شمانیوز
شما نیوز

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با شمانیوز:

داعش به سمت شمال افغانستان و مناطق مرزی با ایران در حال پیشروی است

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: حدود یکسال یا یکسال‎‌و‌نیم است که حضور داعش در جلال‌‌آباد افغانستان تقویت شده و پایگاه‌های خود را تأسیس کرده و الان پیشروی‌هایی را به مناطق شمال افغانستان و مرزهای شرقی کشورمان دارد.

فداحسین مالکی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شمانیوز، درباره حملات تروریست‌های تکفیری به مدارسه دخترانه در غرب کابل گفت: از زمانی‌که شکست سیاسی و نظامی داعش در سوریه و عراق رقم خورد، آمریکایی‎‌ها به‌دنبال سرزمین تازه‌ای برای حضور استقرار داعش در آنجا گشتند که در نهایت افغانستان را انتخاب کردند.

پیش‌روی داعش به مناطق مرزی ایران

وی افزود: حدود یکسال یا یکسال‎‌و‌نیم است که حضور داعش در جلال‌‌آباد افغانستان که این منطقه با پاکستان هم‌مرز است، تقویت شده و پایگاه‌های خود را تأسیس کرده هست و الان پیشروی‌هایی را به مناطق شمال افغانستان و مرزهای شرقی کشورمان دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: ما جنایت اخیری که داعش در غرب کابل انجام داده را جدا از سیاست‌های غلط آمریکایی‌ها نمی‌دانیم؛ اما آمریکایی‌ها بعد از 20 سال که در افغانستان حضور دارند، امروز مجبور هستند با دست خالی این کشور را ترک کنند. دست خالی به معنای این رسوایی آمریکاست و در تاریخ این کشور سابقه نداشته که 20 سال در جایی سلطه داشته باشد و نهایتاً با شکست سیاسی منطقه را ترک کند.

ضرورت برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در ایران

مالکی حضور داعش را در افغانستان خطرناک توصیف کرد و گفت: ما بر همین اساس به دستگاه دیپلماسی تأکید داریم که اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان را حتماً در تهران برگزار کنند. اخیراً من دیده‌ام چینی‌ها و روس‌ها به این موضوع واکنش نشان داده‌اند. برگزاری اینگونه اجلاس‌ها موجب اخراج آمریکا از منطقه خواهد شد.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied