شمانیوز

کارشناس مسائل سیاسی گفت: آمریکایی‌ها هیچ‌گونه ادعایی را در خصوص لغو کامل تحریم‌ها نداشته‌اند و اصلاً با منطق عقلانیت آنها هم سازگار نیست که بگویند ما تحریم‌ها را لغو می‌کنیم تا ایران به برجام بازگردد.

محمدصادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار سرویس سیاسی پایگاه خبری و تحلیلی شمانیوز، اظهار داشت: آمریکایی‌ها هیچ‌گونه ادعایی را در خصوص لغو کامل تحریم‌ها نداشته‌اند و اصلاً با منطق عقلانیت آنها هم سازگار نیست که بگویند ما تحریم‌ها را لغو می‌کنیم تا ایران به برجام بازگردد.

وی افزود: در طول ماه‌های اخیر که بایدن روی کار آمده، تنها تأکید بایدن و همراهان او حفظ اهرم تحریم‌ها و حتی تقویت این اهرم هم مطرح بوده است؛ بنابراین اگر آمریکا بخواهد همه تحریم‌های ما را لغو کند، گویا در این کشور انقلاب شده است و باید به عقلانیت آنها شک کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: هدف آمریکا از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، بازنگری در مفاد برجام است تا مباحث موشکی و منطقه‌ای را در آن بگنجاند و نگفته‌اند که می‌خواهند به ایران امتیاز دهند.

کوشکی یادآور شد: سابقه مذاکرات هسته‌آی آقایان ظریف و عراقچی در مذاکرات ژنو و برجام نشان می‌دهد که این دوستان به دنبال ارائه امتیاز به آمریکا هستند؛ همانطور که در مذاکرات ژنو و برجامی امتیاز داده‌اند و هیچ امتیازی نگرفته‌اند.

او با بیان اینکه دولت درصدد است تا در روزهای پایانی عمر خود تعهدات بیشتری را متوجه کشور کند، گفت: متأسفانه جریان اصلاحات باور دارد که حد ایران همان عربستان است و ورود ایران به عرصه منطقه‌ای، فضایی و نظامی در حد ایران نیست و آنها معتقدند که ما باید مانند عربستان نفت بفروشیم و تابع سیاست‌های آمریکا و اروپا باشیم.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied