شمانیوز
کد خبر : 932663

حضور آقای قالیباف با اصرار افراد مختلفی از جریان انقلابی صورت گرفت و با فضای ائتلافی و مثبتی که در حال پیگیری است، ان‌شاءالله کار به جایی نمی‌رسد که بحث لیست جداگانه مطرح باشد». البته این در شرایطی است که قالیباف بخواهد بر اصولش اصرار ورزد. باید منتظر ماند و دید که او، بودن در ائتلاف را ترجیح می‌دهد یا پایمردی بر اصولش را!

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از فرارو: درحالی‌که شایعاتی مبنی‌بر عدم تأیید صلاحیت سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان -که به باقر قالیباف نزدیک است- در روز‌های گذشته منتشر شده، حسن بیادی، کنشگر سیاسی اصولگرا و دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی هم مدعی شده است که قبول حضور آقای قالیباف در شورای ائتلاف، بیشتر به ضرر ما تمام خواهد شد.
 
جمع حاضر در ائتلاف اصولگرایان با تفکر نواصولگرایی قالیباف چندان همسو نیست. بیادی به ایلنا گفته است که وقتی کسی تفکری را ارائه می‌دهد باید افرادی را انتخاب کند که متناسب با آن تفکر باشند.

برخی در شبکه‌های اجتماعی مدعی شده بودند که بحث رد‌صلاحیت اولیه سخنگوی ائتلاف اصولگرایان به بحث املاک نجومی گره خورده است؛ اگرچه آن‌طور که مهدی چمران گفته گویا رایزنی‌هایی برای حل ماجرا با شورای نگهبان در جریان است.
 
او درباره شائبه ایجاد‌شده درباره رد‌صلاحیت‌شدن سخنگوی ائتلاف نیرو‌های انقلاب گفته بود: «امکان دارد مسئله‌ای پیش آید و افراد بروند و آنجا مدرکی بخواهند و آن‌ها نیز مدارک خودشان را بدهند. در مجموع، سخنگوی ائتلاف کارش را انجام می‌دهد و این‌طور نبوده که تأیید نشود. ضمن آنکه ما از قبل پیش‌بینی‌هایی کردیم و تعدادی را به عنوان رزرو داریم؛ بنابراین مشکلی پیش نمی‌آید».

با توجه به اینکه براساس اخبار اعلام‌شده احتمال ائتلاف جبهه پایداری با شورای ائتلاف اصولگرایان به صفر نزدیک شده است، پیش‌بینی می‌شد که قالیباف و طیف نزدیک به او در فهرست تهران دست بالا را پیدا کنند، این درحالی است که در روز‌های اخیر پوستر‌هایی منتسب به فهرست انتخاباتی اصولگرایان در تهران منتشر شده که اگرچه قالیباف در آن سرلیست است، اما چندان خبری از چهره‌های نزدیک به او یا جوانان نواصولگرایی که قالیباف فراخوان نهضت ثبت‌نام را خطاب به آن‌ها صادر کرده بود، نیست.
 
این فهرست‌ها اگرچه بیشتر گمانه‌زنی به نظر می‌رسد که با هدف اعمال فشار و اثرگذاری بر روند انتخاب نهایی از‌سوی خود جریان‌های اصولگرایی منتشر شده است -‌چرا‌که خود شورای ائتلاف هم مدعی است که هنوز وارد فرایند لیست‌بندی نشده است-، اما با توجه به ثبت‌نام و تأیید صلاحیت بسیاری از چهره‌های اصولگرای شناخته‌شده امکان اینکه درصد قابل توجهی از این چهره‌ها در فهرست نهایی جای گیرند، بسیار محتمل است؛ از نمایندگان سابق تا وزرا و مدیران دولت اصولگرای احمدی‌نژاد.
 
این چهره‌ها هیچ تناسبی با گفته مسئولان شورای ائتلاف که مدعی بودند قرار است در بستن فهرست به سمت جوان‌گرایی و حضور پررنگ زنان بروند، ندارد.

در این صورت کار برای باقر قالیباف هم بسیار سخت خواهد شد و آن‌طور که بیادی ادعا کرده حضورش در ائتلاف بیشتر به ضررش خواهد بود.
 
قالیباف دو سال است از چیزی تحت عنوان نواصولگرایی دفاع می‌کند و برایش نامه و بیانیه و مانیفست صادر کرده است. حزب نزدیک به او مدعی شده است که اصول این نواصولگرایی را تدوین کرده‌اند. تمرکز اصلی آن‌ها هم بر پوست‌اندازی درجریان اصولگرایی است، چه فکری و چه انسانی. قالیباف در بیانیه‌اش مدعی شده بود که رأس جریان اصولگرایی پیر و فرتوت و دچار اختلال در تصمیم‌گیری شده و حالا این جوانان اصولگرا هستند که باید آتش‌به‌اختیارانه وارد میدان شوند و مدیریت آینده این جریان را در دست بگیرند.
 
او در فراخوان نهضت ثبت‌نامش هم از جوانان اصولگرا خواسته بود که با تمام توان در انتخابات مجلس ثبت‌نام کنند؛ در واقع به نظر می‌رسید که قالیباف می‌خواهد سرلیست یک لشکر نواصولگرای جوان، متفاوت از چهره‌های ثابت قدیمی و شناخته‌شده وارد مجلس شود. این درحالی است که لشکری از اصولگرایان شناخته‌شده و سال‌ها در مسند بوده، منتظر ورود به مجلس آتی و در‌نهایت فهرست نهایی ائتلاف، به‌ویژه در تهران‌اند؛ از مصباحی‌مقدم جامعه روحانیت تا محمد حسینی، وزیر ارشاد احمدی‌نژاد... از میرسلیم، نامزد ۴۰ سال پیش ریاست‌جمهوری تا زاکانی، نماینده مجلس نهم و نزدیک به جبهه پایداری. این‌ها همان‌هایی هستند که شهردار سابق مدعی بود در تصمیم‌گیری دچار اختلال شده‌اند و باید جای‌شان را به جوانان بدهند، البته تحت زعامت محمدباقر قالیباف!

قالیباف اگر بخواهد به سازوکار ائتلاف تن بدهد باید از اصول نواصولگرایانه خود عدول کند، اما اگر بخواهد به آن پایبند بماند، چاره‌ای ندارد جز اینکه فهرستی جداگانه بدهد که در آن چهره‌هایی مانند محسن پیرهادی، مجید حسینی و دیگر نزدیکانش وجود دارند که در‌مقایسه‌با افراد در صف انتظار نشسته فهرست ائتلاف، جوان‌تر و وفادارترند.
 
سرلیستی قالیباف در فهرست اصولگرایان در صورتی برایش فایده‌آور خواهد بود که در چهار سال آتی مجلس هم سرلیست باقی بماند؛ یعنی نه‌تن‌ها رئیس مجلس شود، بلکه سخنان و طرح‌هایش هم ساری و جاری شود و این ممکن نیست مگر به مدد ورود همان چهره‌های جوان اصولگرا یا نواصولگرا که برای ثبت‌نام در مجلس از آن‌ها دعوت کرده بود نه مجلسی که با وزیر و وکیل اصولگرا پر شده است.
 
تا جایی که چندی قبل هم سعید آجرلو، از چهره‌های نزدیک به قالیباف، با اشاره به اینکه وحدت قالیباف با اصولگرایان تابع شرط و شروطی است، گفته بود: «ما مجلسی می‌خواهیم که قدرتمند باشد. از چهره‌های نو و جدید تشکیل شود... واقعا باید در گام دوم انقلاب به سمت چهره‌های نو و توانمند حرکت کنیم. آقای قالیباف در طول دوران مدیریت خود همواره به این تفکر اعتقاد داشته‌اند. اکنون هم در عرصه سیاسی و به‌ویژه این انتخابات این موارد را جزء اصول خود اعلام کرده‌اند».

اگرچه محسن پیرهادی، عضو شورای شهر چهارم تهران هم گفته بود: «حضور آقای قالیباف با اصرار افراد مختلفی از جریان انقلابی صورت گرفت و با فضای ائتلافی و مثبتی که در حال پیگیری است، ان‌شاءالله کار به جایی نمی‌رسد که بحث لیست جداگانه مطرح باشد». البته این در شرایطی است که قالیباف بخواهد بر اصولش اصرار ورزد. باید منتظر ماند و دید که او، بودن در ائتلاف را ترجیح می‌دهد یا پایمردی بر اصولش را!

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    تبلیغات متنی
    
    روی خط رسانه