شمانیوز
کد خبر : 941732

آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۸:

رئیس‌جمهور گفت: در سال ۹۸ در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت برای مردم ما پیچیدگی‌هایی را ایجاد کند مردم توانستند پیروزی بیافرینند.

به گزارش شمانیوز: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه 28 اسفند) در جریان آخرین جلسه هیئت دولت در سال 98 طی سخنانی با تبریک سال جدید گفت: برای ما جای بسیار تأسف است که در این نوروز برخی عزیزان ما میان ما نیستند، یا برابر ترور ناجوانمردانه آمریکا یا حادثه تلخی که برای هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد یا مسایلی که در بدرقه آن سردار بزرگ در کرمان پیش آمد و یا در این بیماری سخت عزیزانی که جان خود را در هفته‌های پایانی سال از دست دادند، به روح بلند همه آنها درود می‌فرستیم به همه خانواده‌های آنها تسلیت می‌گوییم. خداوند این عزیزان را با صالحان و نیکان در آن جهان محشور کند.

وی افزود: سال 98 که روزهای پایانی آن را سپری می‌کنیم سال افتخار ملت بزرگ ایران بود چرا که در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت که برای مردم پیچیدگی‌هایی را ایجاد کند و در نهایت آنها را در برابر فشار خم کند درست مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی بیافرینند.

روحانی با تأکید بر این که فشار دشمن در سال 97 و 98 بیشتر در بخش اقتصاد بود، گفت: از اردیبهشت سال 98 بدترین فشار بر مردم، اقتصاد و صنعت نفت وارد شد. این فشارها به‌رغم این که مشکلاتی برای مردم به‌وجود آورد؛ اما در عین حال موفقیت‌های بزرگی را آفرید. برای اولین بار در تاریخ ایران ما اقتصاد و بودجه بدون نفت را توانستیم پشت‌سر بگذاریم. سال 98 سال اداره کشور بدون اتکا به نفت مخصوصاً در بخش بودجه جاری کشور بود.

وی ادامه داد: در سالی که گذشت به‌رغم همه فشارها، قهرمانان اقتصادی کشور از دولت و ملت و از همه نهادها و آنهایی که در صحنه بودند توانستند اقتصاد ما را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند. در این سال از تورم نقطه به نقطه 52 درصد به 25 درصد رسیدیم، این یعنی افتخار برای ملت بزرگ ما. در سال 98 آمار 9ماهه می‌گوید که روند رشد اقتصادی مثبت بوده است.

رئیس جمهور گفت: ما در سه‌ماهه اول و در سه‌ماهه دوم و به‌ویژه در سه‌ماهه سوم اقتصاد بدون نفت مثبت و هم اقتصاد با نفت مثبت را داشتیم. امیدوارم سه‌ماهه چهارم هم ارقامی شبیه همان را داشته باشیم و این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد.

روحانی با ابراز اینکه "در  سال 98 نگذاشتیم حقوق کارمندان و بازنشستگان و مستمری‌بگیران یک روز هم به تأخیر بیفتد"، تصریح کرد: ما در سال 98 به‌خاطر فشاری که مردم با آن مواجه بودند، 20 درصد حقوق کارمندان را افزایش دادیم و آن را پرداخت کردیم، همچنین  برای سال آینده افزایش حقوق را برای کارمندان و کارگران پیش‌بینی کردیم و در هر دو عرصه فشار برای مردم را کاهش دادیم. بسته حمایتی را برای 60 میلیون نفری که در فشار اقتصادی بیشتری بودند پیش‌بینی و از آبان آن را پرداخت کردیم و در سال آینده هم این کار را ادامه می‌دهیم.

وی با اشاره به سیل فروردین ماه تصریح کرد: امسال حوادثی را داشتیم که در تاریخ بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده است. سیل از جمله مسائلی بود که در چند روز مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد و 25 استان و 35 هزار میلیارد خسارت ایجاد کرد. البته رحمت هم بود، سفره‌های زیرزمینی تقویت شدند، وضعیت برق بهتر شد، سدها پر شدند و تالاب‌ها و رودخانه‌ها پر شدند.

روحانی ادامه داد: قبل از پایان سال، 80 هزار خانه مرمت شدند، این مربوط به خانه‌هایی است که بخشی از آنها تخریب شده بود. خانه‌هایی هم بودند که به‌خاطر سیل از بین رفته بودند، حدود 30 هزار خانه ساخته شده و البته مقداری باقی مانده است، مجموعاً 46 هزار خانه احداثی داریم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به مسائل سیاسی و امنیتی سال 98 خاطرنشان کرد: دولت ما برابر دولت‌هایی که نتوانستند به تعهد خود به‌خوبی در زمینه هسته‌ای عمل کنند، کاهش تعهدات را شروع کرده این کار را در پنج مرحله ادامه داد. تقریباً همه تعهدات دست‌وپاگیر کنار گذاشته شده و صنعت هسته‌ای آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است. کارهای بزرگی در صنعت هسته‌ای انجام شده است که در 20 فروردین آن را توضیح می‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه "در دادگاه‌های بین‌المللی از نظر حقوقی در برابر آمریکا پیروز شده و در برابر توطئه‌های دیگر آمریکا قاطعانه ایستادیم"، گفت: آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما این را بی‌پاسخ نگذاشتیم و نخواهیم گذشت. نیروهای مسلح با غرش موشک‌ها به این اقدام پاسخ دادند که آمریکایی‌ها هیچ وقت فراموش نمی‌کنند چراکه برای اولین بار در برابر یک کار غلط و وحشیانه پاسخ قاطعانه دریافت کردند.

روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود با اظهار این‌که "در سال 98 کار توسعه‌ای خود را ادامه دادیم"، گفت: در طول سال 97 و 98 بزرگترین طرح‌ها را افتتاح کردیم. در سال 98 که روزهای پایانی آن هستیم در زمینه صنعت آب و برق سدهایی را افتتاح کردیم. مجموعاً در 6 ماه دوم سال 227 طرح مهم با 33 هزار میلیارد تومان افتتاح شد که البته تنها در صنعت آب و برق نبود، در زمینه کشاورزی هم کارهای بسیار عظیمی انجام گرفت.

رئیس جمهور افزود: امسال علاوه بر محصول گندم در محصول برنج ما بی‌نظیر بود و تقریباً به خودکفایی رسیدیم و با توجه به شرایط آب‌وهوایی با تلاش کشاورزان شرایط بهتری داشتیم، امیدواریم سال آینده طرح‌های مهمی را در زمینه آب، کانال‌کشی و کشاورزی به‌خصوص در منطقه غرب کشور افتتاح کنیم که مردم در تابستان و پاییز شاهد این افتتاح خواهند بود.

روحانی خاطرنشان کرد: برای اولین بار تولید گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب در روز رسید این کار عظیم در تاریخ ایران است و اولین بار است و جزو کشورهای پیشرفته در زمینه تولید گاز خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه "همین امسال 6 سکو را تا ماه اسفند به پایان بردیم که بی‌سابقه است"، گفت: تقریباً در پارس جنوبی همه طرح‌ها را جز فاز 11 تمام کردیم، یعنی اول دولت یازدهم 10 فاز افتتاح شده بود و 17 فاز هم ما افتتاح کردیم یعنی 27 فاز را تمام کردیم و کار بی‌نظیری انجام گرفته است. بزرگترین کشف نفتی تاریخ ایران امسال اتفاق افتاد. 53 میلیارد بشکه نفت درجا را در منطقه جنوب غرب ایران کشف کردیم که البته مقداری اکتشاف سال‌های قبل بود و 22 میلیارد آن مربوط به همین یکی دو سال بود. میدان نفتی نام‌آوران کار بزرگی بود.

رئیس جمهور ادامه داد: در چند ماه اخیر سه طرح در اطراف تهران افتتاح کردیم؛ جاده مهم شمال آزادراهی که تهران را به منطقه شمال وصل می‌کند که 90 کیلومتر تبدیل به 32 کیلومتر شد که یکی از شاهکارهای بزرگ راه‌سازی از لحاظ پل و تونل است.

روحانی عنوان کرد: مردم بدانند ما در شرایط تحریم و سختی این پروژه را تمام کردیم. من از رسانه‌ها می‌خواهم که با این عبارت این طرح‌ها را اعلام کنند که ملت و دولت ایران در سخت‌ترین شرایط تحریمی تاریخش بزرگ‌ترین طرح‌ها را افتتاح کرد.

وی تصریح کرد: در طرح آزادراه شمال تا دولت ما 17 درصد آن اجرا شده بود که 83 درصد طرح را این دولت با این شرایط سخت تکمیل کرد، علاوه بر این آزادراهی که همت را به کرج وصل می‌کند، این جاده اول دولت ما 3 درصد اجرا شده بود و 97 درصد در دولت ما و در این 6 سال افتتاح شده است.
روحانی یادآورشد: این کار بزرگ در شرایط تحریم و فشار آمریکا بوده است یعنی سیلی به آمریکا این است. این که ما می‌گوییم به آمریکا سیلی بزنیم، یکی موشک‌هایی بود که به عین الاسد خورد، این همه سد، سیلی است، این همه کانال، ‌تصفیه‌خانه، نفت و گاز و فرآورده سیلی‌های محکم به صورت ابرقدرت متجاوز است که ما این کار را انجام دادیم.

رئیس جمهور  یادآور شد: راه‌آهن میانه ــ بستان‌آباد را در همین ماه‌های اخیر افتتاح کردیم و راه‌آهن‌هایی که سال گذشته و امسال افتتاح شد که 5 استان را به راه‌آهن سراسری متصل کرد از دیگر کارهای بزرگ ما بود که خود این سیلی است. ما در این شرایط تحریم و فشار بیشترین خدمت را به روستاها انجام دادیم، در آب، برق، جاده، فضای مجازی، ارتباطات، مدرسه و بهداشت و درمان کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. کل گازرسانی در روستاهای ما تا اول دولت یازدهم 14 هزار روستا بوده است و امروز به 30 هزار روستا رسیده است. ما در شرایط سخت نه توسعه، نه روستاها، نه مردم مستضعف و نه مردم گرفتار را رها کردیم، البته نمی‌خواهم بگویم که شرایط مردم عالی و بی‌مشکل بوده است، مشخص است که این تحریم به زندگی مردم تأثیر می‌گذارد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: مردم ما گرفتار ویروسی شدند که مخصوص کشور ما نیست و نزدیک 170 دنیا به این ویروس مبتلا شدند. این دولت در تأمین موادی که مورد نیاز مردم به‌خصوص مواد غذایی و دارویی است تلاش کرده است.

روحانی افزود: تهران را با لندن، برلین و پاریس مقایسه کنید، آنجا چه خبر است؟ قفسه فروشگاه‌های آنها خالی شد. برای دستمال کاغذی دعوا شد. مردم‌شان برای مواد غذایی نگران و ناراحت هستند. بیمارستان‌های آنها اعلام می‌کنند "ما جا نداریم"، اما ما در این شرایط مواد غذایی و کالاهای اساسی را تأمین کردیم.

رئیس جمهور با اعلام این که واردات مواد غذایی و کالاهای اساسی 19 درصد بیش از سال گذشته است، گفت: کل واردات کالاهای اساسی تا اسفند 43 میلیارد دلار و حدود 41 میلیارد دلار صادرات داشتیم البته نه اینکه امسال صادرات کمتر بوده بلکه نحوه محاسبه تغییر کرده است یعنی اگر مانند سال گذشته محاسبه شود باز هم صادرات بیشتر از واردات است.

وی ادامه داد: بانک مرکزی بیش از 39 میلیارد دلار ارز برای واردات واگذار کرده است. حدود 14.8 میلیارد دلار برای کالای اساسی تا امروز پول داده شده است. ذخایر کالاهای اساسی ما از همه سال‌ها بهتر است که این یکی از افتخارات ما است.
رییس جمهوری ادامه داد: این کرونا یک آزمایش و امتحان الهی است ضمن این که آرزوی شفا می‌کنیم و همه باید اصول بهداشتی را مراعات کنیم اما یک آزمایش و امتحان است، می‌توانید ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنید.

روحانی با تأکید بر این که "ما در اعلام ورود ویروس کرونا به کشور با مردم صریح صحبت کردیم"، گفت: به فضای مجازی و عده‌ای که نمی‌دانم دنبال چه‌چیزی هستند، توجه نکنید. ما 30 بهمن فهمیدیم که کرونا آمده است، یعنی آزمایش‌هایی که در قم بود در تهران نیز آزمایش شد و آن آزمایش‌ها به ما نشان داد که مثبت است که شب چهارشنبه بود و صبح چهارشنبه در دولت و بعد به مردم اعلام شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما یک روز تأخیر نکردیم، با این که دوم اسفند انتخابات بود و می‌توانستیم صبر کنیم سوم اسفند اعلام کنیم ولی این کار را نکردیم، با مردم صادقانه حرف زدیم و در مسئله هواپیمای اوکراینی هم نیروهای مسلح با مردم صادقانه حرف زدند.
مقام عالی دولت گفت: این تبلیغات دروغی که الآن راجع به مسایل مختلف راه انداخته‌اند از جمله در زمینه کرونا، ما نه تأخیری کردیم و نه برای این که مردم آزمایش بشوند و در بیمارستان بستری شوند، چنین چیزی نبود.

وی گفت:  من با دو استان که یک مقدار مشکل داشتیم تلفنی صحبت کردم، هم با رییس دانشگاه علوم پزشکی قم و هم گیلان صحبت کردم نظر آنها این بود که این دو شهر که سخت‌ترین شهرهای ما بود آنها اعلام کردند که "از پیک عبور کردیم"، و این خیلی مهم است. از آنها پرسیدم "تخت خالی داریم؟". گیلان گفت "20 درصد تخت‌های بیمارستانی من خالی است"، و تبلیغات آنها مبنی بر اینکه تخت‌های بیمارستان پر است، مردم در خیابان هستند و... دروغ است. البته روزهای اول، روزهای سختی بود و پزشکان و پرستاران کار بزرگی انجام دادند.

رئیس جمهور با بیان اینکه تاریخ ایران در برابر این قهرمانان تواضع و افتخار می‌کند، اظهار داشت: نظام سلامت کار بزرگی کرده‌اند و می‌کنند، این کار تمام نشده است، باید کار را ادامه می‌دهیم. دولت هر امکانی داشته، پای کار آورده است برای تجهیز بیمارستان و افزایش امکانات درمانی. تولیدات داخلی را افزایش دادیم و وسایل مورد نیاز را هم وارد کردیم.

روحانی با ابراز اینکه "مردم مطمئن باشند در سراسر ایران هم پزشکی دولتی و خصوصی و هم نیروهای مسلح پای کار هستند"، تصریح کرد: بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌ها پای کار هستند و اجازه نمی‌دهیم مردم با مشکل جدیدی به‌نام نبود تخت و امکانات روبه‌رو باشند.

وی با تأکید به اینکه "از نظر اقتصادی هرچه در توان داشتیم، انجام دادیم"، خاطرنشان کرد: برای کسب‌وکارهایی که دچار مشکل شدند، تهمیداتی را اندیشیدیم. برخی کارگران که در شب عید دچار مشکل شدند و از همه ضعیف‌تر و جزو اقشار محروم بودند، شناسایی شدند و برای چهار ماه بسته‌ حمایتی دادیم که از دیشب به حساب آنها از 200 تا 600 هزار تومان واریز شد.

رئیس جمهور  از ارائه تسهیلات بانکی به چهار میلیون نفر خبر داد و خاطرنشان کرد: تسهیلاتی از نظر مالیات، بیمه، تأمین اجتماعی، چک‌ها و مشکلاتی از این دست در نظر گرفته شده است. برخی گفتند به بانک رفته‌اند و بانک‌ها گفته‌اند "این مسئله هنوز ابلاغ نشده است."، این درست است اما این مسئله تصویب شده است و من دیروز آن را امضا کردم و دستگاه‌ها این مصوبه را ابلاغ می‌کنند.

روحانی همچنین  با اشاره به مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی درباره ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز داشت: شورای‌عالی امنیت ملی اختیارات زیادی به این ستاد داده و تأکید کرده مصوبات این شورا به‌منزله تصمیم شورای‌عالی امنیت ملی است. رهبری آن را تأیید کردند و کمک بزرگی در این زمینه به ما کردند. اکنون دست ما برای انجام هر کاری باز است.

وی با اشاره به میزان مداخله دولت در جامعه برای مقابله با کرونا گفت: دولت مداخله بزرگی کرده است؛ یک ماه است مدارس، دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده‌ایم و 15 روز دیگر هم تعطیل است. 45 روز مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده‌اند که هیچ جای دیگری در دنیا این کار انجام نشده است. هرچند می‌دانستیم کرونا خطر زیادی برای دانش‌آموزان و دانشجویان ندارد ولی برای عدم انتقال این ویروس، این کار را کردیم.

روحانی ادامه داد: تعطیلات در دنیا 15روزه بوده است ولی در بخش آموزشی حداقل 45 روز را تعطیل کردیم. در زمینه ادارات هم به وزارتخانه‌ها اعلام کردیم هر کس مرخصی نیاز دارد با دست‌ودلبازی این مرخصی را بدهند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه در موضوع کنترل  اجتماعات، کار بزرگی در کشور انجام شد، تصریح کرد:  از علما و مراجع تشکر می‌کنیم، اینها تحجر را شکستند. کرونا نشان داد در فقه و حوزه ما تحجر وجود ندارد و علم با دین یکی است. تعطیلی نمازجمعه آسان نیست. این‌که اماکن متبرکه آن هم مانند مشهدالرضا(ع) و حرم حضرت معصومه(س) و شاهچراغ بسته شوند، کار آسانی نیست ولی به‌خاطر سلامت مردم و این‌که علم می‌گوید "بستن امروز برای سلامتی و صحت مردم ضروری است"، انجام شد.

وی اضافه کرد: این را ائمه می‌خواهند و می‌گویند زیارت مستحب و سلامت مردم واجب است. این‌که درب مسجد و اماکن متبرکه بسته شود، کار آسانی نیست ولی وظیفه واجب بوده است. همان‌هایی که زیارت را مستحب کردند، بستن را برای مردم واجب کردند. البته دل‌ها باید متصل باشند و همه مردم باید متوجه اماکن متبرکه باشند.
وی با تأکید بر اینکه در مسیر معنویت فاصله معنا ندارد، بیان کرد: ان‌شاءالله سال خوبی خواهیم داشت. سال سختی را داشتیم ولی سال پرافتخاری را پشت‌سر گذاشتیم. به ملت ایران به‌خاطر قدرت، مقاومت، ایستادگی‌شان، احترام‌شان به سردار بزرگ‌شان، احترام‌شان به عزیزانی که در حادثه هواپیما و بدرقه آن عزیز از دست رفتند، مردم فداکاری که خود را با جامعه یکی دانستند و در همه جا حضور یافتند، تبریک می‌گویم.

روحانی با تأکید بر اینکه "ان‌شاءالله در سال 99 خداوند برکت، رحمت و شفای خود را برای بیماران و همه کسانی که بستری هستند، نازل و کمک کند که از این روزهای سخت عبور کنیم"، گفت: از آغاز سال، دولت با همه وجود آماده است. جمعه هم سر کار هستیم اما اولین روز کاری ما شنبه است که ستاد ملی کرونا است. دولت یکشنبه تشکیل جلسه می‌دهد هرچند عید مبعث خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه "ما دولتیان سر کار هستیم و عزیزان در خانه باشند"، اظهار داشت: اگر جایی سخت‌گیری بر مردم می‌شود، مردم ببخشند. بررسی‌ها در خروجی استان‌ها شروع شده که ضروری است. ممکن است اقدامات دیگری هم انجام دهیم. از محققانی که در این روزها برای داروی جدید تلاش می‌کنند و از شرکت‌های دانش‌بنیان تشکر می‌کنیم. از فعالان فضای مجازی تشکر می‌کنیم.

وی گفت: فضای مجازی، فضای اتصال مردم است و  این روزها موجب دوری از فضای حقیقی و فعالیت در فضای مجازی شده است. رسانه‌ها وظیفه خطیری را بر دوش داشتند، امسال در همه صحنه‌ها فعال بودند، در تشییع سردار فعال بودند و صحنه‌های مهمی را ثبت کردند. رسانه ملی بار مهمی بر دوشش است و در این روزها یک بال برای مبارزه با کرونا خود صداوسیما است.

روحانی در پایان یادآور شد:  صداوسیما بار مهمی بر دوش دارد و خدمت بزرگی انجام داده است، امیدواریم با برنامه‌های خود مردم را شاد کند. از روزنامه‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی تشکر می‌کنم و برای آنها آرزوی سال خوبی را داریم. امیدواریم سال آینده سال میمون و مبارکی برای مردم باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه