شمانیوز
کد خبر : 937285

فولادگر در گفت‌وگو با شمانیوز:

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس گفت: هرچقدر به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، تقاضا برای خرید و تهیه ارز از سوی مردم و واردکنندگان افزایش می‌یابد و به همین خاطر امکان دارد یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته این موضوع باشد.

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، درباره افزایش قیمت ارز در روزهای پایانی سال اظهار کرد: هرچقدر به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم، تقاضا برای خرید و تهیه ارز از سوی مردم و واردکنندگان افزایش می‌یابد و به همین خاطر امکان دارد یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای گذشته این موضوع باشد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید در روزهای پایانی سال که اوج درخواست تهیه ارزهای خارجی محسوب می‌شود، مدیریت قوی بر فرآیند عرضه و تقاضا ارز داشته باشد، گفت: اما اینکه مسائل سیاسی را یکی از عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت ارز دانست، تقریباً‌ نزدیک به صفر است؛ چون اتفاق سیاسی‌ یا بین‌المللی خاصی در روزهای گذشته در کشور رخ نداده که بر افزایش قیمت ارزهای خارجی تأثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: البته قیمت ارزهای خارجی تصنعی هستند و علاوه بر افزایش تقاضا، سایر عوامل هم در تشدید قیمت ارز تأثیرگذار بوده‌اند، اما فعلاً اطلاعات کاملی در این خصوص در دست نیست تا بتوان سایر دلایل در افزایش قیمت ارز را نام برد، اما فعلاً مهمترین عامل همان افزایش تقاضاست.

فولادگر با اشاره به عملکرد عبدالناصر همتی در رأس بانک مرکزی و تأثیر مدیریت او بر کنترل قیمت ارز  گفت: من معتقدم که آقای همتی در مجموع از رئیس قبلی بانک مرکزی بهتر عمل کرده؛ یعنی موفقیت نسبی داشته است، اما باید این را مدنظر داشت که بحث مصارف و منابع ارزی کشور به یکدیگر وابسته هستند و با ساختار اقتصادی کشور ارتباط دارند.

وی در همین رابطه ادامه داد: منظور از ساختارها؛ یعنی نظام بانکی کشور، ارتباط بانک مرکزی با دولت و ارتباط بانک مرکزی با شورای پول و اعتبار بوده که همه آنها باید اصلاح شود تا نوسانات در بازار ارز به حداقل کاهش یابد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن کشور گفت: مجلس دهم به دنبال این بود تا طرح اصلاح سیستم بانکداری کشور را به یک نتیجه مطلوبی برساند و امیدواریم تا پایان مجلس دهم به سرانجام مثبت برسد.

فولادگر با اشاره به نقش مجلس در کنترل قمیت کالاها در آستانه سال عید نوروز عنوان کرد: مجلس از چهارم یا پنجم اسفند ماه شروع به کار خواهد کرد که بلافاصله رسیدگی به لایحه بودجه را در دستور کار دارد؛ بنابراین مجلس تنها می‌تواند کار نظارتی در خصوص کنترل قیمت‌ها داشته باشد و بعید است که طرح خاصی در این خصوص داشته باشیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه