شمانیوز
شما نیوز

شمانیوز گزارش می‌دهد؛

واکنش کاندیداها به نتیجه تأیید صلاحیت‌ها

امروز نتایج بررسی تأیید صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری توسط ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام شد و واکنش کاندیداهای ردصلاحیت‌شده و حتی تأیید صلاحیت‌شده جالب بود.

به گزارش خبرنگار شمانیوز، امروز نتایج بررسی تأیید صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری توسط ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام شد. براساس این اطلاعیه آقایان «سعید جلیلی»، «محسن رضایی»، «سیدابراهیم رئیسی»، «علیرضا زاکانی»، «سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی»، «محسن مهرعلیزاده» و «عبدالناصر همتی» تأیید صلاحیت شده‌اند و می‌توانند وارد گود رقابت‌های انتخاباتی شوند.

احمدی‌نژاد: رأی نمی‌دهم/ لاریجانی: تمکین می‌کنم

اما صلاحیت علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد، اسحاق جهانگیری و سعید محمد مورد تأیید قرار نگرفته است. تا لحظه نگارش این گزارش تنها علی لاریجانی و محمود احمدی‌نژاد نسبت به ردصلاحیتشان واکنش نشان داده‌اند که در میان واکنش محمود احمدی‌نژاد تند و تهدیدآمیز بوده است.

محمود احمدی‌نژاد رئیس دو دولت نهم و دهم که در روز ثبت‌نام در انتخابات شورای نگهبان و نظام را تهدید به تحریم انتخابات کرده بود، برای چندمین بار این ادعا را مطرح کرد. او در شهرک مهرگان قزوین و در جمع حامیانش گفته بود: «اگر تأیید صلاحیت نشوم، رأی نمی‌دهم. رأی حق مردم است، فردا نیایند بگویند که تو گفتی رأی نمی‌دهم، کار غلطی کردی، کار ضدانقلابی کردی. ضدانقلاب کسانی هستند که شرایط کشور را به وضعی درآوردند که اکثر مردم ناراضی و ناراحتند. اگر در انتخابات شرکت نکنم، به هیچ‌کس دیگری هم رأی نخواهم داد حتی اگر دوستم یا همکار قدیمی‌ام باشد.»

اما علی لاریجانی از دیگر کاندیداهای تأییدنشده، به تصمیم شورای نگهبان احترام گذاشته و پایبندی خود را نسبت به این تصمیم اعلام کرده است. او بعد از انتشار نتایج بررسی صلاحیت‌ها عنوان کرده اعتراضی به نتایج بررسی صلاحیت‌ها ندارد و اقدامی هم برای رایزنی با اعضای شورای نگهبان انجام نمی‌دهد. همچنین لاریجانی نسبت به تهدیدات احمدی‌نژاد گفت است که اقدامات اعتراضی احمدی‌نژاد را قبول ندارم؛ زیرا این مملکت صاحب دارد. شایان ذکر است لاریجانی از تمامی مردم حائز شرایط رأی خواسته است که برای اعتلای ایران اسلامی در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند.

نامه روحانی به رهبر انقلاب

فعلاً باید منتظر واکنش سعید محمد و به خصوص اسحاق جهانگیری ماند، البته ظاهراً رئیس جمهور به پشتیبانی از معاون اول خود و به نشانه اعتراض به تصمیم شورای نگهبان، به رهبر معظم انقلاب نامه نوشته و از ایشان خواسته است که شورای نگهبان را قانع سازد تا در نتیجه تجدیدنظر کند. این خبر را محمد مهاجری فعال سیاسی اصلاح‌طلب اعلام کرده است. او در توئیتی نوشت: «با اطلاع می‌گویم حسن روحانی رئیس جمهور در نامه‌ای به رهبرمعظم انقلاب از ایشان درخواست کرده که تغییراتی در لیست اعلام‌شده از سوی شورای نگهبان انجام گیرد. رئیس‌جمهور همچنین به وزیر کشور دستور داده فعلاً از اعلام لیست شورای نگهبان خودداری کند. از سوی دیگر فشار سیاسی برای اعلام اسامی به وزیر کشور  به شدت افزایش یافته است.»

رئیسی در حال رایزنی با شورای نگهبان

عده‌ای از منتقدان لیست اعلام‌شده، خواستار تغییر در این لیست هستند. آیت‌الله رئیسی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در این مسیر پیشگام شده و همانطورکه در صفحه رسمی‌اش در اینستاگرام اعلام کرد، ظاهراً از زمانی‌که نتایج بررسی صلاحیت‌ها را شنیده، در حال رایزنی با شورای نگهبان است تا صحنه انتخابات را مشارکتی و رقابتی‌تر کند، البته امکان اعتراض نسبت به نتیجه اعلام‌شده وجود دارد و زمان ثبت اعتراض هم توسط شورای نگهبان اعلام خواهد شد و حتی این احتمال وجود دارد که تغییراتی در این لیست به وجود آید؛ لذا باید منتظر ماند و دید طی روزهای آینده چه اتفاقاتی در عرصه انتخابات رخ خواهد داد.

قاسم حبیب‌زاده، کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با شمانیوز، درباره لیست منتشرشده توسط شورای نگهبان گفت: «امروز شورای نگهبان فهرست نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده را به وزارت کشور فرستاد. فهرستی که با سرلوحه قرار دادن مُرِّ قانون؛ مصلحت‌اندیشی را کنار گذاشته و افراد را با شاقول قانون سنجیده است. یکی از شرایط نامزدهای  ریاست جمهوری تدبیر و تدبّر است، از این رو بانیان وضع موجود که از این مؤلفه بی‌بهره بودند، مورد تأیید قرار نگرفتند، اما در عین حال از گرایش‌های مختلف سیاسی اعم از اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا و اصولگرا در این ترکیب وجود دارند، هر چند ممکن است نفرات اصلی آنها نبوده باشند.»

انتهای پیام/*

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied