شمانیوز
کد خبر : 946975

پس از انصراف «عدنان الزرفی» نخست وزیر مکلف قبلی، «برهم صالح» رییس جمهوری عراق به درخواست فراکسیون های عمده شیعه امروز پنجشنبه با حضور «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان و «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی و جمعی از نمایندگان پارلمان، مصطفی الکاظمی را مامور تشکیل دولت جدید کرد تا جانشین «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور کنونی شود.

به گزارش شمانیوز و به نقل از برترین ها: پس از انصراف «عدنان الزرفی» نخست وزیر مکلف قبلی، «برهم صالح» رییس جمهوری عراق به درخواست فراکسیون های عمده شیعه امروز پنجشنبه با حضور «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان و «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضایی و جمعی از نمایندگان پارلمان، مصطفی الکاظمی را مامور تشکیل دولت جدید کرد تا جانشین «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور کنونی شود.

 

موضع نخست‌وزیر جدید عراق درباره ایران و آمریکا

 

مصطفی الکاظمی که پس از انصراف عدنان الزرفی امروز پنجشنبه رسما از سوی برهم صالح رئیس جمهور عراق مامور تشکیل دولت جدید این کشور شد، در سخنانی متعهد شد برای تشکیل دولتی تلاش کند که بیانگر خواسته های مردم عراق باشد و مطالباتشان را در اولویت قرار دهد.

الکاظمی در بیانیه کوتاه خاطر نشان کرد با مامور شدن من برای تشکیل دولت عراق، در برابر ملت شریف تعهد می دهم که برای تشکیل دولتی که خواسته ها و مطالبات آنها را در اولویت قرار دهد، فعالیت کنم. وی همچنین قول داد دولتش برای محافظت از حاکمیت وطن و حفظ حقوق و نیز برای حل بحرانها و حرکت رو به جلوی چرخ اقتصاد فعالیت کند.

برهم صالح رئیس جمهور عراق در خلال مراسم مکلف شدن مصطفی الکاظمی برای تشکیل دولت که با حضور اکثریت رهبران گروههای سیاسی در کاخ السلام بغداد برگزار شد، اظهار داشت مدت زمان طولانی برای تشکیل دولت جدید از بین رفت و واقعیت آن را تحمیل کرد.

مامور شدن مصطفی الکاظمی از سوی برهم صالح رئیس جمهور عراق با تشکیل دولت جدید با واکنش‌های جهانی روبرو شده است.

 

موضع نخست‌وزیر جدید عراق درباره ایران و آمریکا

 

واکنش آمریکا به پیشنهاد نخست وزیری الکاظمی

وزیر امور خارجه آمریکا پس از آن که کابینه مصطفی الکاظمی موفق شد از پارلمان رأی اعتماد بگیرد، با نخست‌وزیر جدید عراق تلفنی گفت‌وگو کرد. پمپئو گفت: آمریکا از نخست‌وزیری «الکاظمی» استقبال می‌کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر جدید عراق تصریح کرد، واشنگتن به منظور کمک به موفقیت دولت جدید بغداد، معافیت ۱۲۰ روزه‌ای را به عراق برای ادامه واردات برق از ایران اعطا خواهد کرد.

تبریک سفیر ایران به نخست‌وزیر جدید عراق

سفیر ایران در بغداد برای دولت جدید عراق آرزوی موفقیت کرد. ایرج مسجدی با اشاره به موفقیت مصطفی الکاظمی در گرفتن رای اعتماد از پارلمان عراق به عنوان نخست وزیر جدید این کشور در صفحه توییتر خود نوشت : «‌تبریک به جناب آقای مصطفی کاظمی و وزرای ایشان . تبریک به پارلمان عراق در جهت رای اعتماد به اکثریت کابینه. آرزوی موفقیت دولت در خدمت به مردم شریف عراق. آرزوی سعادت برای دوملت ایران و عراق.»

استقبال سازمان ملل از انتخاب الکاظمی

هیئت مساعدت سازمان ملل متحد برای عراق (UNAMI) نیز از نخست‌وزیری الکاظمی استقبال و اعلام کرد: «از تلاش مداوم عدنان الزرفی طی هفته‌های گذشته قدردانی و از تعین مصطفی الکاظمی برای تشکیل کابینه جدید، استقبال می‌کنیم». در این پیام، تأکید شد: «حجم مشکلاتی که در حال حاضر، عراق با آن روبروست، مستلزم رهبری یکپارچه است که با عزم فوری، وارد عمل شود».

 

موضع نخست‌وزیر جدید عراق درباره ایران و آمریکا

 

رئیس پارلمان عربی از تشکیل کابینه جدید عراق استقبال کرد

«مشعل بن فهم السلمی» رئیس پارلمان عربی از تشکیل کابینه جدید در عراق به ریاست مصطفی الکاظمی استقبال کرد. وی تاکید کرد: امنیت عراق و ثبات این کشور بخش جدایی ناپذیر از امنیت کشورهای عربی است.

مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق امروز بر حمایت خود از مصطفی الکاظمی برای تشکیل دولت جدید عراق تاکید کرد بر اساس این گزارش، بارزانی در تماس تلفنی با الکاظمی بر حمایت خود از ماموریتش تاکید کرد.

ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی به مامور شدن مصطفی الکاظمی برای تشکیل دولت جدید عراق در پی انصراف عدنان الزرفی از اعضای اصلی این ائتلاف واکنش نشان داد. ائتلاف النصر تاکید کرد مصطفی الکاظمی شخصیتی قدرتمند است و قادر به تشکیل دولت در مدت زمان تعیین شده خواهد بود.

موضع کاظمی درباره آمریکا و ایران

کاظمی روابط خوبی با غرب و آمریکا داشته و با حمایت و پشتیبانی آنها توانسته سازمان اطلاعات این کشور را اصلاح کند. از سوی دیگر با ایران نیز روابط خوبی داشته به طوریکه در دوره ریاستش بر سازمان اطلاعات عراق، اقدام به حذف بخش ایران در سازمان امنیت و اطلاعات عراق کرد که سازمان سیا در 2004 ایجاد کرده بود.

نخست وزیر جدید مامور تشکیل کابینه در دوران فعالیت رسانه‌ای خود همواره از ایران به نیکی یاد کرده و در آخرین اظهارات منتسب به او در اوائل اکتبر 2016 از تهران و رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان عامل صلح جهانی نام برده است.

درباره نقش کاظمی در ترور سردار قاسم سلیمانی و نیز ابومهدی مهندس و یا کوتاهی وی در این مسیر، اظهاراتی مطرح شده اما خود او این موضوع را قویاً تکذیب و عنوان کرده که اساساً اطلاعی از این عملیات نداشته است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه