`
شمانیوز
شما نیوز

فرزندان جو بایدن + تصاویر

جو بایدن از سال ۱۹۷۲ شش دوره سناتور منتخب ایالت دلاور بوده است. اولین بار در سال ۱۹۸۸ برای ریاست جمهوری وارد میدان رقابت شد، اما وقتی جو بایدن متهم شد که متن یکی از سخنرانی‌هایش کپی‌برداری از سخنرانی نیل کیناک، رهبر وقت حزب کارگر بریتانیا بوده است، این اتهام را پذیرفت و از انتخابات کنار کشید.

جو بایدن معاون اول رئیس‌جمهوری سابق ایالات‌متحده، امسال برای سومین بار به‌عنوان نامزد حزب دموکرات وارد کارزار انتخابات شد.

به گزارش بی بی سی، او این بار در بین نامزد‌های حزب دموکرات از همه شناخته‌شده‌تر و محبوب‌تر بود.

بایدن ۷۷ ساله هرچند در رأی‌گیری مقدماتی آیووا و نیوهمشایر چندان درخشان عمل نکرد، اما به‌تدریج با موفقیت‌های پی‌درپی، پیروز شد.

با اینکه اوباما او را «بهترین معاون اول رئیس‌جمهور که ایالات‌متحده داشته است» نامیده، عملکرد چهار دهه فعالیت‌های سیاسی جو بایدن انتقاد‌هایی نیز به دنبال داشته است. اما جو بایدن کیست و چه برنامه‌ای دارد؟

بایدن در سال ۲۰۰۸ برای نامزدی حزب دموکرات وارد فعالیت انتخاباتی شد، اما بعد از نامزدی کنار کشید و به تیم اوباما پیوست.

حضور هشت‌ساله‌اش در کاخ سفید در دوران اوباما به او امکان داده از دستاورد‌های دوران اوباما ادعای سهم داشته باشد. از جمله مهم‌ترین این دستاورد‌ها تصویب طرح درمان همگانی، مشوق‌های اقتصادی و اصلاح نظام مالی بوده است.

رابطه همراه با احترام و ستایش او و اوباما- مردی که او را بار‌ها برادر نامیده است- احتمالاً موجب محبوبیت او در میان رأی‌دهندگان سیاه‌پوست ایالات‌متحده شده است.

 

جو بایدن، مردی از طبقه متوسط و سومین تلاش برای رسیدن به کاخ سفید

جو بایدن و باراک اوباما

 

بایدن به‌عنوان سیاست‌مداری که مدت طولانی در بطن سیاست واشنگتن حضور داشته، در عرصه سیاست خارجی اعتبار زیادی داشت و می‌توانست کم‌تجربگی سیاسی اوباما را جبران کند.

حضور بایدن که او را اصطلاحاً « جو (بایدن) طبقه متوسط » هم نامیده‌اند حسن دیگری هم داشت. او توانست جمعیت رأی‌دهندگان سفیدپوست طبقه کارگر ایالات‌متحده را با اوباما همراه کند.

وقتی بایدن در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که با ازدواج افراد هم‌جنس « هیچ مشکلی ندارد »، در تیتر اول رسانه‌ها قرار گرفت. او با اظهارنظر در این مورد حتی از خود اوباما که هنوز نظر رسمی‌اش درباره رسمیت ازدواج افراد هم‌جنس اعلام نکرده بود، جلو زد. اوباما در نهایت نظرش را یک روز بعد از بایدن اعلام کرد.

حمایت و همکاری نزدیک بایدن طی دو دوره ریاست جمهوری اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست ایالات‌متحده آمریکا اوج ۴۰ سال فعالیت‌های سیاسی او بوده است.

جو بایدن، مردی از طبقه متوسط و سومین تلاش برای رسیدن به کاخ سفید

 

بایدن از سال ۱۹۷۲ شش دوره سناتور منتخب ایالت دلاور بوده است. اولین بار در سال ۱۹۸۸ برای ریاست جمهوری وارد میدان رقابت شد، اما وقتی متهم شد که متن یکی از سخنرانی‌هایش کپی‌برداری از سخنرانی نیل کیناک، رهبر وقت حزب کارگر بریتانیا بوده است، این اتهام را پذیرفت و از انتخابات کنار کشید.

حضور طولانی‌مدتش در عرصه سیاست خوراک زیادی در اختیار منتقدان برای حمله به او قرار داده است.

در سال‌های اول حرفه سیاسی‌اش، با یک جدایی خواه نژادی اهل جنوب در مخالفت با رای دادگاهی که دستور به اختلاط نژادی در اتوبوس‌های مدرسه داده بود، موضعی مشترک داشت.

بایدن در مقام رئیس کمیته قضایی سنا در سال ۱۹۹۱ مسئولیت نظارت بر عملکرد دیوان عالی در دادرسی کلرنس توماس را بر عهده داشت. کلرنس توماس قاضی سیاه‌پوست دادگاه عالی آمریکا بود که توسط جورج بوش به این مقام انتخاب شد. او توسط آنیتا هیل به سو استفاده جنسی محکوم شد و مورد محاکمه قرار گرفت. دیوان عالی مدارک آنیتا هیل را برای اثبات اتهام کافی ندانست و قاضی توماس تبرئه شد. روند این دادگاه انتقادات شدیدی را متوجه آقای بایدن کرد.

بایدن همچنین یکی از طرفداران لایحه ضد جرم سال ۱۹۹۴ بود که به نظر بسیاری از فعالان چپ به احکام طولانی‌مدت و حبس‌های بیشتر منتهی شده است.

این بخش از سوابق انتقاد برانگیز آقای بایدن به‌عنوان دست راست آقای اوباما، باعث شده او همیشه گزینه مناسبی برای حزب دموکرات به نظر نرسد.

 

تراژدی خانوادگی

 

بایدن تجربه‌های دردناکی در زندگی خانوادگی‌اش داشته است.

جو بایدن، مردی از طبقه متوسط و سومین تلاش برای رسیدن به کاخ سفید

در سال ۲۰۱۵ بو بایدن پسر جو بایدن به دنبال ابتلا به سرطان مغز در ۴۶ سالگی درگذشت

در سال ۱۹۷۲، کمی بعد از اولین موفقیت در راه یافتن به سنا، همسر اولش نیلیا و دختر کوچکش نائومی را در تصادف رانندگی از دست داد. او در اتاق بیمارستان و در کنار دو پسر خردسالش هانتر و بو که از این تصادف جان سالم به دربرده بودند برای ورود به سنا سوگند خورد.

در سال ۲۰۱۵ بو به دنبال ابتلا به سرطان مغز در ۴۶ سالگی درگذشت. به نظر بسیاری بایدن جوان ستاره جدید صحنه سیاست ایالات‌متحده بود. او تصمیم داشت در سال ۲۰۱۶ برای نمایندگی ایالت دلاور وارد انتخابات شود.

بایدن می‌گوید پسرش بو او را به شرکت در انتخابات تشویق می‌کرد. او در فعالیت‌های انتخاباتی‌اش به هر دو تراژدی زندگی شخصی‌اش اشاره می‌کند و می‌گوید به خاطر همین تجارب شخصی است که سامان بخشیدن نظام بهداشت و درمان تا این حد برایش اهمیت دارد و در جایگاه اول اهدافش قرار می‌گیرد.

پس از فوت بو، احساسات عمومی نسبت به بایدن بسیار دلجویانه بود و شاید همین امر جایگاه او را محکم کرد. بایدن در نظر عموم مردی است مهربان با مشکلاتی که برای بسیاری خانواده‌ها قابل‌درک است.

اما این احساس‌گرمی و نزدیکی که بایدن برمی‌انگیزد، دردسر‌هایی هم برایش به دنبال داشته است. بعد از ورود به رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۰ زنان بسیاری او را متهم کردند که او به شکل ناخوشایندی آن‌ها را لمس کرده است. بعضی از این موارد با انتشار ویدئو‌هایی هم همراه بود.

بایدن که سیاست مداری خونگرم شناخته میشود در جواب به این اتهام‌ها گفت طبق عادت احساساتش را زیاد بروز می‌دهد. البته متوجه است استاندارد‌های رفتاری در این زمانه تغییر کرده‌اند. این مسئله و شیوه برخورد او باعث شده است بایدن به نظر عده‌ای نسبت به حساسیت‌های زمان معاصر بی‌تدبیر به نظر برسد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۵ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied
خبرداغ روز

    این خبر را از دست ندهید
    دیگر رسانه ها