شمانیوز
شما نیوز

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را بشناسید + اسامی

امروز 6 چهره سیاسی برای حضور در انتخابات 1400 ثبت‌نام کردند.

امروز 6 چهره سیاسی برای حضور در انتخابات 1400 ثبت‌نام کردند.

 

 1. وهاب عزیزی، فعال سیاسی اصولگرا و دبیرکل جبهه جهادگران ایران اسلامی
 2. محمدحسن نامی، وزیر اسبق ارتباطات در دولت احمدی‌نژاد
 3. سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه خاتم
 4. محمود زمانی قمی، استاندار یزد و ایلام
 5. حسین دهقان، مشاور نظامی فرمانده کل قوا و وزیر دفاع در دولت یازدهم
 6. محمد زارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات

 

چهره‌های سیاسی بودند که امروز یعنی اولین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 1400 با حضور در وزارت کشور ثبت‌نام کردند. 

 

21 اردیبهشت 1400 ساعت 18:02 (1 ساعت پیش)

 

 • پایان اولین روز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری

درب‌های ورودی وزارت کشور به روی داوطلبان بسته شد. آمار نهایی روز نخست تا ساعتی دیگر منتشر می‌شود.

 

 

 • نه قاطع ظریف به خاتمی و حسن خمینی

اطلاع دقیق دارم که «ظریف» قاطعانه حضور در انتخابات را رد کرده است.

مصطفی فقیهی، روزنامه نگار اصلاح‌طلب و صاحب امتیاز سایت خبری انتخاب در توییتر نوشت:

خبر دیدار امروز ظهر ظریف ⁩با ⁧سیدمحمدخاتمی⁩ و ⁧سید حسن خمینی ⁩جهت اقناع وی برای پذیرش کاندیداتوری صحیح است.

اما برخلاف برخی اخبار منتشره، اطلاع دقیق دارم که «ظریف» قاطعانه حضور در انتخابات را رد کرده است.

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 17:38 (1 ساعت پیش)

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات ثبت نام کرد

 

دبیرکل حزب مردمی اصلاحات ثبت نام کرد

 

محمدزارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات مراحل ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را به پایان رساند.

محمدزارع فومنی، دبیرکل حزب مردمی اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرد.

 

او  پس از ثبت نام در نشست خبری گفت: 

یارانه ۳ میلیونی پرداخت می‌کنم. معاون اول خود را یک زن انتخاب می‌کنم. دست کسانی را که دزدی کردند کوتاه می‌کنم و سرمایه آنها را به مردم می‌دهم.

دولت من دولت مردمی است. شعار نمی‌دهم، جهادگر و انقلابی هستم. ما حکومت نظامی نمی‌خواهیم، این همه نظامی چرا جمع شده‌اند، به پادگان‌ها برگردید. داخل مملکت هستید و فرزندانتان را به خارج و آمریکا می‌فرستید و بعد هم می‌گویید مرگ بر آمریکا. یک وزیر و معاون را نمی‌گذارم سر کار بماند همه را بازنشسته می‌کنم.

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 16:54 (2 ساعت پیش)

حداقل ۵ نامزد مطرح انتخاباتی به نفع رئیسی انصراف می‌دهند

حضور آقای رئیسی موجب وحدت تمام اضلاع جریان اصولگرایی در کشور خواهد شد

محمدجواد محمدی‌نوری ، یک عضو هیئت اجرایی شورای وحدت اصولگرایان گفت: 

حداقل ۵ نامزد مطرح انتخابات ریاست جمهوری هرچند که ممکن است ثبت‌نام هم کنند و در مناظرات بمانند اما سرانجام برای وحدت همه نیروهای انقلاب به نفع اقای رئیسی کنار می‌دهند و انصراف دهند.

با دعوت فراوانی که از سیدابراهیم رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت به نظر می‌رسد که او در این انتخابات ثبت‌نام خواهد کرد. حضور آقای رئیسی موجب وحدت تمام اضلاع جریان اصولگرایی در کشور خواهد شد.|ایسنا

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 16:39 (2 ساعت پیش)

حضور ناظران شورای نگهبان در ستاد انتخابات تکذیب شد

️ از ساعتی پیش خبری در فضای مجازی دست به دست شد مبنی بر اینکه ناظران شورای نگهبان در ستاد انتخابات وزارت کشور مستقر شده اند و هر داوطلبی که شرایط و مدارک لازم طبق مصوبه شورا را ندارد از محل ثبت نام خارج می‌کنند.

️این ادعا اما از سوی محمد حسن انصاری مسوول هماهنگی امور روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کشور این خبر را تکذیب کرد و آن را از اساس دروغ دانست.|خبرآنلاین

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 16:07 (3 ساعت پیش)

تسنیم مدعی شد:

 

جلسه انتخاباتی ظریف با خاتمی و حسن خمینی

برخی منابع می‌گویند محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه تاکنون کاندیداتوری در انتخابات را نپذیرفته است

برخی منابع می‌گویند محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه تاکنون کاندیداتوری در انتخابات را نپذیرفته اما امروز دیدار مهمی خواهد داشت که تصمیم قطعی را در این خصوص خواهد گرفت. 

طبق شنیده‌ها قرار است امروز این دیدار بین سید حسن خمینی و سید محمد خاتمی و ظریف برگزار شود تا درباره انتخابات ۱۴۰۰ برنامه‌ریزی کنند.|تسنیم

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 15:52 (3 ساعت پیش)

تاجزاده روز جمعه برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام می‌کند

 

تاجزاده روز جمعه برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام می‌کند

 

به یاری خداوند و پشتیبانی مردم ساعت ۱۱ صبح روز جمعه برای ثبت‌نام در وزارت کشور حاضر خواهم شد

سید مصطفی تاجزاده در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: ️

به یاری خداوند و پشتیبانی مردم ساعت ۱۱ صبح روز جمعه برای ثبت‌نام در وزارت کشور حاضر خواهم شد.️ نیازمند دعای خیر همگان در انجام وظایف شهروندی و پیمودن این راه دشوار و ناهموار هستم.

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 15:25 (4 ساعت پیش)

دهقان در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد

 

دهقان در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد

 

حسین دهقان جهت ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وارد ستاد انتخابات شد.

حسین دهقان هم‌اکنون به‌عنوان مشاور فرمانده کل قوا در صنایع دفاعی فعالیت می‌کند. او در دولت یازدهم، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود.

دهقان از فرماندهان سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس بود. او همچنین  در دولت هفتم بعنوان قائم‌مقام وزیر دفاع و در دولت‌های هشتم و نهم؛ بعنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت می‌کرد.

 

 • 21 اردیبهشت 1400 ساعت 14:48 (4 ساعت پیش)

دوقطبی لاریجانی-رئیسی در انتخابات 1400؟

حامیان لاریجانی به دنبال ایجاد دوقطبی «لاریجانی-رئیسی» هستند.

یک نماینده ادوار مجلس از تشکیل یک گروه در فضای مجازی متشکل از ۲۵۰ نفر از نمایندگان ادوار مجلس با هدف برنامه‌ریزی برای نامزدی علی لاریجانی در انتخابات خبر داد.

به گفته این نماینده ادوار، ورود لاریجانی به عرصه انتخابات حتمی است و احتمالا وی در روز پنجشنبه برای ثبت‌نام در انتخابات به وزارت کشور خواهد رفت.

ساماندهی ستادهای انتخاباتی لاریجانی در استان‌ها در دستور کار ۲۵۰ نماینده ادوار حامی لاریجانی قرار دارد.

 

 

قالیباف نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شود

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز یکی فراکسیو‌ن‌های تخصصی مجلس و در پاسخ به سؤالی یکی از نمایندگان درباره کاندیداتوری خود در انتخابات پیش رو گفته است: با توجه به کاندیداتوری آقای رئیسی، بنده بنای ثبت‌نام در انتخابات را ندارم.

قالیباف همچنین گفته است که آقای رئیسی، آخر هفته جاری برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌‌جمهوری اقدام خواهد کرد.

صبح امروز خبرگزاری تسنیم از قعطی شدن کاندیداتوری آقای رئیسی خبر داده بود.

 

 

تصویری از ثبت نام اولین نامزد زن انتخابات ریاست جمهوری

photo_2021-05-11_09-03-55

 

 

ادعای بسیار عجیب یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

ویدیویی از صحبت‌های عجیب داوطلب انتخابات ریاست جمهوری را درباره برجام و نفوذی‌ها ببینید. 

 

 

 

تعداد نامزد‌های نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد؛ حداکثر ۱۰ نفر

هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه برنامه‌های انتخاباتی سعادت آباد رادیو تهران با حضور در استودیو پخش زنده در پاسخ به این پرسش که آیا شورای نگهبان در کشور ما معادلی در جهان دارد یا خیر؟ گفت: شورای نگهبان در قانون اساسی ما وظایف متعددی از جمله نظارت بر انتخابات، تفسیر قانون اساسی و تطبیق مصوبات با قانون اساسی و شرع را بر عهده دارد. در کشورهای دیگر هم معادل همه اینها نهادهایی وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به شورای قانون اساسی و دادگاه قانون اساسی اشاره کرد. درباره بحث نظارت بر انتخابات هم نهاد پاسدار قانون اساسی و نهادهای دیگری تحت نظر قوای مقننه و مجریه و نهادهای مستقل این مسئولیت را بر عهده دارند. شورای نگهبان خاص کشور ما نیست و معادل های متعددی در دیگر کشورها دارد.

 

نظارت استصوابی شورای نگهبان به معنای بی اعتمادی به نهاد مجری نیست

وی درباره وظیفه نظارت استصوابی شورای نگهبان توضیح داد: نظارت استصوابی تبدیل به اصطلاحی پیچیده شده است. فلسفه وجودی نظارت بر این است که با نظارت نهاد ناظر تخطی از قانون صورت نگیرد. قانون ضوابطی را مشخص کرده که مجریان باید این ضوابط را رعایت کنند و نظارت بر رعایت موازین قانونی برعهده نهاد ناظر است. در مورد انتخابات هم این وضعیت وجود دارد. قانونگذار در قانون انتخابات، شرایط، موانع و فرآیندهایی را در نظر گرفته که باید رعایت شود و این مختص کشور ما و به معنای بی اعتمادی به نهاد مجری نیست. بلکه نهاد ناظر در هنگام تخطی از قانون می تواند از نظارت خود استفاده کند.

 

برای انتخابات نمی توان از نظارت اطلاعی استفاده کرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان نظارت را به دو گروه اطلاعی و استصوابی تقسیم بندی کرد و گفت: در نظارت اطلاعی اگر ناظر در مقام عمل، تخطی از قانون را مشاهده کند باید به یک مرجع دیگری گزارش دهد و با این گزارش کار ناظر تمام می شود اما در نظارت استصوابی ناظر در هنگام مشاهده تخطی از قانون، خود باید به اصلاح امور بپردازد. در انتخابات نظارت اطلاعی پاسخگوی تخطی از قانون نیست چون زمانبر است بنابراین باید به لحظه از نظارت استصوابی استفاده کرد. نظارت استصوابی به نهاد ناظر اجازه می دهد تا نادرستی را به درستی تبدیل کند تا کل فرآیند انتخابات سالم بماند و نهایت این امر ابطال یک شعبه است.این نظارت می‌تواند بر عهده شورای نگهبان یا مرجع ناظر دیگری باشد.

طحان نظیف درباره اظهارات اخیرش مبنی بر نظارت استصوابی شورای نگهبان در حین مناظرات گفت: این شیطنتی رسانه ای بود. اما به عنوان مثال شورای نگهبان صلاحیت فردی را تایید می کند و بعداً مشخص می شود وی حائز برخی شرایط مثل مدرک تحصیلی نبوده است در این شرایط شورای نگهبان نمی تواند فرد را رها کند و یا حتی فردی حائز شرایط باشد ولی پس از تأیید، جرمی را مرتکب شود و یا مرتکب تفرقه بین به اقوام کشورمان و شیعه و سنی شود باز هم شورای نگهبان نمی تواند به این مورد ورود نکند. اگرچه در طی این 42 سال انتخابات ریاست جمهوری اتفاقی اینچنینی نداشته ایم و این فرآیند در مقام عمل، کاری بسیار دشوار است. بر اساس بند 10 اصل 110 اگر رئیس جمهوری تخلف کند دیوانعالی و مجلس باید ورود کنند.

 

شروط 12 گانه شورای نگهبان، خارج از قانون اساسی نیست

طحان نظیف در مورد مصوبه اخیر شورای نگهبان و ارائه شروط 12 گانه برای ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در سال 95 سیاست های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که بند 5-10 آن به صورت مستقیم به شورای نگهبان راجع به تعریف و اعلام معیارها و تشخیص لازم جهت تشخیص رجل سیاسی و مذهبی و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری خطاب گردید. شورای نگهبان سال ها مورد نقد مردم بود که چرا ملاک های تشخیص خود را اعلام نمی کند؟. شورای نگهبان در سال 96 ملاک های خود را اعلام کرد که شروط 12 گانه اصلاحیه همان ملاک ها است. این شروط خارج از قانون اساسی نیست بلکه شورای نگهبان از مسیر بررسی اینها به تشخیص می‌رسد که آیا فرد مورد نظر مدیر، مدبر یا رجل مذهبی هست یا خیر؟.

وی افزود: در مصوبه شورای نگهبان به برخی از این شروط مثل سن و مدرک و سابقه به صورت کلی اشاره شده بود که در مجلس دهم و یازدهم فرآیند اصلاح این قانون آغاز شد. مجلس یازدهم این اصلاحات را انجام داد و شورای نگهبان هم با این موارد مشکلی نداشت تا اینکه هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از این حیث که این موارد را شورای نگهبان باید ارائه دهد این مصوبه را نپذیرفت و آن را خلاف سیاست ها دانست. ترجیح شورای نگهبان بر قانونگذاری مجلس بود ولی با توجه به اینکه مطمئن شدند مصوبه مجلس پذیرفته نمی شود؛ شورای نگهبان این ملاک ها در شروط خود برای انتخابات ریاست جمهوری قرار داد و پذیرفته شد.

 

شروط 12 گانه شورای نگهبان، گامی رو به جلو جهت شفاف سازی بیشتر است

عضو حقوقدان شورای نگهبان مصوبه اخیر این شورا را گامی رو به جلو برای شفافیت سازی دانست و تصریح کرد: مردم باید بدانند ملاک های ارزیابی شورای نگهبان چیست . اینکار اقدامی در جهت دفاع از حیثیت نامزدهای معتبر است. در دوره های پیشین افرادی با شرایط نامعتبر و از روی تفنن به انتخابات ورود می‌کردند که انتشار کلیپ ها و تصاویر این اشخاص باعث کدورت نخبگان و مردم می شد ضمن اینکه شورای نگهبان فرصت کمی برای تایید صلاحیت نامزدها دارد. شورا باید در 5 روز صلاحیت ها را بررسی کند و نهایتاً در 5 روز فرصت تمدید دارد که در مجموع 10 روز خواهد بود. بررسی تعداد زیاد داوطلب به تضییع حقوق کاندیداهای معتبر می‌انجامد.

 

ثبت نام بسیاری از داوطلبان ریاست جمهوری از روی تفنن انجام می‌شود

وی افرادی که با مصوبه شورای نگهبان از ورود به انتخابات و ثبت نام منع می‌شوند را به دو گروه تقسیم کرد و اظهار داشت: عده ای از افراد به صورت تفننی ثبت نام می کنند. در دوره گذشته از بین هزار و 636 نفر داوطلب حدود هزار و 200 تحصیلات پایین داشتند و این وضعیت شایسته کشور ما نیست و حتی برخی از این افراد حکم کیفری داشته اند و مصوبه شورا از ثبت نام این افراد جلوگیری می کند.

طحان نظیف در توضیح گروه دوم گفت: این افراد برخی شروط قانونی را به زعم خود دارند اما چون شرایط کامل را ندارند با رد صلاحیت شورا مواجه می‌شوند. در شورای نگهبان رعایت و پاسداری حیثیت افراد بسیار مهم است. ملاک ها باید به صورت شفاف بیان شود تا فقط کسانیکه حائز این شرایط هستند ثبت نام کنند. در برخی از کشورها افرادی که مدت حبس بیش از یکسال دارند تا 1 سال پس از آزادی حق رأی ندارند. ولی برخی به ما حمله می کنند چرا به چنین افرادی حق ثبت نام برای نامزدی ریاست جمهوری نمی دهید؟

وی تاکید کرد: حق اعتراض برای افراد در مصوبه جدید شورای نگهبان محفوظ است و شورا ی نگهبان نتیجه را به شخص و وزارت کشور اعلام می کند و یا بحث همترازی در مصوبه ذکر شده است که ممکن است برای برخی مناصب دیده نشده باشد که افراد همتراز در قوای مختلف هم می توانند مراتب اعتراض خود را اعلام نمایند.

 

منعی برای حضور بانوان در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد

عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره رجل سیاسی و مشارکت بانوان در این پست درباره تفسیر قانونی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این مصوبه منعی برای شرکت خانم ها در انتخابات ندارد و آنها امکان ثبت نام دارند. بعد از ثبت نام احراز شروطی که در قانون اساسی آمده مورد نیاز است که برای مردان هم مصداق دارد. اگرچه برخی اختلاف نظرات وجود دارد که منحصر به کشور ما نیست. در برخی مواقع این موضوعات فرهنگی است. برای ما منعی ندارد که تمامی نمایندگان مجلس خانم باشند اما در حال حاضر 16 نفر نماینده زن داریم و یا در قوه مجریه هم همینطور است. به نظر می‌رسد این مسائل بیشتر فرهنگی است و خانم ها باید سطوح مختلف مدیریتی را طی کنند تا مورد انتخاب مردم هم قرار گیرند.

 

شورای نگهبان به لحاظ قانونی نمی تواند دلایل رد صلاحیت ها را عنوان کند

وی در ادامه این گفتگو با تاکید مجدد بر حفظ حیثیت افراد به لحاظ قانونی و شرعی در شورای نگهبان اظهار داشت: منع قانونی و شرعی به ما اجازه نمی‌دهد دلایل رد صلاحیت داوطلبان را برای عموم مردم توضیح دهیم. اگرچه برخی به دنبال رد صلاحیت حرفهای خلافی می گویند که دلیل رد صلاحیتشان نبوده است اما وقتی این اظهارات هم در جلسات مطرح می شود باز هم اجازه علنی شدن نداریم و فقط خود افراد می توانند دلایل عدم صلاحیتشان را عنوان کنند.

 

نامزدهای نهایی ریاست جمهوری حدود 7 تا 10 نفر هستند

طحان نظیف در پایان این گفتگوی رادیویی در توضیح نحوه بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری در شورای نگهبان بیان کرد: چون هنوز ثبت نام ها انجام نشده هنوز نمی توانیم بگوییم چند نفر تایید صلاحیت می شوند اینکار خلاف حقوق مردم است. اگر ۸ نفر صلاحیت داشته باشند و از قبل ۷ نفر اعلام شود حق دیگران ضایع می شود اگرچه به شوخی در مناظرات گفته می شود برای ساخت دکورها تعداد نامزدهای نهایی را به ما بگویید که این اظهارات بیشتر شوخی است. اگرچه بنابر تجربیاتی که در این ۴۲ سال کسب کرده ایم می توان گفت نامزدهای نهایی ریاست جمهوری حدود ۷ تا ۱۰ نفر، کمتر یا بیشتر هستند.

 
 
 
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied