وزرای سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه‌شنبه با صدور بیانیه ای از فعال کردن مکانیسم حل اختلاف این توافق بین‌المللی خبر دادند.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از ایرنا : در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منعکس شده آمده است که این تصمیم به ناچار، پس از گام های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اتخاذ شده است.

ساعتی پیش نیز خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی اعلام کرد که فعال کردن مکانیسم حل اختلاف به معنای بازگرداندن تحریم ها نیست، بکله برای حل اختلافات از طریق مکانیسم مشخصی است که در متن توافق نیز به آن اشاره شده است.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیسی نیز صبح امروز در مصاحبه با بی‌بی‌سی مدعی شد که بهتر است « توافق ترامپ» جایگزین برجام شود.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد، تروئیکای اروپایی پروسه حل اختلاف در زمینه نقض توافق هسته ای از سوی ایران را آغاز کردند.

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است: با توجه به اقدامات ایران، هیچ انتخاب دیگری نداشتیم، برای ثبت نگرانی‌هایمان و اینکه ایران به تعهداتش در برجام پایبند نیست به کمیسیون مشترک رجوع می‌کنیم.

◽این مکانیسم روندی است که در صورت طی کردن کامل مراحل، به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منتهی خواهد شد.

با این حال دیپلماتهای اروپایی مدعی هستند که هدف این تصمیم حفظ توافق هسته‌ای از طریق بحث و رایزنی با ایران برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام است، نه بازاعمال تحریم‌های سازمان ملل.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه