شمانیوز
کد خبر : 955467

اسماعیلی خبر داد؛

بیست و نهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در بیست و نهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (سه‌شنبه بیست و چهارم تیرماه) برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه شرایط کرونایی تداوم پیدا کرده و آمار جانباختگان این بیماری افزایش یافته است، اینجانب به نمایندگی از قوه قضاییه بار دیگر از تلاش کادر پزشکی و پرستاری کشور قدردانی می‌کنم و ثانیا از مردم خوب و فهیم ایران اسلامی موکدا تقاضا می‌کنم که دستورالعمل‌های پزشکی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله فیزیکی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: به صاحبان صنوف و فعالان اقتصادی که برای معیشت خود اجازه فعالیت دارند توصیه می‌کنم که حتما در محل فعالیتشان تمامی دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا زنجیره انتقال کرونا قطع شود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: قوه قضاییه در شرایط فعلی بنا را بر آن گذاشته که که با دستورالعمل درون سازمانی و دستورالعمل وزارت بهداشت به گونه‌ای رفتار کند که در انجام مأموریت‌ها خللی ایجاد نشود و هیچ تهدیدی سلامتی مراجعین را در بر نگیرد.

اسماعیلی تصریح کرد: در این راستا اقدامات مهمی انجام شده و فعال‌ سازی سامانه نوبت دهی خدمات قضایی از جمله این برنامه‌ها است و با راه‌اندازی این سامانه افراد می‌توانند از محل سکونت خود نوبت بگیرند و در زمان مقرر مراجعه کنند، همچنین فعال سازی سامانه نوبت دهی اجرای احکام هم از دیگر برنامه‌ها است و در این سامانه اصحاب پرونده می‌توانند از خانه خود وقت بگیرند و در زمام مقرر به آنجا مراجعه کنند.

وی ادامه داد: سامانه خودکاربری برای وکلا، کارشناسان و نمایندگان حقوقی، برگزاری دادگاه‌های الکترونیک به صورت ویدئو کنفرانس برای اجتناب از حضور، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها توأم با گسترش فعالیت‌ها و اقدامات بهداشتی در زندان‌های کشور از جمله دیگر برنامه‌های قوه قضاییه است و ما برای نظام زندان‌بانی در کشور‌های مختلف الگوسازی کردیم.

اسماعیلی با اشاره به مرخصی مجدد زندانیان گفت: با موج دوم کرونا و تصمیم قوه قضاییه در چهارشنبه گذشته دستورالعمل مجدد اعطای مرخصی صادر شد که به تناسب وضع موجود زندانیان بتوانند از مرخصی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه محور دوم اجرای قانون مجازات، کاهش حبس است، گفت: این قانون باعث کاهش جمعیت کیفری می‌شود و پرونده زندانیان مورد بازنگزی قرار می‌گیرد و در گام اول همه واجدین شرایط از طریق سامانه احراز می‌شوند و به مرخصی می‌روند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد‌: ما روز به روز شاهد استفاده حداکثری از مجازات‌های جایگزین حبس هستیم.

اسماعیلی بیان کرد: توسعه فعالیت بهداشتی و مراقبتی با بهره‌گیری از تمام توان بهداشتی زندان‌ها با همکاری وزارت بهداشت است، همچنین بکارگیری گروه‌های جهادی در زندان‌ها از دیگر برنامه‌های ما است و اولین گروه جهادی بهداشت و درمان در زندان‌ها حضور یافتند.

وی در خصوص آزادی زندانیان گفت: آزادی ۲۵۷۴ نفر از محکومان مالی با کمک بنیاد مستضعفان صورت گرفت و بانی این امر مقام معظم رهبری بودند که هم خود پیشگام بودند و هم دیگران را به فعالیت احسان ترغیب کردند و همچنین محکومان جرایم غیرعمد که قادر به پرداخت بدهی خود نبودند توسط بنیاد مستضعفان به عنوان نهاد زیر مجموعه دفتر مقام معظم رهبری آزاد شدند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به مفاسد اقتصادی تصریح کرد: با‌رها اعلام کردیم مبارزه با مفاسد اقتصادی در زمزه اولویت‌های قوه قضاییه است و خواهد بود. همچنین بار‌ها بر مبنای اشراف دقیق قضایی چه در پرونده‌ها و گزارشات اعلام کردیم فساد سیستمی نداریم، اما اقتصاد ملی ما تحت تأثیر چند عامل است.

وی ادامه داد: تحریم‌های دشمن، برخی سوء مدیریت‌ها و سوء استفاده‌ها و اعمال مجرمانه برخی مجرمان از علل آن است و شرایط کرونا سهمی در اقتصاد داشته است و در این شرایط مبارزه و برخورد با مفاسد کلان و تلاش جهت بازگشت سرمایه بیت المال و بانک‌ها را به صاحبان اصلی آن‌ها دنبال می‌کنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: هم اکنون و در همین ساعت در شعبه اول ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی یک پرونده در حال رسیدگی است، در شعبه دوم هم پرونده‌ای دیگر در حال دادرسی است و پرونده اکبر طبری هم در حال رسیدگی است. همچنین تحقیق پرونده پتروشیمی در حال انجام است و هفته آینده در شعبه چهارم مفاسد اقتصادی برگزار خواهد شد.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه مردم اطمینان داشته باشند که قوه قضاییه با مفاسد اقتصادی بدون تعارف برخورد می‌کند، گفت: مردم مراقب باشند که در دام توطئه دشمن نیفتند، چراکه دشمن به دنبال آن است که وانمود کند فساد در حال انجام است، اما نظام با آن مقابله می‌کند.

وی درباره حوزه ارزی گفت: هنوز برای بازگشت ارز زمان است و متخلفان بپرهیزند از آن که تعلل آن‌ها منجر شود که قوه قضاییه به دنبال آن‌ها برود. هم اکنون هماهنگی خوبی میان قوا است. ما معطل نشدیم که پایان مهلت فرا برسد، بلکه مقدمات کار در دادسرا با همکاری بانک مرکزی، اطلاعات سپاه انجام شده و قانون شکنانی که در این شرایط دنبال سودجویی باشند، شدیدا تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

اسماعیلی درباره جزئیات دادگاه اخلال ارزی ۶۰ میلیون یورویی گفت: نخستین جلسه دادگاه اخلال ارزی ۶۰ میلیون یورویی در شعبه دوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران ارزی و مفسدان اقتصادی و به ریاست قاضی زرگر برگزار شد.

وی افزود: ۸ متهم پرونده به بهانه واردات کالا، ۶۰ میلیون یورو ارز مبادله‌ای از بانک دریافت کرده و بدون وارد کردن کالایی به کشور، این مبلغ ارز را در بازار آزاد به فروش رسانده و سود حاصله را میان خود تقسیم کرده بودند.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به مصوبات ستاد کرونا گفت: مصوبات ستاد کرونا برای بخش‌های مختلف و دستگاه‌های اجرایی و موسسات عمومی لازم الاجرا است. در حوزه برگزاری مجالس از نیرو‌های انتظامی و پلیس نظارت بر اماکن عمومی خواسته‌ایم که از برپایی مجالس عروسی و عزا جلوگیری به عمل آید، اما ما ابتدا از خود مردم می‌خواهیم مراقبت کنند و در کنار مراعات عمومی با قانون شکنان برخورد می‌کنیم.

اسماعیلی با اشاره به تأیید حکم اعدام سه نفر در دیوان عالی کشور گفت: آنچه که از ناحیه همکاران قضایی اعلام شده این است که حکم بعد از فرجام خواهی متهمان تأیید و به دادسرا اعاده شده است، اینکه حکم اجرا شود یا خیر، بستگی به اجرای احکام دارد و ممکن است در این فرآیند اعمال ماده ۴۷۷ یا هر اقدام دیگری انجام شود تا نتیجه آن با تغییر مواجه شود.

وی ادامه داد: تأیید حکم صحت دارد، اما درباره مطالبی که در رسانه‌ها منتشر شده باید بگویم که در این پرونده خدای متعال کمک کرد که جنایات آن‌ها برملا شد. آن‌ها عناصر اصلی اغتشاشات بودند، اما در صحنه اغتشاشات دستگیر نشدند. دو نفر از آن‌ها در صحنه دزدی مسلحانه دستگیر شدند و در حال دزدی بودند و بعد از دستگیری مشخص شد در گوشی موبایل این افراد صحنه‌هایی که خود بانک را آتیش زدند و اقدامات خرابکارانه‌ای را انجام دادند مشخص شد. آن‌ها این فیلم‌ها را به خبرگزاری‌‌های خارجی ارسال کرده بودند و به دست خودشان بهترین مستندات را ضبط کرده بودند و در جلسات دادگاه اقرار کردند.

اسماعیلی گفت: ۴ نفر در این پرونده اعلام وکالت کردند و یکی از آن‌ها با مجرم فامیل بود و تمام وکلا از موکلان خود دفاع کردند، جلسات دادگاه فیلمبرداری شده است و مستندات وجود دارد.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: عجیب است آقایی که به عنوان وکیل می‌گوید حق دفاع نداشته، وکیلی خود خوانده است و هنوز فرم وکالت را اعطا نکرده است، بعد از تأیید حکم توسط دیوان عالی کشور به اجرای احکام نامه نوشته و ببینید چه فضاسازی رسانه‌ای را انجام داده است.

وی گفت: مجددا از هفته گذشته دستورالعمل استفاده از پروتکل‌های بهداشتی را ابلاغ کردیم، اما سامانه تأیید اوقات مشخص شده و می‌توانند در زمان مقرر بیایند.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به پروتکل‌های بهداشتی در جامعه گفت: مردم باید حتما پروتکل‌ها را رعایت کنند. اگر مردم قانع شوند آن‌ها رعایت می‌کنند، چه کسی باور می‌کرد روز ۱۳ فروردین کسی از خانه‌اش بیرون نیاید، هم اکنون هم باید مردم قانع شوند ما مصوبات ستاد کرونا را لازم الاجرا می‌دانیم و با کسانی که آن را نقض کنند، برخورد می‌کنیم.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به پرونده مهدی جهانگیری گفت: دادگاه به اتمام رسیده و حکم صادر شده است، اما چون حکم قطعی نیست، اعلام نتیجه و جزئیات اتهامات را باید به قطعیت حکم موکول کرد.

در حال تکمیل...

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید

آنچه دیگران میخوانند :
    
    روی خط رسانه