شمانیوز
کد خبر : 945003

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا: حضور نیرو‌های بیگانه را عامل تنش، بی ثباتی و ناامنی عنوان کرد.

به گزارش شمانیوز: «سید عباس موسوی» پیش از ظهر دوشنبه در نشست ویدئوکنفرانسی با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی درباره ادعای وزیر خارجه آمریکا درباره گشت‌زنی نیرو‌های مسلح ایران در منطقه گفت: حضور نیرو‌های بیگانه به ویژه آمریکایی را عامل تنش، بی ثباتی و ناامن می‌دانیم. حضور آن‌ها غیرمشروع و غیرقانونی است. اینجا منطقه ماست و اگر قرار است نیرو‌های مسلح ما گشت‌زنی کنند، باید بدون مانع باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه، حضور نیرو‌های آمریکایی را مانع گشت‌زنی قانونی نیرو‌های مسلح ایران دانست و اظهار داشت: این مساله موجب واکنش نیرو‌های ما شد. هزاران سال است که ایران در این منطقه است و امنیت منطقه توسط ایران و کشور‌های منطقه به ویژه عمان که در تنگه هرمز قرار دارد، تامین می‌شود.

موسوی ادامه داد: همانطور که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح شد، از نیرو‌های بیگانه که نامشروع در منطقه قرار دارند اولا می‌خواهیم در منطقه نباشند و ثانیا مقررات عبور و مرور را رعایت کرده و نیرو‌های ما را مجبور به هشدار و تذکر نکنند. آن‌ها با هر نیتی که در منطقه هستند، می‌خواهیم هرچه زودتر منطقه را ترک کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ادعای آمریکا مبنی بر ایجاد تنش دریایی در خلیج فارس از سوی نیرو‌های ایرانی و توقیف صورت گرفته، گفت: در مورد توقیف خبری نشنیده‌ام، اما طبیعی است که نیروی دریایی ایران گشت‌های معمولی دارد و اگر با مورد مشکوکی مواجه شود با آن‌ها گفتگو خواهد کرد.

اینستکس؛ همه تعهد اروپایی‌ها نیست
موسوی درباره آخرین تحولات رخ داده در حوزه اینستکس و خبر عقب نشینی کشور‌های اروپایی از ادامه عملی کردن این سازوکار و اینکه آیا گسترش این سازوکار باعث بازگشت ۵ گام هسته‌ای ایران خواهد شد یا خیر، گفت: اینستکس مقدمه‌ای بر انجام تعهدات گسترده اروپا است و اروپا باید همه تعهدات خود را در حوزه‌های مورد نظر تهران انجام دهد. درباره عقب نشینی اروپا چیزی نشنیده ام، اما باز هم تکرار می‌کنم منتظر آن‌ها نخواهیم بود. باید توازنی بین حقوق و وظایف ما در حوزه برجام صورت بگیرد تا ایران اقدامات برگشت پذیر خود را آغاز کند.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه، درباره گزارش و اظهارات گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران درباره تبعیض در آزادی زندانیان بیان کرد: من این گزارش‌ها و حرف‌ها را رد می‌کنم چرا که تا اواسط فروردین ۹۵ هزار زندانی، داخل زندان‌ها با بررسی قضات مستحق مرخصی تشخیص داده شدند و بسیاری مرخصی‌شان هم تمدید شده است و میان زندانیان ایرانی و داخلی تبعیض قائل نشدند و حتی برخی از زندانیان که مبتلا به بیماری هم نبودند برای عدم ابتلا مرخصی داده شد.

وی افزود: هنوز هم بررسی‌ها ادامه دارد تا اگر افرادی شامل گرفتن مرخصی می‌شوند یا می‌توانند آزاد شوند از این حق استفاده کنند وگر نه صحبت‌هایی که از تبعیض می‌شود را قبول نداریم.

کرونا و تغییر اولویت‌های کشور‌ها
موسوی درباره همکاری‌های منطقه‌ای در دوران کرونا به ویژه طرح ایران در این باره یادآور شد: از جمله فرصت‌هایی که کرونا در کنار تهدیداتی که برای ما در دنیا شده است، قدری نزدیک شدن مواضع و دیدگاه‌های کشور‌های مختلف و تغییر اولویت‌هایشان بوده است. ما رگه‌هایی از این مساله را در منطقه مشاهده می‌کنیم، ایران همیشه آماده همکاری با کشور‌های منطقه به ویژه منطقه خلیج فارس بوده که وارد گفتگو و همکاری شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران طرح‌های مختلفی در این باره تهیه و آماده کرده است، عنوان کرد: ما این طرح‌ها را به آن‌ها اعلام کرده و گفته‌ایم آماده مذاکره بدون پیش‌شرط هستیم. با وجود آنکه وضعیت بهداشت جهانی نامعلوم است، اما با توجه به اینکه برای ایران همکاری اولویت دارد اگر کشور‌های خلیج فارس به ویژه آن یکی، دو کشوری که سوتفاهم دارند، ایران آماده است در هر سطح و در هر شرایطی وارد تعامل و گفتگو با آن‌ها شود.

وی درباره سرانجام پاسخ به نامه ایران از سوی کشور‌های خلیج فارس گفت: نامه‌ای که رئیس‌جمهوری نوشتند و تماس‌هایی که بعدا انجام شد و رفت و آمد‌هایی که صورت گرفت، طرف‌های مقابل اعلام کردند در حال بررسی طرح ایران درخصوص طرح هرمز هستند که گفتیم آماده‌ایم جمعی یا تک تک با آن‌ها گفتگو کنیم. منتظر هستیم این آمادگی از سوی طرف مقابل ایجاد شود.

آمریکا قصد دارد افکار عمومی جهانی را از تروریسم اقتصادی منحرف کند
موسوی درباره پایان تحریم‌های تسلیحاتی براساس برجام و تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی اظهار داشت: از عجایب و طنز‌های روزگار آن است که دولت قانون‌شکن ناقض برجام، همچنان به نقض خود ادامه می‌دهد و دیگران را وادار می‌کند قطعنامه مشروع شورای امنیت را نقض کنند، ولی این قطعنامه را پیگیری می‌کند. آمریکا می‌خواهد اذهان عمومی دنیا را از تروریسم اقتصادی که ایجاد کرده‌اند، منحرف کنند.

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه آن‌ها با آتش‌افروزی و اتهام‌زنی می‌خواهند ایران را از حقش محروم کنند، تصریح کرد: دلیلی ندارد شورای امنیت قطعنامه خود را تمدید و نقض کند. اقدام آمریکا خلاف و گزاف است ضمن اینکه آمریکا نباید نگران وضعیت ما باشند. اگر نگران هستند، به آن‌ها توصیه می‌کنیم فروش دیوانه‌وار و حریصانه به کشور‌های جهان به ویژه منطقه که اثرات منفی به همراه داشته است را قطع و پایان دهند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه