شمانیوز

یک خبرنگار آمریکایی در مصاحبه‌ای با پایگاه اسپوتنیک گفته که سردار قاسم سلیمانی نقشی محور در مبارزه با گروه تروریستی داعش داشت.

یک روزنامه‌نگار آمریکایی در مصاحبه‌ای با رادیواسپوتنیک گفته سردار قاسم سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «نقشی محوری» در مبارزه با داعش داشته است. 

اس‍وتنیک به نقل از«کی پریتسکر» نوشته است: «در اکثر تاریخ آمریکا ما فقط به دلیل منافع خودمان و برای افزایش دامنه نفوذمان به کشورها حمله کرده و دولت‌هایی را که دوست نداشته‌ایم سرنگون کرده‌ایم. درباره قاسم سلیمانی هم همینطور است.»

وی در ادامه گفت: «او ژنرالی بود که در مبارزه با داعش در عراق و پیشبرد منافع امنیتی ایران در منطقه نقش محوری داشت.» او در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد امپریالیسم آمریکا در بیرون از مرزهایش به فقر در داخل این کشور ارتباط دارد.

«اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر بامداد سه‌ شنبه به وقت تهران اعلام کرد که حمله پهپادی آمریکا در ماه ژانویه به نزدیکی فرودگاه بغداد- که به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همرانشان منجر شد، نقض قوانین بین‌‎المللی است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید کرد که اقدام آمریکا در ترور فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران «غیر قانونی» و «نقض قوانین بین‌المللی» محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: آمریکا در توجیه هدف قرار دادن خودروی حامل سردار سلیمانی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد، دلایل و مدارک کافی مبنی بر اینکه منافع آن مورد حمله قرار گرفته یا در معرض حمله قرار دارد، ارائه نکرده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل تصریح کرد: جهان در یک مقطع زمانی حساس و دشوار و نقطه عطف احتمالی در رابطه با استفاده از پهپادها قرار دارد، لذا شورای امنیت سازمان ملل متحد در این خصوص تحرکی از خود نشان نمی‌دهد و جامعه جهانی، عمدی یا غیر عمدی، سکوت در پیش گرفته است.

کالامارد قرار است نتایج گزارش خود در این زمینه را روز پنجشنبه به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کند تا کشورهای عضو آن را مورد بررسی قرار دهند. آمریکا دو سال پیش از عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد و اکنون عضو آن نیست.

گزارشگر ویژه سازمان ملل چند ماه پیش نیز با انتشار پیام‌های توئیتری در این رابطه گفته بود که «ترور هدفمند قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس غیرقانونی و نقض قوانین حقوق بین‌الملل است».

بامداد سیزدهم دی‌ماه سال گذشته، سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای حشد شعبی و تنی چند از دیگر اعضای این سازمان در حمله پهپادی نیروهای تروریست آمریکایی که به‌دستور شخص ترامپ صورت گرفت، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد به شهادت رسیدند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied