شمانیوز
کد خبر : 932659

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز در نشست خبری با رسانه ها از لغو سفر ظریف به سوئیس از جانب کشور میزبان خبر داد.

به گزارش خبرنگار شمانیوز: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری امروز خود خاطرنشان کرد: قبل از آغاز نشست یاد و خاطره تمام سفرکرده‌های پرواز اوکراینی را زنده می داریم و از طرف تمام همکارانم در وزارت امور خارجه به خانواده های آنها، هم وطنانمان همچنین به بازماندگان  درگذشتگان کشور‌های دیگه تسلیت عرض می کنیم.

او ادامه داد: قرار بود ظریف وزیر امورخارجه کشورمان  برای شرکت در نشست مجمع داووس به سوئیس سفر کند، اما به رغم دعوت رسمی برنامه ای که از پیش بر سر آن توافق شده بود را  بهم زدند و این سفر انجام نمی‌شود.

موسوی گفت: این روز‌ها شاهد سفر‌های زیادی به کشورمان بودیم، از آن جمله می توان به سفر  امیر قطر به ایران اشاره کرد که برای اولین بار انجام شد و در جریان آن گفت وگو‌هایی خوب ومهمی بین طرفین انجام شد. علاوه براین  نخست وزیر سوریه در راس هیاتی وارد کشور شد و رئیس دومای سوریه هم هفته آینده عازم تهران خواهد شد. وزیر خارجه ونزوئلا هم به منظور رایزنی با همتای ایرانی خود در تهران به سر می برد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: ما در برجام هستیم و توازن را با اقدام‌های خود به توافق بازگرداندیم. همچنین کاهش تعهدات برجامی براساس حق ایران در این توافق است.

او بابیان اینکه اقدام اخیر اروپا فاقد ارزش و اعتبار حقوقی است، گفت: برای ایران معیار در برجام، عمل طرف مقابل بوده، نه اعلامیه‌های سیاسی آنها.

موسوی افزود: ایران در حال طراحی اقدام موثرتری است ، اگر روال به همین شکل ادامه پیدا کند، تهران آن گام موثر را هم برمی دارد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان عنوان کرد: اقدام ایران در حمله به پایگاه عین الاسد به اطلاع دولت عراق رسیده بود. تاکید می کنم که امنیت عراق برای ایران بسیار مهم است.

او خاطرنشان کرد: همواره مخالف دخالت خارجی در عراق بودیم و هرگونه کمک ایران به عراق (در مبارزه با داعش) به دعوت دولت بغداد انجام شده است. اعلام کرده‌بودیم از هرجا توطئه‌ای علیه مقام‌های ایران انجام شود، ما آن مکان را هدف قرار می‌دهیم.

موسوی در ادامه این نشست خبری در مورد کانال بشر دوستانه ایران و سوئیس گفت: سوئیس فارغ از رویکرد اروپا و مواضع آمریکا، آمادگی خود را اعلام کرده تا کانالی برای امور بشر دوستانه راه اندازی کند و این اقدام انجام شده است، امیدواریم اقلام دارویی  همچین برخی کالا‌ها از طریق این کانال به دست ما برسد.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: بالای ۹۵ درصد از دارو‌ها را در داخل کشور بومی سازی کردیم، البته در موارد کمی هم نیاز به واردات داریم.

موسوی همچنین در رابطه با اقدام سفیر انگلیس جهت حضور در تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: این اقدام نا متعارف بود و در همین راستا هم از سوی وزارت خارجه کشورمان احضار شد و هم به شدت اعتراض خود به او اعلام کردیم. همچنین دستگاه دیپلماسی ما طی بیانیه‌ای تمام مستندات خود را اعلام کرد.

در حال تکمیل...

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه