شمانیوز
شما نیوز

پمپئو هم از کاخ سفید رفتنی شد

روزنامه واشنگتن پست روز جمعه نوشت: دونالد ترامپ به تازگی مایک پمپئو را برای ترک وزارت امور خارجه آمریکا و حضور در انتخابات مجلس سنا تشویق کرده‌است.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه نوشت: اما پمپئو درخواست ترامپ برای حضور در انتخابات مجلس سنا را رد کرده است. ترامپ در دو هفته گذشته در مورد این موضوع با پمپئو در کاخ سفید صحبت کرده و به وی گفته شما قطعا می توانید کرسی را (در مجلس سنا) برای جمهوریخواهان حفظ کنید. اصرار ترامپ برای انتقال پمپئو به مجلس سنا در حالی است که برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد که جمهوریخواهان در انتخابات پاییز اکثریت و برتری خود را در سنا از دست بدهند و حتی یک کرسی در این مجلس توسط پمپئو از ایالت کانزاس می تواند نقش کلیدی در بازی قدرت ایفا کند. 


با نزدیک شدن به انتخابات مجلس سنا آمریکا در پاییز سال جاری، ترامپ به طور مرتب از میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا و سایر مشاوران سیاسی در مورد بدتر شدن چشم انداز سیاسی جمهوریواهان در سنا گزارش دریافت می کند. 


جمهوریخواهان هم اکنون در سنا  ۵۳ کرسی و دموکرت ها ۴۷ کرسی دارند. 


جمهوری‌خواهان معتقدند اگر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در انتخابات سنا در ایالت کانزاس به نمایندگی از آن‌ها شرکت کند، قطعاً به پیروزی دست خواهد یافت؛ اما خودش می‌گوید در این انتخابات شرکت نمی‌کند.


پمپئو نماینده کنگره بود و در دولت ترامپ پیش از قرار گرفتن در جایگاه وزارت خارجه ، ریاست سازمان سیا را بر عهده داشت. 


مک‌دانل رهبر جمهوریخواهان در سنا بعد از آن که سال گذشته پت رابرتز سناتور همحزبی قصد خود را برای بازنشسته شدن اعلام کرد ، از پمپئو خواسته بود برای کسب کرسی مجلس سنا وارد میدان شود تا بتوانند اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا را حفظ کنند.


کابینه ترامپ همواره با کناره گیری و یا برکناری اعضا مواجه بود به طوری که پیش از این «جان بولتون» مشاور امنیت ترامپ نیز از کاخ سفید اخراج شد.  


مایک پمپئو از آوریل ۲۰۱۸ میلادی (اردیبهشت ۱۳۹۷) بعنوان هفتادمین وزیرخارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ عهده دار این سمت شد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied