شمانیوز

تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

سلحشوری : اصلاح طلبان بدون لیست وارد انتخابات شوند
 
سلحشوری می‌گوید: معتقدم در این شرایط ارائه لیست توسط اصلاح‌طلبان به صلاح نیست. البته حرف من فقط یک نظر شخصی است و بهتر است نامزد‌های اصلاح‌طلبی که تایید صلاحیت شدند بدون لیست و به پشتوانه عملکرد خود در انتخابات ظاهر شوند.نماینده مجلس دهم گفته عده‌ای می‌گویند میدان را خالی نکنید که مجلس به‌صورت یک‌دست در اختیار اصولگرایان قرار نگیرد، ولی باید در جواب این افراد بگویم که در مجلس دهم که تعداد اصلاح‌طلبان به نسبت گذشته افزایش پیدا کرده بود هم کار خاصی نشد، زیرا وقتی برای هر موضوعی باید تایید شورای نگهبان باشد چطور می‌شود کاری را جلو برد مگر اینکه کار مدنظر آن‌ها انجام شود.سلحشوری در پاسخ به اینکه چرا با این تفکر نامزد انتخابات مجلس دهم شد؟ گفت: این حرف‌ها مربوط به پروانه سلحشوری سال ۹۸ است نه ۹۴. من در سال ۹۴ این میزان علم و آگاهی را نداشتم، ولی اکنون متوجه جایگاه نمایندگی هستم. شک نکنید اگر این سطح آگاهی را در چهار سال پیش داشتم هرگز وارد این رقابت سیاسی نمی‌شدم.عضو کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: می‌گویند نماینده طبق قانون اساسی در بیان نطق و اظهارنظر آزاد است، اما تا چهارتا حرفی که عده‌ای خوششان نمی‌آید می‌زنیم از چند جای مختلف احضار می‌شویم.این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان زمانی رای می‌آورند که غیر از حامیان خود، آرای خاکستری هم به صحنه بیایند و به نامزد‌های آن‌ها رای دهند، اما با وضع موجود و دلخوری بسیاری از مردم از اتفاقات سال‌های اخیر خیلی به حضور حداکثری آرای خاکستری در انتخابات امیدوار نیستم و تصورم بر این است که مشارکت در کلان‌شهر‌ها و مخصوصاً تهران با افت شدیدی روبرو خواهد شد، ولی بعید می‌دانم مشارکت در شهرستان‌ها با کاهش محسوسی روبرو شود.
 

divider1

ویروس کرونا به مرزهای ایران نزدیک شد

در پی مشاهده مواردی از کروناویروس در کشورهای همسایه، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در توییتی نوشت که مراقبت‌ها و غربالگری‌ها ادامه دارد اما هیچ کدام مانع قطعی و کاملی در مقابل ویروس نخواهند بود.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

عضو موتلفه: با احمدی‌نژاد هیچ مذاکره‌ای نداشته‌ایم
 
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، گفت: احتمال دارد اصلاح‌طلبان به لیستی شفاف و کامل نرسند که این موضوع در آرایش درون اصولگرایی تاثیرخواهدگذاشت؛ اگر جریان اصلاحات در تهیه لیست مشکل داشته باشد، باید با گرم کردن عرصه انتخابات، مشارکت را بالا ببریم.حمیدرضا ترقی آرایش سیاسی جناح‌ها را در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را "مبهم" ارزیابی کرد و گفت: آرایش و جریان‌های سیاسی موجود تاثیر زیادی در تصمیمات خواهد داشت که در چند روز آینده و هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم فضا شفاف‌تر می‌شود. باید ببینیم رقیب در چه شرایطی قرار می‌گیرد و چه لیستی ارائه خواهد داد.عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی اظهار کرد: باید رصد کرد که رقابت با اصلاح‌طلبان تا چه اندازه جدی است، احتمال دارد اصلاح‌طلبان به لیستی شفاف و کامل نرسند و این موضوع در آرایش درون اصولگرایی تاثیر خواهد گذاشت.

divider1

بازیکن جدید استقلال وارد ایران شد

گزینه مد نظر استقلال صبح امروز وارد ایران شد تا مراحل پزشکی را پشت سر بگذارد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

واکنش چمران به تخریب‌ها علیه قالیباف
 
رئیس پیشین شورای شهر تهران به تخریب نیرو‌های انقلاب و قالیباف واکنش نشان داد.مهدی چمران در پاسخ به این پرسش که هدف اصلاح‌طلبان از تخریب نیرو‌های انقلاب و خاصه محمدباقر قالیباف چیست، اظهار کرد: «از قبل هم پیش‌بینی می‌شد که هر چه به انتخابات نزدیک می‌شویم تخریب‌ها بیشتر می‌شود و افراد و گروه‌های سیاسی برای اثبات خود تلاش می‌کنند رقیب‌شان را تخریب کنند. واقعا چنین رویکردی با هیچ یک از معیار‌های اخلاقی منطبق نیست، زیرا تخریب‌شونده هم گرچه رقیب است، اما به هر حال هم‌وطن و هم‌کیش که هست. نیرو‌های مخالف آقای قالیباف حتی همین میزان از اخلاق و انصاف را هم رعایت نکردند. موضوع زمانی بغرنج‌تر می‌شود که چنین تخریب‌هایی غیرواقعی و کذب باشد؛ یعنی علاوه بر آنکه صحیح نیست که در فضای انتخاباتی به جای تکیه بر داشته‌های خود بر تخریب رقیب تکیه شود، به طرح موضوع مسائلی پرداخته شود که اساسا خلاف واقع است؛ این دیگر اوج بی‌اخلاقی سیاسی است. البته این را هم بگویم که تخریب آقای قالیباف امر تازه‌ای نیست و اصلاح‌طلبان هر چندسال یک‌بار گزاره‌های نادرست خود را تکرار می‌کنند که هیچگاه با پذیرش افکار عمومی همراه نشده است. به‌نظر می‌رسد که این‌بار هم مردم توجهی به چنین تخریب‌ها نمی‌کنند و قطعا آنچه در ذهن مردم مانده، اقدامات مؤثری است که آقای قالیباف در دوران مسئولیتش در شهرداری تهران انجام داده است و همین اقدامات باعث شکل‌گیری سرمایه بالای اجتماعی او شده است».

divider1

اعلام جرم علیه کارشناس صدا و سیما

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران گفت: علیه کارشناسی که موضوع خلاف واقع وجود سم آفلاتوکسین در شیر را اعلام کرد، اعلام جرم شده است.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

جزئیات طرح خروج ایران از NPT
 
رئیس کمیسیون اقدامات پیش دستانه علیه آمریکا از تدوین طرح خروج از NPT از سوی این فراکسیون خبر داد و شروط اجرای این طرح را تشریح کرد.سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی در گفتگو با مهر، اظهارداشت: طرح خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) از سوی فراکسیون اقدام پیش دستانه علیه آمریکا تدوین و در جلسه دیروز صحن علنی مجلس از سوی هیأت رئیسه اعلام وصول شد.نماینده مردم مشهد در مجلس در تشریح جزئیات این طرح گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است به منظور اقدام متقابل در برابر نقض تعهدات طرف‌های آمریکایی و اروپایی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در صورت ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل، بلافاصله ضمن خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی) اجرای تمامی الزامات ذیل این پیمان را ملغی کند. انجام کلیه همکاری‌های نظارتی با آژانس بین المللی انرژی اتمی را قطع کند.عضو هیأت رئیسه مجلس ادامه داد: وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی موظف هستند طی یک هفته پس از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل گزارش جامعی درخصوص اقدامات انجام شده مبتنی بر این قانون را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند.
divider1

جزئیات افزایش یارانه نقدی در سال 99

سخنگوی ستاد بودجه در خصوص نحوه پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی توضیحاتی ارائه کرد.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

نامه لاریجانی به روسای پارلمان‌های کشور‌های اسلامی
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به روسای پارلمان‌های کشور‌های اسلامی، با اعلام انزجار از اقدام رئیس جمهور آمریکا در اعلام رونمایی از طرح قلابی معامله قرن، مقابله کشور‌های اسلامی با این طرح و حل بحران فلسطین با حمایت از همه پرسی و استفاده از دیپلماسی پارلمانی را خواستار شد.

divider1

شهیدی که پس از 7 سال زنده شد

زنده شدن شهیدی پس از 7 سال شاید برایتان موضوع جالبی باشد،به شما پیشنهاد می کنم در این مطلب همراه ما باشید تا از داستان زندگی این شهید مطلع شوید.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

توضیحات آشنا به همتاى افغان درباره اظهارات روحانی
 
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در توئیتی به همتاى افغانستانی درباره اظهارات رئیس‌جمهورى توضیحاتی ارائه کرد.حسام الدین آشنا روز چهارشنبه در توییتی خطاب به «شاه‌حسین مرتضوی» مشاور ارشد رییس‌جمهوری افغانستان نوشت: مخاطب دکتر روحانی مسئولان ایرانی بودند که گاه کمبود امکانات را بهانه می‌کنند.رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری تاکید کرد: تجربه خواهران و برادران ما در کشور افغانستان حاوی این درس است که با وجود تمام مشکلات تحمیلی می‌توان در مسیر پیشرفت گام برداشت.حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز دوشنبه (هفتم بهمن ماه) در سخنانی در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور که در وزارت کشور برگزار شد با بیان اینکه صندوق آرا به شکلی کنونی را نمی‌پسندد، بر لزوم الکرونیکی شدن انتخابات در تمام مراحل تاکید کرد و افزود: به وزیر کشور در هر دوره‌ای تاکید کردیم و او نیز این موضوع را دنبال کرده است، اما نشد؛ این انتخابات را الکترونیکی کنید افغانستان هم این کار را کرد، این که چیزی نیست؛ مردم رای را روی کاغذ می‌نویسند، در صندوق می‌اندازند، فردی آن رای را می‌خواند و فرد دیگری آن را علامت می‌زند و البته معلوم نیست این فرد چه می‌خواند و آن یکی کجا را علامت می‌زند، هم اینکه علامت زدند در پایان نوبت به تجمیع آرا می‌شود که چه بساطی پیش می‌آید که باید همه آنجا مراقب باشیم.

divider1

مهاجم پرسپولیس به گل گهر پیوست +عکس

مهاجم سابق پرسپولیس و استقلال بعد از توافق با گل گهر اولین تمرینش را با این تیم انجام داد.

برای ممشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

هشدار صریح آیت‌الله خاتمی؛ دشمن می‌خواهد انتخابات کم رمق برگزار شود

عضو مجلس خبرگان رهبری، بیعت با تکلیف مداری را یکی دیگر از ارکان‌های راهپیمایی فاطمیون عنوان کرد و دو تکلیف را برای شرایط کنونی لازم الاجرا دانست و افزود: در هر مقطعی انسان باید بداند تکلیفش چیست، در این این ایام دو تکلیف بر ما لازم است، تکلیف اول حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن است. وی افزود: این راهپیمایی توطئه‌ها را خنثی می‌کند، توطئه‌هایی که با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران طراحی می‌شوند، با حضور گسترده در راهپیمایی و تو دهنی محکمی به دشمنان زده خواهد شد، همانطور که حضور گسترده مردم در تشییع جنازه سردار شهید قاسم سلیمانی تودهنی محکمی به دشمنان زد. خاتمی در ادامه هشدار صریحی در رابطه با توطئه دشمن برای انتخابات پیش رو اعلام کرد و گفت: خط دشمن این است که انتخابات کم‌رمق برگزار شود، این یک توطئه حساب شده است و بیش از ۴۰ سال است آن را دنبال می‌کنند و هر ساله در انتخابات به‌دنبال آن هستند، متأسفانه گاهی برخی در داخل نیز به این توطئه دامن می‌زنند.

divider1

اجساد بازیابی و لاشه هواپیما ساقط شده در افغانستان منهدم شد

مقامات آمریکایی اعلام کردند که اجساد سرنشینان و همچنین تجهیزات حساس هواپیمای ساقط شده این کشور در افغانستان را کشف و لاشه این هواپیما نیز از بین برده شده است.

برای مشاهده جزئیات اینجا کلیک کنید.

divider1

نتایجی عجیب‌تر از آنچه را احمدی‌نژاد انجام داد تجربه خواهیم کرد

عباس عبدی: من فکر می‌کنم چنین مجلسی اگر شکل بگیرد یعنی نیرو‌هایی که تصمیم دارند اکثریت مجلس را تشکیل بدهد وارد مجلس بشوند دیگر نیاز به چهار سال نیست تا بفهمند چنین مجلسی چه نتایجی را به بار خواهد آورد بلکه در یک مدت بسیار کوتاهی نتایج عجیبتر از آنچه محموداحمدی‌نژاد به بار آورد را تجربه خواهند کرد. عبدی هم‌چینن درباره پیش‌بینی خود از رفتار آرای خاکستری در انتخبات پیش رو نیز گفت: آرای خاکستری مربوط به یک نظام انتخاباتی است که دو یا سه قطب داشته باشد و عده‌ای در این میان حیران مانده باشند که باید به کدام طیف رای بدهند این درحالی است که در برنامه اسفند ماه اساسا ما چیزی به این نام نداریم که بخواهیم بگوییم آرای خاکستری شکل خواهد گرفت. در حقیقت تنها یک عده از یک جناح معرفی می‌شوند و افرادی هم به آن‌ها رای می‌دهند در چنین شرایطی دیگر عرصه‌ای برای ظهور و بروز آرای خاکستری وجود ندارد و اساسا کسی در موقعیت خاکستری قرار نمی‌گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied