شمانیوز

یادداشت وارده/ توفیق علائی، نویسنده و روزنامه نگار

پانزدهم دیماه سال ۱۳۹۸ نمایندگان عراق، قانون اخراج نیروهای خارجی و اشغالگر مستقر در عراق را تصویب و برای اجرا به دولت دادند. پس از آن نیروهای آمریکایی در رد این اقدام و به قصد انتقام، با به کارگیری گروه های تروریستی و باندهای نقابدار جوکر و همچنین حمایت مالی وسیع شیطنت خود را آغاز کردند.

 

اقدام امریکا در حمایت از خرابکاران و باندهای مزدور جوکر در پاسخ به قانون اخراج نیروهایش از خاک عراق نشان داد که ایالات متحده آمریکا، هیچ احترامی نه به استقلال دولت عراق و نه به ملت عراق گذاشته و همه قوانین بین الملل و حقوق بشر را زیر پا گذاشتند.

 

البته این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که در همه دولت ها و پارلمان عراق در طول این سالها، مهره های دست نشانده آمریکا بسیار زیرکانه با تصویب برخی از قوانین و مصوبه ها، دست آمریکایی ها در خیلی از موارد باز گذاشته و با نفوذ در همه وزارتخانه های کلیدی، منافع خود را تامین کرده اند.

 

همچنین سفارت آمریکا در بغداد، در اغتشاشات ماه های اخیر در بغداد و شهرهای مختلف عراق، با تزریق مزدوران خود و صرف هزینه های مالی، در گرم نگه داشتن اغتشاشات نقش بزرگی را ایفا، در حدی که تظاهراتی که در ابتدا به عنوان اعتراض به فساد اقتصادی و اداری برخی از مسئولین و وزارتخانه‌ها و بیکاری آغاز شد در نهایت به اغتشاش و درگیری داخلی منجر شد.

 

پس نتیجه میگیریم ایالات متحده آمریکا طرحی جدی برای تحت سلطه گرفتن قابلیت‌ها و منابع ملت عراق را در سر می پروراند. اما در مقابل اقدامی جدی از دستگاه دیپلماسی عراق نمی بینیم تا با استفاده از شیوه‌های رسمی در مقابله با دولت آمریکا اقدامی کرده باشد.

 

به همین دلیل است که می بینیم آمریکایی ها برای خارج کردن نیروهایش از عراق و توقف تحرکاتش در این کشور جدّیت ندارد و همچنان به اقدامات تروریستی خود در شهرهای مختلف عراق البته به صورت غیر مستقیم و به وسیله تروریست های داعشی ادامه میدهد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied